POLECAMY

Toksyczny przyjaciel – jak go rozpoznać?

Po spotkaniu z nim czujesz się źle, choć w zasadzie nie wiesz dlaczego. Masz wrażenie, że więcej wkładasz w tę przyjaźń, niż z niej dostajesz. Czy nie przyszło Ci do głowy, że masz do czynienia z toksycznym przyjacielem?
Toksyczny przyjaciel – jak go rozpoznać?

Możemy mieć wielu znajomych, ale przyjaciele zazwyczaj stanowią nieliczną grupę. To ludzie, którym powierzamy w zaufaniu nasze problemy i tajemnice. Statystycznie każdy z nas ma jednego-dwóch bliskich przyjaciół. Niechętnie obdarzamy innych zaufaniem, w obawie przed zranieniem. Niewielu poznaje najbardziej intymne zakamarki naszego świata wewnętrznego. Jeżeli już jednak komuś zaufamy i uczynimy go swoim powiernikiem oczekujemy lojalności, wsparcia, pomocy w trudnych sytuacjach. Jednak nie zawsze przyjaciel okazuje się być prawdziwym pomocnikiem...

Jak poznać toksycznego przyjaciela?

  1. Kiedy prosimy go o pomoc zawsze szuka wymówki i nie możemy na niego liczyć. Natomiast kiedy sam potrzebuje pomocy obraża się, jeżeli nie zrobimy tego, o co prosi w wyznaczonym przez niego terminie.
  2. Izoluje nas od innych znajomych. Żąda wyłączności na kontakty z nami. Jeżeli spotykamy się z kimś innym, robi sceny zazdrości.
  3. Często pożycza od nas pieniądze. W momencie kiedy prosimy o zwrot zawsze twierdzi, że ma trudną sytuację życiową.
  4. Kiedy potrzebujemy szczerze porozmawiać, wyżalić się, nie wykazuje zainteresowania. Natomiast jego problemy są zawsze priorytetowe i spędzacie długie godziny na ich roztrząsaniu.
  5. Ciągle mówi tylko o sobie, nie pytając przy tym o opinię. Kiedy próbujemy skomentować sytuację w oparciu o swoje doświadczenia, zazwyczaj nam przerywa.
  6. Ciągle utwierdza nas w przekonaniu, że jesteśmy gorsi lub czegoś nie potrafimy. Zamiast chwalić nasze sukcesy, notorycznie wytyka najdrobniejsze błędy.

Efektem spotkania z toksycznym przyjacielem jest obniżenie naszej samooceny. Zamiast konstruktywnej krytyki słyszymy bardzo często irracjonalne zarzuty. Może to spowodować pogorszenie jakości naszego życia. Należy pamiętać, że zdrowa relacja polega na braniu, ale także dawaniu. Jeżeli czujemy, że tylko my staramy się utrzymać prawidłową jakość tego związku, może warto coś zmienić.

Czytaj też: Jak zapobiec zimowej depresji?

Co robić?

Najlepszą receptą, jeżeli poczujemy, że przyjaciel nie zachowuje się fair, jest szczera rozmowa z nim. Jeżeli po niej nic się nie zmieni, pomyśl o podjęciu drastyczniejszego kroku i zerwij kontakt.

Polecamy: Jak rozmawiać - trzy złote zasady komunikacji

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/4 lata temu
dość ważny artykuł, ponieważ porusza kwestie związane z życiem psychicznym i fizycznym człowieka. osoba toksyczna może na trwałe zatruć nasze życie. w skrajnych wypadkach toksyczna osoba doprowadzi do stalkingu, który w Polsce jest karalny!
/5 lat temu
I tu własnie sie nie zgodze. Twoje twierdzenie jets zbyt "konkretne" i to prawda , żo toksyczny przytjaciel nie powinien zwać sie przyjacielem, jednak " w praniu" wyglada to nieco inaczej, i to dotyczy w szczególnosci osób, które wielokrotnie zawiodły sie na ludziach. Zwyczajnie. Twoje relacje ze znanym wczesniej kumplem lub znana wczesniej kumpelą nieoczekiwanie zacieśniają się. Ty straciłeś(czego nie zycze)wcześniej długoletnich przyjaciół, małoistotne z jakiego powodu, ale cieszysz się, że znów masz przyjaciela. Podswiadomie, powtarzam podświadmie robisz dla niego "wszystko". Spotykawz się z nim w dni , jakie on chce, robisz to, co on chce, spotykasz sie z kim on chce. Może i to przeszkadza, ale myslisz , że to minie, Gdy zaczynasz krytykowac, że sie nie podoba, to w sprytny sposób gasi. Najeżdża Ci na psychike, taki mały szantaż emocjonalny, że sobie coś zrobi, że ma innych wiec mozesz sobie iść( to jest najgorsze, pokazuje ż eto Ty go tracisz a nie on Ciebie. Znajomi zauważaja, próbuja Ci pomóc, lecz Ty nie korzystasz z tej pomocy, bo próbujesz wciąż rozwiązywac jego problemy, on sam odsuwa innych znajomych od Ciebie i tu musisz liczyc na ich cierpliwośc, jest to jednoczesnie próba Twojej znajomiści z nimi, koleżeństwa, czy przyjażni. Czesto się zniechęcaja i zostawiają Ciebie, badz mocno sięzdystansuja, z nim jednak utrzymuja dobre stosunki, juz nie sa żli o to jak Cie traktuje. Kiedy trafia sie lepsza okazja przyjaźni owy toksyczny przyjaciel po cichu ogranicza kontakty z Toba. Zaczyna spedzac z innymi. Ma do tego prawo, lecz przyjaźniąc się z Tobą chyba obiecał, że bedziecie friends for ever( hahaha, to trudne ale mając przyjaciela nie myslisz, że moż ebyc inaczej). Jestes z nim w jednej paczce dpo której dostałes się przez niego i nie chcesz zostawiac innych znajomych/przyjaciół .Podsumowując. To był przyjaciel , lecz toksyczny, bo jakby nie patrzec był nim. Tyle, ż eoblał egzamin na lojalnosc wobec Ciebie. Takie przypadki czesto koncza sie zakonczeniem znajomoiści, i tak naprawde wtedy przestaje ten człowiek byc dla Ciebie przyjacielem.
/5 lat temu
Myślę, że nie ma toksycznych przyjaciół. Ktoś jest dla nas przyjacielem albo nie jest.