It's complicated...
Każdy z nas rozumie miłość inaczej. Istnieje wiele rodzajów miłości: partnerska, matczyna, siostrzana... Najwięcej problemów i pytań związanych jest zazwyczaj z przeżywaniem miłości partnerskiej, romantycznej. Skąd wiadomo, co właściwie wtedy odczuwamy? Na czym to skomplikowane uczucie polega?
Zjem cię
Filmy, książki serwują nam wizję miłości między dwojgiem ludzi jako pełnego pasji, namiętności związku. W rzeczywistości tak nie jest. W początkowej fazie - zakochaniu faktycznie najważniejsza jest namiętność. Niepohamowane pragnienie, by nieustannie być z drugą osobą, poznawać ją. Zakochanie jest fazą niezwykle intensywną. Wiele osób zatraca się w drugiej osobie. Dominują wówczas uczucia pierwotne - seksualne i erotyczne. Jednak ich specyfiką jest to, że nie trwają zbyt długo.
Porozmawiajmy
Następnie zauroczenie może przejść w głębokie uczucie. Wzrasta poziom zaangażowania zakochanych. Natomiast element intymności ma nieco mniejsze znaczenie. Rodzi się wzajemny szacunek, zażyłość między partnerami. Wiele osób na tym etapie przeżywa wątpliwości, czy rzeczywiście związani są z tym „właściwym/ właściwą”, skoro przestają czuć dreszcze kiedy ukochany jest w pobliżu, albo serce nie bije już szybciej na odgłos kroków partnera. Tymczasem jest to proces naturalny. Jeżeli ludzie poznają się lepiej rodzi się między nimi zażyłość. Zaczynają dostrzegać zalety partnera, ale także jego wady. Na tym etapie warto porozmawiać o wzajemnych oczekiwaniach, plusach i minusach relacji.
Kochać ze świadomością wad
Jeżeli my, podobnie jak partner chcemy pracować nad związkiem, czujemy wspólną więź, doskonale się rozumiemy, możemy wejść w etap miłości dojrzałej. Ta miłość charakteryzuje się pewną stabilizacją uczuć. W tym momencie warto zadać sobie pytanie: Czy akceptuję mojego partnera z jego wadami? Albo w przypadku kiedy partner jest bałaganiarzem, czy zaakceptujemy, że trzeba będzie ciągle przypominać mu o sprzątaniu mieszkania?
Trzeba zrozumieć, że próba zmiany zachowań, przyzwyczajeń ukochanej osoby może zakończyć się niepowodzeniem. Bardzo trudno zmienić osobę, która przez całe życie wypracowała sobie pewne schematy zachowań.
Jeżeli dojdziemy do wniosku, że akceptujemy swojego partnera i czujemy się akceptowani możemy stwierdzić, z dużą dozą prawdopodobieństwa, że to, co odczuwamy to prawdziwa miłość.
Polecamy: Czy miłość może trwać całe życie?
U każdego będzie się ona przejawiać inaczej, jednak u wszystkich będzie to uczucie altruistyczne oraz dalekosiężne. W tym sensie, że partnerzy będą kierować swoje myśli ku wspólnej przyszłości, np. razem planować wakacje, posiadanie potomstwa.
I żyli długo i szczęśliwie
Kolejna faza miłości, to etap, w którym zaangażowanie obojga partnerów jest najsilniejsze. Istnieje potoczne opinia, że ludzie w wieloletnich związkach są ze sobą z przyzwyczajenia. Może być w tym stwierdzeniu ziarenko prawdy. Natomiast jeśli towarzyszy temu procesowi wzrost zaufania, zrozumienia, wysoki poziom poczucia bezpieczeństwa to może być to piękny, wspólnie spędzony czas.
Polecamy: Toksyczny przyjaciel - jak go rozpoznać?