POLECAMY

Czy w czasie miesiączki można uprawiać sport?

Czy uprawianie sportu w czasie miesiączki jest wskazane? Jak ćwiczenia mogą wpłynąć na organizm miesiączkującej dziewczyny? Na jaki sport się zdecydować, a jakiego zdecydowanie unikać? O czym warto pamiętać uprawiając sport podczas miesiączki?
Czy w czasie miesiączki można uprawiać sport? fot. Fotolia

Sport przez cały miesiąc?

Na pewno wiesz, jak istotne dla zdrowia jest uprawianie sportu. Być może lubisz pływać lub jeździć konno i być może nie chcesz z ulubionych zajęć rezygnować nawet na kilka dni w miesiącu. Zastanawiasz się, czy podczas okresu możesz być taka, jak zawsze i zajmować się tym, co lubisz.

Zbawienny wysiłek – recepta na bóle miesiączkowe

W czasie miesiączki można aktywnie spędzać czas. Chodzi o to, że podczas okresu kobiety są bardziej wytrzymałe na wysiłek fizyczny. Warto wiedzieć, że zmęczenie zmniejsza napięcie nerwowe, a także wpływa na produkcje endorfin – hormonów, które poprawiają nastrój. Ponadto systematyczne uprawianie sportu, także w czasie okresu, zmniejsza bóle miesiączkowe.

Przede wszystkim, dużo zależy od tego, jak się czujesz, od Twojego samopoczucia. Jeśli mimo miesiączki masz ochotę na wysiłek fizyczny – warto go podjąć. Jeśli czujesz się nie najlepiej, czujesz się wyczerpana i obolała – być może nie jest to najlepszy pomysł. Warto jednak pamiętać, że umiarkowany wysiłek podejmowany regularnie, może sprawić, że w czasie miesiączki będziesz się czuła lepiej.

Jakie ćwiczenia można wykonywać?

Przede wszystkim takie, które nie wymagają dużego wysiłku i nie przeciążą organizmu, a więc np. joga, pływanie czy jazda na rowerze. Jeśli czujesz się na tyle dobrze, by wykonywać bardziej wyczerpujące ćwiczenia, nie ma powodu, żebyś z nich rezygnowała.

Polecamy: Domowe sposoby na PMS

O czym trzeba pamiętać?

Szczególnie ważną sprawą w czasie miesiączki (i nie tylko) jest higiena. Niezależnie od tego, czy stosujesz podpaski czy tampony, zmieniaj je regularnie co kilka godzin. Jeśli decydujesz się na pływanie na basenie, skorzystaj z tamponów, pamiętaj jednak by wyjąć tampon zaraz po wyjściu z basenu.

Polecamy: Czy wiesz jak dbać o higienę intymną?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (4)
/4 lata temu
Spoko.Napewno się przyda
/5 lat temu
Mi okres nie przeszkadza :) Korzystam tez ze specjalnych tamponów - beppy. Są zdecydowanie wygodniejsze niż zwykłe, elastyczne, więc nie odczuwam dyskomfortu nawet przy "ciężkich" cwiczeniach
/6 lat temu
Pozdrawiam wszystkie kobietki uprawiające sport podczas okresu :)
POKAŻ KOMENTARZE (1)