POLECAMY

Co wybrać: żłobek czy nianię?

Nim wrócisz do pracy musisz zdecydować, komu powierzysz opiekę nad maleństwem. Zobacz, jak dokonać właściwego wyboru!
Co wybrać: żłobek czy nianię? fot. Panthermedia

Nie każda mama po urlopie macierzyńskim może zostać w domu z dzieckiem. Nie zawsze też mamy to szczęście, by do zajmowania się malcem zaangażować babcię. A wtedy stoimy przed trudnym wyborem: niania czy żłobek? Poznaj plusy i minusy każdej z tych decyzji.

Żłobek czy niania: co wybrać?

Naszym zdaniem: z nianią jest wygodniej

  • PLUSY Opiekunka zwykle zajmuje się dzieckiem w jego domu, więc nie tracisz czasu na dowożenie pociechy, co i dla malucha bywa męczące. Jesteś też bardziej dyspozycyjna w pracy, bo w razie lekkiej choroby malca nie musisz od razu brać zwolnienia.
  • MINUSY Problemem mogą być natomiast wysokie koszty (miesięcznie nawet 1500 złotych) oraz słabe kwalifikacje niani – np. złe podejście do dziecka, które ciężko jest sprawdzić.

Naszym zdaniem: żłobek jest pewniejszy

  • PLUSY Dzieckiem zajmuje się fachowy personel: opiekunki, pielęgniarka, psycholog. Maluch otrzymuje też wartościowe posiłki, ma zapewniony kontakt z rówieśnikami i może przebierać w zabawkach. Również koszty tego rozwiązania są przystępniejsze (miesięcznie od 100 do 300 zł).
  • MINUSY Dziecko będzie częściej chorować, zarażając się od innych dzieci. A opiekunka, która w żłobku odpowiada za kilkoro malców, nie poświęci mu całej swojej uwagi.

Kiedy należy zachować szczególną czujność?

  • Gdy pociechę będzie doglądać niania - uważnie obserwuj zachowanie kandydatki podczas wstępnej rozmowy. Ważne np., by sama próbowała nawiązać ze szkrabem kontakt, nie sprawiała wrażenia osoby nerwowej czy mrukliwej.
  • Gdy zdecydowałaś się na żłobek - nim poślesz do niego dziecko, wcześniej zrób wywiad wśród znajomych matek i odwiedź kilka placówek, by wybrać tę najlepszą.

Dowiedz się więcej o opiece nad dzieckiem:


na podstawie tekstu opublikowanego w magazynie Pani Domu
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/6 miesięcy temu
Ewidentnie stawiam na żłobek. I to jakiś sprawdzony. W moim przypadku jest to Little Giants Mali Giganci Pszczyna. Bardzo dobre miejsce dla dzieci.
/rok temu
Opiekunka przyjeżdża do domu - wiadomo, ale jednak to obca osoba. Jak mam ją zostawić na tyle godzin samą z moim maluszkiem? Nigdy nie wiem czy dobrze się nim zajmie, a o zaufaniu to już w ogóle nie ma mowy, nawet do poleconej osoby. Zdecydowanie wolę żłobek, a swoje dziecko zawożę do Bambino, bo według mnie to najlepszy żłobek w Warszawie:)