Kiedy chore dziecko nie może iść do przedszkola? 6 ważnych zasad

Chore dzieci nie powinny chodzić do przedszkola fot. AdobeStock
Kiedy widzisz, że dziecku dolega jedna z tych rzeczy, nie posyłaj go do przedszkola. W trosce o nie same i o pozostałe dzieci przebywające w placówce. Sprawdź, kiedy powinno zostać w domu.
/ 25.01.2019 09:39
Chore dzieci nie powinny chodzić do przedszkola fot. AdobeStock

Zimą przedszkola i kluby malucha nagle pustoszeją. Zdarza się, że w kilkunastoosobowej grupie brakuje połowa lub nawet więcej dzieci. Wystarczy, że jedno dziecko przyjdzie z wirusem, by choroba zaatakowała resztę przedszkolaków. Dlatego tak ważne jest, by nie posyłać do placówki malca, który nie jest w pełni zdrowy.

Jeśli zastanawiasz się, czy w danej sytuacji twoje dziecko powinno zostać w domu, czy może jednak iść do przedszkola, sprawdź poniższe wskazówki. Oto dolegliwości, z jakimi maluch nie powinien wychodzić z domu, a już na pewno mieć kontaktu z innymi dziećmi:

1. Gorączka lub stan podgorączkowy

Jeśli termometr wskazuje temperaturę wyższą niż 37 stopni C, dziecko powinno zostać w domu. Już niewiele podwyższona temperatura powinna być dla ciebie sygnałem alarmowym, że w organizmie dziecka może rozwijać się jakaś choroba. Nie należy tego lekceważyć.

2.Wymioty i biegunka

Jeśli dziecko w ciągu doby oddaje 3 lub więcej stolców o luźnej konsystencji albo wymiotuje minimum 2 razy, koniecznie zostaw je w domu. Być może przyczyną tego stanu jest zatrucie pokarmowe, jednak nie można wykluczyć również infekcji rotawirusowej. Rotawirusy bardzo szybko się rozprzestrzeniają i bywają groźne, dlatego należy zachować wszelkie środki ostrożności.

3. Zaczerwienione oczy

Czerwone oczy mogą świadczyć o zapaleniu spojówek, zwłaszcza jeśli dodatkowo pojawia się ropna wydzielina. Zapalenie spojówek to choroba, którą można się niezwykle łatwo zarazić, wystarczy, że dziecko dotknie brudną ręką oka i wirus się przenosi. Nawet niewielkie zapalenie w jednym oku powinno być wyleczone, zanim maluch będzie miał kontakt z rówieśnikami.

4. Bolące gardło

Ból gardła może oznaczać anginę, ale nie tylko. Wiele infekcji zaczyna się od bólu gardła. Może mu też towarzyszyć powiększenie węzłów chłonnych. W takiej sytuacji należy udać się z dzieckiem do lekarza w celu zdiagnozowania przyczyny dolegliwości.

5. Wysypka

Krostki na ciele dziecka mogą oznaczać alergię, ale mogą też świadczyć o zarażeniu się:

Są to choroby zakaźne i ich przebieg jest mocno nieprzewidywalny. Bywa, że dzieci przechodzą je łagodnie, ale zdarzają się również poważne powikłania. Dlatego nigdy nie puszczaj do przedszkola malca, jeśli ma wysypkę.


Na wiele chorób zakaźnych istnieją szczepionki, jednak niektóre dzieci ze względu na osłabioną odporność nie mogą być im poddawane. Miejmy na uwadze również dobro innych, nie tylko własnego dziecka.

6. Ogólne osłabienie

Widzisz, że tego dnia twoje dziecko zachowuje się jakoś inaczej? Jest:

  • apatyczne,
  • zmęczone, choć dopiero wstało,
  • rozdrażnione,
  • blade,

a w dodatku nie chce jeść? To sygnał, że być może rozwija się u niego jakaś infekcja. Już na tym etapie dziecko może zarażać, więc lepiej zostaw je w domu.

Przeczytaj więcej o chorobach małego dziecka na Mamotoja.pl:
Dlaczego i po co dzieci chorują?
8 zasad, jak postępować w czasie choroby dziecka
Dlaczego przybywa alergików?

Redakcja poleca

REKLAMA