POLECAMY

Zgrzytanie zębami u dzieci

Twoje dziecko zgrzyta zębami? Zobacz, gdzie szukać przyczyn takiego odruchu i jak postępować, aby pozbyć się nieprawidłowości.
Zgrzytanie zębami u dzieci

Spokojny sen dziecka jest nadzieją na spokojną noc także dla rodziców. Trudno jednak wyobrazić sobie taką sytuację, jeśli sen z powiek mamie i tacie spędza przeraźliwe zgrzytanie zębów ukochanego malucha.

Zobacz też: Chrapanie u dziecka

Czy taki problem dotyka wasze dziecko? Być może już nieraz zadawaliście sobie pytanie, co się dzieje, że wasza pociecha zgrzyta zębami w czasie nocnego snu. A może zgrzyta nawet w ciągu dnia? Ponieważ na ten temat krąży wiele opinii, postanowiliśmy sprawdzić, jakie dolegliwości może sygnalizować zgrzytanie zębami.  Czemu dzieci zgrzytają zębami? Gdzie szukać przyczyn takiego odruchu i co najbardziej istotne, czy i jak postępować, aby pozbyć się nieprawidłowości? Sprawdźmy zatem, jakie są doświadczenia rodziców oraz opinie lekarskie na temat zgrzytania zębów u dzieci.

Zgrzytanie zębami u dzieci a owsica

To bardzo częsta choroba wieku dziecięcego. Mimo że głównie dotyka dzieci, nie oszczędza także osób dorosłych. Wszystko przez to, że bardzo szybko się rozprzestrzenia. Mimo iż powszechnie jest określana chorobą brudnych rąk, nie w każdym przypadku zarażenie owsikami jest powodowane zaniedbaniami higienicznymi. Okazuje się bowiem, że jaja owsików, które w potężnych ilościach samica składa w okolicach odbytu, mogą także dostać się do organizmu drugiego człowieka drogą wziewną. Po prostu mogą być wdychane, nawet wraz z unoszącym się kurzem. Tak więc samo częste mycie rąk nie zawsze może wystarczyć, jako ochrona przez zachorowaniem.

Zobacz: Robaki u dzieci - owsiki i inne pasożyty u dzieci

Objawy

Zgrzytanie zębami jest jednym z głównych objawów. Może być słyszalne u dziecka zarówno w czasie dnia, jak i w czasie jego snu. Oprócz charakterystycznego zgrzytania występują najczęściej inne, typowe dla owsicy symptomy. Należą do nich:

  • kłopoty ze snem dziecka, nocne drapanie się po okolicy odbytu z powodu silnego świądu,
  • bóle brzuszka oraz bóle głowy,
  • brak apetytu u dziecka, przy czym większa niż zwykle ochota na słodycze,
  • zaczerwienienie okolicy odbytu i nierzadko drobne wypryski w tym rejonie,
  • dziecko może obgryzać paznokcie,
  • podkrążone oczy u dziecka i ogólne osłabienie organizmu,
  • kłopoty z koncentracją,
  • (czasem) nocne moczenie łóżka.

Zapobieganie

Profilaktyka w zapobieganiu zarażenia owsikami skupia się głównie na dbałości o wpojenie dziecku prawidłowych nawyków higienicznych. To pozwala w znacznym stopniu na ograniczenie zakażenia, poprzez kontakt z przedmiotami, na których mogą znajdować się jajeczka owsików, np. zabawkami w przedszkolu. Dziecko powinno też wiedzieć, że wkładanie do buzi rączek zwłaszcza brudnych (czytaj: nieumytych) nie jest pochwalane. Jednak poza takimi działaniami, tak naprawdę trudno jest uniknąć owsików u dzieci. Jak wspominaliśmy, jajeczka owsików unoszą się także wraz z kurzem, więc o zarażenie nie trudno, nawet biorąc pod uwagę fakt dbałości higienicznej. Dlatego też owsiki, które uważane są zwłaszcza wśród rodziców za bardzo wstydliwą przypadłość dziecięcą, nie powinny być powodem do zażenowania, bo mogą dotknąć nawet największego czyściocha.

Leczenie

Pozbycie się owsików to bardzo skomplikowany i długotrwały proces. Po diagnozie lekarza (wykonanie wymazu lub testu na obecność pasożytów w kale oraz analiza obserwacji rodzica) ustala się leczenie. Oprócz zastosowania się do zaleconego przyjmowania leku (leki płynne lub w tabletkach) należy podjąć działania dotyczące całego otoczenia dziecka – domowników i mieszkania. W czasie kilkutygodniowej kuracji lekami, należy bardzo skrupulatnie dbać o czystość w domu, robić tak zwane generalne porządki, prać tylko w bardzo wysokich temperaturach (90 st.) pościel, ręczniki i najlepiej garderobę. Rzeczy, które nie można prać w takiej temperaturze należy dokładnie prasować. Co bardzo istotne, przyjmowanie leków odrobaczających nie dotyczy tylko samego dziecka, a wszystkich zamieszkujących z nim domowników.

Zgrzytanie zębami u dzieci a bruksizm

Kolejna nieprawidłowość, która jest wspólna dla małych i dużych. I choć określa się ją dość egzotycznie brzmiącą nazwą, dokładnie oznacza właśnie zgrzytanie zębami. Czy zgrzytanie zębami może być dolegliwością samą w sobie? Może. Bruksizm jest najczęstszy u dzieci do 6 roku życia i pojawia się zazwyczaj w tych okresach, kiedy dziecku pojawiają się ząbki, wpierw mleczne, potem stałe. Ale nie samo pojawianie się zębów jest przyczyną zgrzytania. Choć trudno naukowcom dociec, co tak właściwe jest głównym prowodyrem bruksizmu, do tej pory udało się im ustalić, że czynnikami sprzyjającymi zgrzytaniu zębów są stres oraz wady zgryzu. Mimo że bruksizm uznaje się za bardzo uprzykrzającą dolegliwość dla otoczenia dziecka zgrzytającego w nocy ząbkami, tak naprawdę ten aspekt jest mało istotny w porównaniu z poważnymi skutkami nieleczenia tej przypadłości u dzieci. Zgrzytanie zębami prowadzi do znacznego osłabienia uzębienia, ścierania szkliwa nazębnego, kruszenia się ząbków, bóli stawów żuchwowych, a nawet ich uszkodzenia.

Zobacz też: Zdrowe zęby u dziecka - 10 przykazań

Objawy

Symptomy bruksizmu to nie tylko samo zgrzytanie zębami u dziecka. To cały zespół objawów i zachowań, do których należą: ból szczęki w czasie jednoczesnego jedzenia i mówienia, jedzenia i śmiania się, obgryzanie kredek, długopisów, bóle szczęki, bóle twarzy, obgryzanie paznokci.

Leczenie

Całe leczenie skupia się głównie wokół ustalenia czy zgrzytanie zębami u dziecka, powodowane jest silnymi przeżyciami, zbyt dużą wrażliwością, czy też istniejącymi już wadami zgryzu. Jeśli w czasie wizyty u stomatologa dowiemy się, że dziecko najprawdopodobniej zgrzyta w nocy zębami, bo badanie wykazało wadę w uzębieniu, leczenie będzie się skupiać na nauce prawidłowego ustawiania szczęki. Stomatolog zaleci zapewne stosowanie specjalnej szyny odciążającej. Jeżeli zgryz dziecka nie wykazuje żadnych nieprawidłowości, winowajcą zgrzytania uznaje się stres i napięcia nerwowe. Dla malucha mogą to być bardzo banalne dla nas dorosłych sprawy. Wystarczy trochę złości i nieporozumień z rówieśnikami lub rodzeństwem, stres przed szkolnymi zajęciami lub reprymenda od rodziców. Dziecko odreagowuje silne emocje, których doznało w ciągu dnia i zgrzyta ząbkami w czasie snu. W tym przypadku bardzo ważne jest to, aby napięcia nerwowe dziecka, umiejętnie rozładować przed zaśnięciem. W tym celu wystarczy spokojna rozmowa z malcem o jego „troskach”, czytanie bajki, ciepła, przyjemna kąpiel przed snem lub po prostu poczucie bliskości i czułość.

Jak widzimy, zgrzytanie zębów u dziecka w każdy przypadku jest oznaką zmian, które wymagają interwencji i nie mogą być pozostawione same sobie. Obserwujmy więc bacznie nasze pociechy i nie lekceważmy nawet tak błahego w przekonaniu wielu osób objawu, jakim jest uciążliwe zgrzytanie zębami u dzieci w czasie snu.

10 najlepszych narzędzi i kalkulatorów na Mamotoja.pl. Sprawdź!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (21)
/5 miesięcy temu
zgrzytanie zebami u dzieci, szczegolnie w nocy to objaw owsikow. wteyd najlepiej jest jak najszybciej udac sie do lekarza i rozpoczac kuracje. osobiscie polecam Pyrantelum medana bo jest skuteczny i bez recepty
/7 miesięcy temu
zgrzyatnie zębami może swiadczyc o owsikach, wrato przebadac dziecko. na bezowiskow.pl jest tez duo informacji w tym temacie
/5 lat temu
właśnie odebrałam wyniki mojej córki i nie ma robaków ma 8 lat i okropnie zgrzyta zębami i co dalej
POKAŻ KOMENTARZE (18)