Zaniepokojenie rodziców budzi szczególnie fakt, iż dziecko wybierze negatywne wzorce prezentowane w muzyce i filmie. Jest to reakcja, która w ogóle nie powinna mieć miejsca, a jednak wielu rodziców paraliżuje strach przed niechcianą ciążą nastoletniej córki czy narkomanią syna.
Wartości rodzinne - przekazuj pozytywne wartości
Współczesny świat prezentuje liczne modele wartości – jedne są nastawione na konsumpcję inne na rozwój duchowy. Jednak bez względu na to co proponują media – wartości rodzinne są najważniejsze. Są to określone przekonania, sposoby postępowania, z którymi syn czy córka stykali się do zawsze. Nawet w chwili zwątpienia czy poszukiwania i poznawania innych systemów wartości to co przekazali rodzice jest dla dziecka najcenniejsze.
Zasada ta się sprawdza, jeśli system wartości rodziny był rzeczywisty, a nie udawany.
Polecamy: Pokazuj zachowania zamiast o nich mówić
Wychowanie pod kloszem - nie uchroni od negatywnych treści
O ile małego brzdąca można przez pewien czas chronić w zaciszu domowym przed negatywnymi wpływami świata zewnętrznego (co nie zawsze jest korzystne), to z nastolatkiem nie pójdzie tak łatwo. Nastolatek pyta, poddaje w wątpliwość, szuka. Czasem podąża za tym co szokujące i nowe.
Jednak fakt, że zobaczy brutalny film nie uczyni z niego zabójcy, nie chodzi tu o to, by pokazywać dziecku ciemną stronę życia lecz by zaufać jego mądrości i systemowi wartości, który przez lata budowali jego rodzice.
Samodzielne decyzje i mądre wsparcie
Kiedy dziecko zaczyna dorastać nie uchronisz go przed brutalnością i erotyzmem w mediach.
Zrobić to mogą wpojone mu zasady – nawet jeśli raz obejrzy obrazy, które nie są dla niego przewidziane będzie umiał je prawidłowo ocenić, może nawet będzie chciał z Tobą o tym porozmawiać.
Nie możesz wówczas zrazić dziecka do siebie potępiając jego zachowanie, lepiej spróbuj dowiedzieć się: „Co sądzisz o tym filmie?, Dlaczego podoba Ci się tekst tej piosenki?”
Zobacz też: Jak zorganizować czas nastolatkowi?