Wspólne gotowanie to zabawa i praca w jednym fot. Adobe Stock

Co robić z dziećmi w domu w deszcz? Pomysły na zabawy

Masz do zrobienia mnóstwo rzeczy, a dziecko domaga się, byś to jemu poświęciła czas? Da się to połączyć! Sprawdź, jak.
/ 26.10.2018 23:38
Wspólne gotowanie to zabawa i praca w jednym fot. Adobe Stock

Przez ostatnie miesiące dzieci znaczną część dnia spędzały na zabawach na świeżym powietrzu. Teraz jednak, gdy na dworze coraz częściej będzie wietrznie i deszczowo, warto wymyślać im ciekawe alternatywy zajmujące im czas w domu. Podpowiadamy, jak bawić się z dzieckiem, jednocześnie nie zaniedbując obowiązków domowych. Oto nasze propozycje!

1. Upieczcie razem ciasteczka

Wspólne gotowanie to wyśmienita zabawa! Możecie razem przygotować jakieś słodkie wypieki albo zrobić choćby pizzę – dzieci niech samodzielnie udekorują wybrany przez siebie kawałek. Fakt, że takie wspólne pichcenie może trwać nieco dłużej, ale za to upieczecie dwie pieczenie na jednym ogniu – dzieci będą miały ogromną frajdę, a wszyscy domownicy pyszny obiad (lub ciasteczka).

2. Zróbcie pokaz mody

To znakomity pomysł na zabawę, w trakcie której będziesz mogła zrobić porządki w szafie dziecka i jednocześnie sprawdzić, które ubranka są jeszcze dobre, a które trzeba już odłożyć do pudełka z za małymi rzeczami. Pokaz mody i przebieranki to zabawa, którą uwielbiają wszystkie dziewczynki, ale może i chłopca uda ci się na nią namówić.

3. Stwórzcie skrzynię na skarby

To nie musi być nic wielkiego. Wystarczy wykorzystać np. pudełko po butach. Wspólnie je pomalujcie lub wyklejcie, a do środka schowajcie ulubione skarby dziecka. W ten sposób nie tylko sprzątniecie z wierzchu wszelkie bibeloty, lecz także nieco odgracicie pokój, wyrzucając te z nich, którymi malec już się nie bawi. 


Jak zapanować nad chaosem w pokoju dziecka?

4. Urządźcie zawody w sprzątanie pokoju na czas

Ta „zabawa” sprawdzi się najlepiej, gdy masz dwoje lub więcej dzieci i każde z nich ma swój własny pokój lub choćby swój kącik. A skoro mają to być zawody, nie może się obyć bez nagrody dla zwycięzcy. Będziesz zdziwiona, jak sprawnie twoje pociechy potrafią sprzątać! A dla ciebie nagrodą niech będzie lśniący dom :)

Zabawa w sprzątanie może być naprawdę super. W serwisie Mamotoja.pl pisaliśmy też o innych metodach zachęcających dziecko do trzymania porządku w pokoju.

5. Zasadźcie kiełki w doniczkach

Lubicie kiełki? Są bardzo zdrowe i zawierają o wiele więcej witamin niż dojrzałe warzywa. Warto mieć je zawsze w kuchni i dodawać do sałatek, kanapek. Nic nie stoi na przeszkodzie, byście zasadzili kiełki nawet wtedy, gdy macie na głowie rozbiegane dziecko. Na hasło zabawy „w ogrodnika” na pewno przybiegnie gotowe do pomocy.

Macie inne pomysły na zabawy łączące przyjemne z pożytecznym?

Zobacz też w Mamotoja.pl: