POLECAMY

5 rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę w sposobie chodzenia dziecka

Dziecko chodzi na palcach, ma krzywe nóżki lub stawia stopy na zewnątrz? Sprawdź, co robić!
5 rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę w sposobie chodzenia dziecka fot. Fotolia

1. Co robić, jeśli dziecko chodzi na palcach?

Bywa, że dziecko chodzi jak baletnica. Niektórym maluchom tak jest wygodnie stawiać pierwsze kroki. W połowie 2. roku życia dziecko opanuje normalny sposób stawiania stóp od pięty.
Nasza rada Jeśli malec po kilku miesiącach chodzenia na palcach, nie chce z tego zrezygnować i nie potrafi stanąć na całych stopach, porozmawiaj o tym z lekarzem.

2. Co robić, jeśli dziecko ma płaskie stópki?

We wczesnym dzieciństwie płaskostopie jest normą. Kości i stawy są jeszcze bardzo giętkie, a mięśnie wzmacniające je jeszcze nierozwinięte. Maluch musi dużo chodzić, by je wytrenować. Ciężar ciała dziecka sprawia zaś, że łuk stopy spłaszcza się i jest niewidoczny.
Nasza rada Nie denerwuj się, bo płaskostopie w pierwszych 3 latach życia dziecka jest całkiem normalne. Czekając na prawidłowe wysklepienie się stópki nie ulegaj pokusie, by sprawić mu ortopedyczne buty. Pozwól biegać boso, ale tylko po miękkim podłożu.

3. Co robić, jeśli dziecko stawia nóżki na zewnątrz?

Kaczkowaty chód u dziecka jest normalny. Stawiając stópki na zewnątrz, maluchowi łatwiej jest utrzymać równowagę. Takie ustawienie pomaga też wyrównać szpotawość kolan (łukowate wygięcie na zewnątrz). Między 2. a 3. rokiem życia niektóre dzieci mogą stawiać stopy do wewnątrz.
Nasza rada Nie niepokój się – gdy malec nabierze wprawy w chodzeniu, będzie stawiać nóżki prosto. Zawsze możesz poprosić ortopedę, by ocenił chód malca.

4. Co robić, jeśli dziecko ma krzywe nóżki?

Łukowato wygięte nóżki (ze szparą między kolanami) ma większość dzieci zaczynających chodzić.
Jeśli smyk ma urozmaiconą dietę obfitującą w witaminę D, szpotawość kolan jest częścią normalnego rozwoju, a nie objawem krzywicy. Do 2. urodzin kolanka powinny się wyprostować.
Nasza rada Jeśli wygięcie nóżek jest niesymetryczne, utrudnia chodzenie albo pogłębia się po skończeniu przez dziecko 2 lat, zgłoście się do lekarza.

5. Co robić, jeśli dziecko stawia stopy do środka?

Jeśli malec dopiero zaczął chodzić, nie wymaga to jeszcze interwencji lekarza. Niewielka liczba dzieci
(8–9%) stawia stopy do wewnątrz aż do wieku dorosłego. Jeśli nie powoduje to trudności z chodzeniem czy bólu stóp, nie jest groźne.
Nasza rada Idź do lekarza, jeśli w ciągu kilku miesięcy ustawienie stópek się nie zmieni lub utrudnia chodzenie, a także gdy w czasie spoczynku palce stóp nie są skierowane na wprost lub oglądane od spodu mają kształt półksiężyca (do wewnątrz).

Dowiedz się więcej:

na podstawie tekstu autorstwa Aleksandry Sobieraj/Mamo to ja
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)