POLECAMY

Nadopiekuńczy dziadkowie

Gdy relacje rodziców z dziadkami są dobre, wszyscy na tym zyskują. Czasami jednak dochodzi do sporów, które są nieuniknione i wynikają nie ze złej woli, a z różnicy pokoleń. Oto kilka rad jak radzić sobie w takich sytuacjach.
Nadopiekuńczy dziadkowie fot. Fotolia

Najpierw wysłuchaj

Często zakładamy, że nasi rodzice i teściowie z zasady nie mają racji. Takie podejście jest dla nich bardzo krzywdzące, bowiem należy pamiętać, że przemawia za nimi duże doświadczenie. Zawsze warto wysłuchać rad, które być może na pierwszy rzut oka wydają się staroświeckie, a ostatecznie mogą być bardzo użyteczne. Nie musisz zgadzać się ze wszystkim co mówią Twoi rodzice lub teściowie, ale nie odrzucaj z góry każdej otrzymanej od nich wskazówki. Pokaż, że ich zdanie jest dla Ciebie ważne i że je szanujesz, a jednocześnie pamiętaj, że na końcu decyzje dotycząc wychowania i tak należą do Ciebie i partnera.

Rozmowa i opanowanie

Unikaj potyczek słownych i nie daj ponieść się emocjom. Zarówno Ty, Twoi rodzice, jak i teściowie chcecie dla dziecka jak najlepiej - każdy na swój sposób. Różnice wynikające ze standardów jakie obowiązywały 30 lat temu i jakie obowiązują teraz są nie do porównania. Wyjaśnij wszelkie wątpliwości dziadków przedstawiając im swój punkt widzenia. Wygłaszając swoje racje warto powołać się na autorytety. Jeśli powiesz, że coś zalecił Ci pediatra, dziadkowie na pewno nie podważą jego opinii.

Patrz: Jak przekazywać dziecku polecenia?

Pozwól dziadkom działać

Bardzo często obawiamy się, że dziadkowie nadto rozpieszczą wnuka i później to my będziemy mieli problem. Bez obaw, dziecko zazwyczaj rozumie gdzie są granice i potrafi dostosować się do konkretnej sytuacji. Inaczej będzie się zachowywało w domu, a inaczej u dziadków.
Proś ich o pomoc, ponieważ dzięki temu będą czuli się potrzebni i łatwiej pogodzą się z faktem, że nie zawsze stosujesz się do ich rad.

Przekraczanie granic

Jeśli natomiast dziadkowie ignorują nasze prośby, jeśli podważają nasze zdanie, wówczas należy interweniować. Szczera rozmowa w takim przypadku jest po prostu niezbędna. Spokojnie, ale stanowczo powinniśmy dziadkom uzmysłowić, że to my jesteśmy rodzicami i że to my podejmujemy ostateczne decyzje.

Patrz: Jak stać się dobrą babcią i dobrym dziadkiem?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)