Gorączka świąteczna
W wielu domach w których są małe dzieci, przygotowania do Świąt to także planowanie wizyty specjalnego gościa – Świętego Mikołaja. Do niedawna wybrany z domowników mężczyzna (tata, wujek, dziadek), otrzymywał bardzo poważne zlecenie – jak najbardziej przekonująco odegrać rolę Świętego Mikołaja, który rozdaje wyczekiwane prezenty. Od pewnego czasu modne stało się zamawianie krótkiej wizyty aktora, który za opłatą odgrywa przed naszą pociechą postać Świętego. Pamiętajmy, że czasami pomimo najbardziej sprzyjających okoliczności, lepiej z tego pomysłu zrezygnować. Niestety nie każde dziecko będzie szczęśliwe z powodu odwiedzin nieznajomego brodatego pana, który nagle zjawia się w domu.
Mikołaj dla niemowlaka?
Gdy twoje dziecko jest jeszcze niemowlakiem to lepiej zrezygnuj z zapraszania Świętego Mikołaja do domu. Maluch, który nie skończył jeszcze roku, źle się czuje w towarzystwie obcych mu osób. Jest pewny siebie, gdy wokół niego przebywają osoby, które widzi na co dzień. Nawet widok dziadków, ciotek i wujków, których widzi bardzo rzadko, może przyczynić się do nagłego wybuchu płaczu. Dziecko poniżej pierwszego roku życia i tuż po ukończeniu dwóch latek może reagować strachem i niepewnością na widok osób, które mają charakterystyczny wygląd. Dlatego strój Mikołaja może przestraszyć twoje dziecko. Dla takiego maleństwa wystarczającą rozrywką będzie choinka pełna ozdób, kolorowych lampeczek i prezenty, które się pod nią znajdują.
Polecamy: Co zrobić, gdy dziecko pyta:" Czy Święty Mikołaj istnieje"?
Mikołaj dla przedszkolaka?
Jeśli twój smyk jest już dzielnym przedszkolakiem to zaproszenie Mikołaja jest dobrym pomysłem. Pamiętaj tylko, że jeśli za Mikołaja przebiera się ktoś bliski, musicie zadbać o wszystkie szczegóły. Dzieci w tym wieku są bardzo spostrzegawcze i bez problemu potrafią odgadnąć kto przebrał się za wyjątkowego gościa z długą brodą (wystarczy odkryty znajomy zegarek). Taka dekonspiracja może zakończyć się dla malucha bardzo dużym rozczarowaniem.
Mikołaj dla nieśmiałego dziecka?
Jeżeli twoje dziecko jest wyjątkowo nieśmiałe, warto je już wcześniej przygotować na spotkanie z Mikołajem. Opowiedz dziecku jak taka wizyta wygląda, jak wygląda sam Mikołaj. Warto pokazać dziecku Mikołaja na rysunkach czy na zdjęciach. Dobrym pomysłem jest towarzyszenie dziecku podczas zabaw z udziałem Świętego Mikołaja. Pamiętaj, że lęk przed tą osobą może pojawić się nawet u starszych dzieci, które są wyjątkowo wrażliwe. Dlatego jeśli masz obawę, że spotkanie z Mikołajem wywoła u dziecka lęk, który w nim pozostanie – zrezygnuj z takiej atrakcji.
Polecamy: Pierwsze święta z dzieckiem - jak się przygotować?
Mikołaj dla małego urwisa?
Często zdarza się, że rodzice straszą Mikołajem. Dziecko, które w okresie przedświątecznym jest niegrzeczne, kaprysi, nie chce jeść posiłków czy pójść wcześniej spać, jest straszone, tym, że Mikołaj zamiast prezentu przyniesie rózgę. Niekiedy takie słowa mogą poprawić zachowanie dziecka, ale również mogą wywołać u niego lęk. Przestraszony tymi słowami maluch może wyobrazić sobie, że „zły Mikołaj” obserwuje go i wszystko widzi. Dlatego też spotkanie z Mikołajem, który o wszystkim wie i zamiast obdarować prezentem wręcza rózgę, może bardzo stresować dziecko.
Polecamy: Jak przygotować się do świąt z dzieckiem?
Jeśli wizyta Mikołaja jest niemożliwa…
Jeśli wizyta Mikołaja jest niemożliwa możesz zaaranżować pomysł pojawienia się prezentów pod choinką. Wszystko zależy od twojej wyobraźni i pomysłowości.
Na przykład pójdź z dzieckiem do drugiego pokoju (w tym, w którym nie ma choinki), by spojrzeć przez okno w poszukiwaniu Mikołaja i jego reniferów. W tym samym czasie ktoś z pozostałych domowników, może położyć prezenty pod świątecznym drzewkiem.
Zobacz także: Przegląd prezentów gwiazdkowych dla dzieci - do 30 zł, 60 zł i 100 zł