Gotowe zabawki cieszą malucha, ale te zrobione własnoręcznie - napawają dumą. Dlatego jesienią warto udać się na spacer po skarby tej pory roku i zrobić ludziki z żołędzi, kasztanów, postacie z szyszek, zebrać liście i zerwać trochę jarzębiny - zabierz je do domu, oczyść i przejdźcie do zabawy.
Ludziki z żołędzi, kasztanów i szyszek
Do wykonania poniższych inspiracji przydadzą ci się akcesoria plastyczne. Przy przyklejaniu drobnych elementów przyda się klej kropelka lub klej na gorąco - sprawdza się w klejeniu różnych struktur i form, które nie są do końca jednorodne ani płaskie, np. tzw. kapelusików żołędzi czy szyszek.
Warto zaopatrzyć się także w farby plakatowe, które równomiernie pokryją strukturę kasztanów, szyszek, liści czy żołędzi. Przygotuj też pędzle z dość sztywnym włosiem o niewielkich rozmiarach.
Zabezpiecz przed zabawą powierzchnię - podłogę, biurko czy ławę dobrze jest wyłożyć kartonem, rozłożonym na płasko pudełkiem czy workiem foliowym. Uczulamy, że jeśli nie oczyścisz dobrze np. szyszek podczas robienia ludzików i postaci, mogą znajdować się w nich robaki, zabrudzenia, ziemia, które mogą zrujnować przyjemność z robienia ludzików z żołędzi. A teraz czas na inspiracje!
Ludziki z żołędzi i szyszek oraz łupiny orzecha włoskiego
Do wykonania takiej figurki potrzebujesz:
- łupiny orzecha włoskiego w całości,
- szyszki,
- małych patyczków,
- czarnego flamastra,
- suchych liści,
- żołędzia.
Połowa łupiny orzecha powinna być na tyle duża, by pomieściła szyszkę. Do niej przymocuj cienkie patyczki, które będą imitowały ręce ludzika, a do orzecha - liść, który będzie żaglem łódki. Żołędziowi dorysuj uśmiechniętą minę i przyklej go klejem na gorąco do szyszki. Ludzik z żołędzia i szyszki gotowy.
fot. Adobe Stock
Zwierzątka i owady z żołędzi i kasztanów
Te ludziki z żołędzi wymagają większej precyzji i cierpliwości i zdecydowanie są dedykowane starszym dzieciom, które nie od razu uszkodzą delikatną konstrukcję.
Potrzebujesz:
- suchych skrzydełek klonu,
- kasztana,
- żołędzi,
- czarnego markera,
- koralików lub owoców jarzębiny (bardzo drobnych),
- cienkiego patyczka.
Aby wykonać pszczołę, należy namalować na żołędziu pasy imitujące kolorystykę tego owada. Do mniejszego żołędzia należy dokleić oczy - najlepiej z małych koralików lub narysować je, nawet na jarzębinie. Ważnym elementem tego ludzika z żołędzi są skrzydła - to kropka nad i całej misternej konstrukcji. Przyklejcie je z dzieckiem na klej-kropelkę lub na gorąco tak, by wyglądały jakby szykowały się do odlotu!
Z kolei mysz z żołędzi wykonasz, usuwając z owocu dębu kapelusik, a dorabiając patyczek mający być ogonkiem zwierzęcia. Nie wyrzucaj kapelusika, a znajdź taki sam w podobnym rozmiarze i przyklej je tak, by imitowały uszy myszy. Nosek i oczy możesz wykonać z koralików lub narysować.
fot. Adobe Stock
Żołnierzyki z kasztanów i żołędzi
Te ludziki to prawdziwi weterani jesieni - przypominają wojskowe figurki, którymi mogą chętnie bawić się chłopcy.
Potrzebujesz:
- kasztanów w zielonych łupinach oraz kasztanów bez łupin,
- patyczków,
- owoców jarzębiny i ew. czarciej jagody,
- jeśli brakuje ci kasztanów w łupinach - zastąp je żołędziami.
Do największego kasztana w łupinach doklej klejem na gorąco patyczki jako nogi oraz kasztana bez łupiny, który będzie służył za korpus. Do niego możesz przykleić kasztana w łupinie mniejszych rozmiarów lub żołędzia z czapeczką - wedle uznania - oraz patyczki, które będą imitowały ręce figurki.
Oferowany przez Smyk kod rabatowy to świetna okazja, aby zamówić książkę z mnóstwem pomysłów na ludziki z żołędzi.
Z jarzębiny zrób oczy i/lub nos z uwzględnieniem szczegółów takich, jak źrenice czy wyraz twarzy. Cienkopisem możesz domalować nawet ostre linie brwi, sugerujące żołnierski charakter figurek z żołędzi i kasztanów.
fot. Adobe Stock
Malowanie ludzików i szyszek
Najprostsza zabawa może przynieść najfajniejsze efekty, bo nie koncentrujecie się na celu, a na przyjemności samej w sobie.
Potrzebujesz:
- farb plakatowych,
- pędzelków,
- folii zabezpieczającej,
- kubka z wodą.
Ludziki z żołędzi, zwierzątka, np. piękne sówki czy okazały wąż z kasztanów, to często wysiłek dla małych palców i źródło sprzeczek, bo nie zawsze efekt wychodzi taki, jakiego by się oczekiwało. Natomiast malowanie farbami to zabawa prosta i relaksująca: suche i oczyszczone szyszki, żołędzie malujcie farbami w intensywnych, żywych kolorach. Z kasztanów możecie potem zrobić korale, z szyszek - jesienne stroiki na świece. Pamiętajcie, że farby muszą dłużej schnąć na takiej powierzchni.
fot. Adobe Stock
Przeczytaj także: Ludziki z kasztanów - 5 fajnych pomysłówZabawa z dzieckiem jesienią - jak wykorzystać ten czas?W co bawić się z dzieckiem, kiedy pada deszcz