Ludziki z żołędzi fot. Adobe Stock

Ludziki z żołędzi i nie tylko - sprawdź, co można zrobić z żołędzi

Jesienią wykorzystaj do zabawy z dzieckiem kasztany, szyszki, żołędzie, liście. Ludziki z żołędzi i kasztanów w wesołych czapeczkach rozbawią nawet dorosłego. Przyda się klej na gorąco i np. farby. Oto nasze pomysły na figurki z żołędzi i kasztanów.
Edyta Liebert / 07.09.2020 10:19
Ludziki z żołędzi fot. Adobe Stock

Gotowe zabawki cieszą malucha, ale te zrobione własnoręcznie - napawają dumą. Dlatego jesienią warto udać się na spacer po skarby tej pory roku i zrobić ludziki z żołędzi, kasztanów, postacie z szyszek, zebrać liście i zerwać trochę jarzębiny - zabierz je do domu, oczyść i przejdźcie do zabawy.

Ludziki z żołędzi, kasztanów i szyszek

Do wykonania poniższych inspiracji przydadzą ci się akcesoria plastyczne. Przy przyklejaniu drobnych elementów przyda się klej kropelka lub klej na gorąco - sprawdza się w klejeniu różnych struktur i form, które nie są do końca jednorodne ani płaskie, np. tzw. kapelusików żołędzi czy szyszek. 

Warto zaopatrzyć się także w farby plakatowe, które równomiernie pokryją strukturę kasztanów, szyszek, liści czy żołędzi. Przygotuj też pędzle z dość sztywnym włosiem o niewielkich rozmiarach. 

Zabezpiecz przed zabawą powierzchnię - podłogę, biurko czy ławę dobrze jest wyłożyć kartonem, rozłożonym na płasko pudełkiem czy workiem foliowym. Uczulamy, że jeśli nie oczyścisz dobrze np. szyszek podczas robienia ludzików i postaci, mogą znajdować się w nich robaki, zabrudzenia, ziemia, które mogą zrujnować przyjemność z robienia ludzików z żołędzi. A teraz czas na inspiracje!

Ludziki z żołędzi i szyszek oraz łupiny orzecha włoskiego 

Do wykonania takiej figurki potrzebujesz:

 • łupiny orzecha włoskiego w całości,
 • szyszki,
 • małych patyczków,
 • czarnego flamastra,
 • suchych liści,
 • żołędzia.

Połowa łupiny orzecha powinna być na tyle duża, by pomieściła szyszkę. Do niej przymocuj cienkie patyczki, które będą imitowały ręce ludzika, a do orzecha - liść, który będzie żaglem łódki. Żołędziowi dorysuj uśmiechniętą minę i przyklej go klejem na gorąco do szyszki. Ludzik z żołędzia i szyszki gotowy.

Ludziki z żołędzi i szyszekfot. Adobe Stock

Zwierzątka i owady z żołędzi i kasztanów

Te ludziki z żołędzi wymagają większej precyzji i cierpliwości i zdecydowanie są dedykowane starszym dzieciom, które nie od razu uszkodzą delikatną konstrukcję. 

Potrzebujesz:

 • suchych skrzydełek klonu,
 • kasztana,
 • żołędzi,
 • czarnego markera,
 • koralików lub owoców jarzębiny (bardzo drobnych),
 • cienkiego patyczka.

Aby wykonać pszczołę, należy namalować na żołędziu pasy imitujące kolorystykę tego owada. Do mniejszego żołędzia należy dokleić oczy - najlepiej z małych koralików lub narysować je, nawet na jarzębinie. Ważnym elementem tego ludzika z żołędzi są skrzydła - to kropka nad i całej misternej konstrukcji. Przyklejcie je z dzieckiem na klej-kropelkę lub na gorąco tak, by wyglądały jakby szykowały się do odlotu!

Z kolei mysz z żołędzi wykonasz, usuwając z owocu dębu kapelusik, a dorabiając patyczek mający być ogonkiem zwierzęcia. Nie wyrzucaj kapelusika, a znajdź taki sam w podobnym rozmiarze i przyklej je tak, by imitowały uszy myszy. Nosek i oczy możesz wykonać z koralików lub narysować.

Zwierzątka i owady z żołędzi fot. Adobe Stock

Żołnierzyki z kasztanów i żołędzi

Te ludziki to prawdziwi weterani jesieni - przypominają wojskowe figurki, którymi mogą chętnie bawić się chłopcy.

Potrzebujesz:

 • kasztanów w zielonych łupinach oraz kasztanów bez łupin,
 • patyczków,
 • owoców jarzębiny i ew. czarciej jagody,
 • jeśli brakuje ci kasztanów w łupinach - zastąp je żołędziami. 

Do największego kasztana w łupinach doklej klejem na gorąco patyczki jako nogi oraz kasztana bez łupiny, który będzie służył za korpus. Do niego możesz przykleić kasztana w łupinie mniejszych rozmiarów lub żołędzia z czapeczką - wedle uznania - oraz patyczki, które będą imitowały ręce figurki. 

Z jarzębiny zrób oczy i/lub nos z uwzględnieniem szczegółów takich, jak źrenice czy wyraz twarzy. Cienkopisem możesz domalować nawet ostre linie brwi, sugerujące żołnierski charakter figurek z żołędzi i kasztanów. 

Ludziki z kasztanów i żołędzifot. Adobe Stock

Malowanie ludzików i szyszek

Najprostsza zabawa może przynieść najfajniejsze efekty, bo nie koncentrujecie się na celu, a na przyjemności samej w sobie. 

Potrzebujesz: 

 • farb plakatowych,
 • pędzelków,
 • folii zabezpieczającej,
 • kubka z wodą.

Ludziki z żołędzi, zwierzątka, np. piękne sówki czy okazały wąż z kasztanów, to często wysiłek dla małych palców i źródło sprzeczek, bo nie zawsze efekt wychodzi taki, jakiego by się oczekiwało. Natomiast malowanie farbami to zabawa prosta i relaksująca: suche i oczyszczone szyszki, żołędzie malujcie farbami w intensywnych, żywych kolorach. Z kasztanów możecie potem zrobić korale, z szyszek - jesienne stroiki na świece. Pamiętajcie, że farby muszą dłużej schnąć na takiej powierzchni.  

Malowanie szyszek i żołędzifot. Adobe Stock

Przeczytaj także: Ludziki z kasztanów - 5 fajnych pomysłówZabawa z dzieckiem jesienią - jak wykorzystać ten czas?W co bawić się z dzieckiem, kiedy pada deszcz