14 wartościowych tytułów, które przygotują twoje dziecko na pojawienie się młodszego rodzeństwa

Przyjście na świat nowego członka rodziny to rewolucja dla wszystkich. Warto więc przygotować starsze dziecko na to, co może się wydarzyć - na rozłąkę z mamą, zazdrość o uwagę rodziców, nieprzespane noce i cały szereg różnych emocji. Z pewnością pomogą książki z naszego przeglądu, które świetnie oswajają temat narodzin młodszego rodzeństwa.
Weronika Kwaśniak / 18.09.2022 05:08

Jeśli jakieś wydarzenie w życiu rodzinnym można porównać do trzęsienia ziemi, to z pewnością przyjście na świat malucha - i to niezależnie od tego, czy rodzi się pierwsze, czy kolejne dziecko. Różnica polega jedynie na tym, że pierwsze dziecko jest tylko rewolucją w życiu rodziców, a przy kolejnych narodzinach staje na głowie również świat wyczekującego rodzeństwa. I to niezależnie od tego, czy do powiększenia rodziny jest ono nastawione pozytywnie, czy raczej pesymistycznie... Nawet najbardziej entuzjastyczny starszak prędko zderzy się z bolesną rzeczywistością, pełną brudnych pieluch, zmienionych w ostatniej chwili planów, czy nieutulonego płaczu. Jak go do tego przygotować? Z pomocą jak zwykle przychodzą odpowiednie lektury.

Motyw narodzin rodzeństwa w znanych seriach

Każdy trudny temat pomogą oswoić znani i lubiani bohaterowie. Wielu autorów popularnych dziecięcych serii, przemyca motyw narodzin młodszego rodzeństwa. Sztandarowe przykłady to choćby seria o Kici Koci, rodzinie Pętelków, rezolutnej Basi, sprytnym żółwiku Franklinie, a także o Zuzi z cyklu "Mądra Mysz". Wszystkie te pozycje w delikatny sposób poruszają nawet najtrudniejsze kwestie, związane z pojawieniem się na świecie maluszka. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ich temat, przeczytaj opisy w naszej galerii zdjęć.

Motyw narodzin malucha w pojedynczych pozycjach

A może dobrym wyborem okaże się piękny, artystyczny album z ażurowymi rycinami i ruchomymi elementami? Taki posiada w swojej ofercie wydawnictwo Mamania - pozycja obrazuje pełen cykl ciąży, dzięki czemu dziecko zapozna się z każdym etapem rozwoju zarodka i płodu. W październiku wyczekiwana premiera wydawnictwa Zielona Sowa, czyli "PS. Czekamy. Twój brat" - to barwnie ilustrowany picturebook, który wzruszająco przedstawia oczekiwanie na rodzeństwo z perspektywy kilkulatka.

"Fajnie mieć rodzeństwo. Jak docenić siostrę i brata?" to bardziej praktyczny poradnik, ale również okraszony barwnymi obrazkami. "Witaj, maluszku!" to ciepła opowieść o Alku, który dowiaduje się, że zostanie wkrótce starszym bratem.

Czytaj także:
15 książek dla dzieci o jesieni
16 książek dla dzieci o szkole

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA