15 książek dla dzieci o jesieni. Nastrojowe pozycje, które wprowadzą jesienny klimat

Z jednej strony co roku boimy się jej nadejścia, bo oznacza koniec wakacji i nieubłagalnie zimne poranki, a także coraz dłuższe wieczory. Z drugiej strony nie możemy się też jej doczekać - daje wytchnienie od tropikalnych upałów, a długie wieczory są doskonałym pretekstem do zanurzenia się w lekturze. Koniecznie tej z jesiennym motywem!
Weronika Kwaśniak / 03.09.2022 05:48

Złota polska jesień na dobre rozgościła się za oknami, ale kochamy ją nawet wtedy, gdy zamieni się w szarą, burą i niepogodną pluchę. Wtedy najlepszą opcją jest ukrycie się pod ciepłym kocem z kubkiem kakao i dobrą lekturą. A w przypadku rodziców, zaproszenie do wspólnego czytania również swoich pociech. Na jesienne dni wybrałyśmy dla was 15 nastrojowych książek z jesienią w tle (albo na pierwszym planie!).

Jesień w książkach jako główna bohaterka

Jesień jest tak piękna, że śmiało może stawać się główną bohaterką literacką. Jest na pierwszym planie w najnowszej części cyklu Młodzi Przyrodnicy, gdzie na zdjęciach możemy oglądać uwiecznioną jesień w polskiej naturze (premiera już 7 września). "Jesień Toli" Anny Włodarkiewicz jest pełna barw, a czteroletnia dziewczynka ma naprawdę wiele obserwacji na temat tej magicznej pory roku.

"Żubr Pompik i kolory jesieni" to jedna z części popularnego cyklu Tomasza Samojlika. To opowieść o jesieni w polskich lasach - żubr Pompik i jego siostrzyczka Polinka odkrywają jesienne skarby. Nowa część Akademii Mądrego Dziecka pt. "Las. Niesamowity spacer" to przechadzka po lesie, którego mieszkańcy powoli przygotowują się do zimy. Dodatkowym atutem książki są ruchome elementy, idealne dla małych rączek.

Jesień w tle

Mimo że widoczna czasem tylko w tle, jesień nie daje się pominąć. Jest malowniczą scenerią dla ilustracji i wielu przygód. Aż 2 części popularnej serii "Misia i jej mali pacjenci" są osadzone w jesiennym klimacie - to "Szkolna wycieczka" i "Tajemnice lasu". 

Czy znacie już Mopsika, który marzył o tym by zostać syrenką, gwiazdą, a nawet reniferem? Ten sam pocieszny zwierzak zapragnął również kariery... dyni! Aby zanurzyć się w jesiennym klimacie, warto sięgnąć też po kultową "Nawet nie wiesz, jak bardzo cię kocham, kiedy jest jesień", w której Mały Brązowy Zajączek ze swoim tatą, świetnie się bawią wśród opadających z drzew liści.

Czytaj także:
Nowości książkowe dla dzieci na sierpień 2022
Książki dla dzieci o szkole - 16 pozycji