Warto obserwować dziecko i rozwój jego mowy. Nie od razu trzeba wpadać w panikę, gdy widzimy, że nasze dziecko mówi jeszcze bardzo niewyraźnie, a dziecko przyjaciółki zupełnie poprawnie. Rozwój dzieci nie następuje równocześnie. Wpływa na to wiele czynników.
Obserwacja jest jednak konieczna i zawsze lepiej dmuchać na zimne, jeśli coś niepokoi nas w rozwoju mowy dziecka, niż zbagatelizować sprawę. Im szybciej zaczniecie pracować, tym szybciej będzie można wyeliminować wady wymowy u dziecka.
Dlaczego dzieci mają wady wymowy?
Dzieci, kiedy uczą się mówić, często na początku mówią niewyraźnie, zjadają literki, przekręcają słowa i jest to normalne. Próbują, starają się, ale nie wszystko im od razu wychodzi. Wady wymowy, które mogą się wówczas ujawniać, mogą mieć uzasadnione przyczyny, np.:- krzywy zgryz;
- wady w budowie anatomicznej;
- słaby słuch;
- naśladowanie mowy kogoś, kto sam ma wadę wymowy;
- wady na tle genetycznym;
Kiedy iść z dzieckiem do logopedy?
Jeśli dostrzegasz, że twoje dziecko może mieć problemy z prawidłowym rozwojem mowy, umów się na wizytę u logopedy. Dostosuje on rodzaj ćwiczeń specjalnie do potrzeb dziecka. Będą one stanowiły dla niego raczej zabawę niż trudną pracę i tak też je traktujcie.Koniecznie zabierz dziecko do logopedy, jeśli dostrzeżesz następujące sygnały:
- Dziecko zachowuje się tak, jakby nie rozumiało poleceń, które do niego kierujesz.
- Jest nierozmowne, wręcz unika kontaktu słownego.
- W wieku 3 lat posługuje się bardzo ubogim zasobem słów, składającym się właściwie tylko z kilku wyrazów.
- Mimo spędzania dużo czasu z dzieckiem, nie potrafisz zrozumieć jego wymowy.
- Mówi bardzo cicho lub przez nos.
- Sepleni i źle układa język, gdy coś mówi.
- Dostrzegasz, że dziecko ma krzywy zgryz lub zbyt krótkie wędzidełko językowe.