POLECAMY

Jak poradzić sobie z problemem nocnego moczenia u dziecka?

Dowiedz się, jakie są powody nocnego moczenia u smyka i poznaj skuteczne sposoby, jak mu przeciwdziałać!
Jak poradzić sobie z problemem nocnego moczenia u dziecka? fot. Fotolia

Czym właściwie jest moczenie nocne?

O zjawisku nocnego moczenia mówimy w odniesieniu do dzieci, które skończyły 5. rok życia. Wraz z częstotliwością epizodów moczenia nocnego wzrasta prawdopodobieństwo jego utrwalenia zarówno w dzieciństwie, jak i w późniejszym okresie. Nocne moczenie nie jest winą ani malucha, ani rodziców.

Skąd bierze się problem nocnego moczenia u dzieci?

Aż 58% matek uważa, że tego typu problemy u innych dzieci są następstwem patologii i stresu w rodzinie. Jest to stereotypowe myślenie, które skutkuje bagatelizowaniem tego zjawiska i wywieraniem presji na dziecku. Lekarze są jednogłośni, jeśli chodzi o różne istotne przyczyny nocnego moczenia, którymi są:
  1. Niedobór hormonu wazopresyny, odpowiadającego za prawidłowe zagęszczenie moczu.
  2. Nocna nadczynność wypieracza, czyli mięśnia pęcherza – prowadzi do skurczów pęcherza i skutkuje niekontrolowaniem moczu.
  3. Podwyższony próg pobudliwości – występuje najczęściej u dzieci z zespołem ADHD. Sygnał o pełnym pęcherzu jest zbyt słaby dla mózgu i jest  przez niego nie zauważony.
  4. Zbyt mały pęcherz, zakażenie układu moczowego, zaparcia i cukrzyca – te przyczyny dotyczą wieloobjawowego moczenia nocnego, które wymaga konsultacji z lekarzem.

Jak pomóc dziecku?

Dzieci, którym zdarzają się nocne wypadki mogą miewać lęki przed nocowaniem poza domem, a ciągłe ignorowanie tego problemu przez rodziców tylko pogłębia niską samoocenę malucha. Warto zastosować różne rozwiązania, które pomogą dziecku oswoić się z problemem:
  1. Zachęcanie dziecka do picia w ciągu dnia - dzięki niemu nauczy się rozpoznawać uczucie pełnego pęcherza
  2. Umiejętna rozmowa z dzieckiem
  3. Prowadzenie dzienniczka nocy suchych i mokrych
  4. Wizyta u lekarza - tylko specjalista będzie w stanie stwierdzić, jaka jest przyczyna nocnego moczenia u dziecka

Dowiedz się więcej:


na podstawie informacji prasowej sklepu internetowego Feedo
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (6)
/7 miesięcy temu
@Alla Aplikacja „Suchy Poranek” została zaprojektowana i zbudowana we współpracy z International Children's Continence Society (ICCS). Kierowana jest do dzieci i rodziców dotkniętych problemem moczenia nocnego, by w sposób zabawny i interaktywny zaangażować całą rodzinę w uzupełnianie kalendarza moczenia i dzienniczka mikcji. Aplikacja jest do pobrania na stronie suchyporanek.pl Pozdraiwam Przedstawiciel serwisu suchyporanek.pl
/7 miesięcy temu
Moja córka ma 6 lat i moczy się nocami. Nie bardzo wiem jak jej pomóc sobie z tym poradzić, bo sama sobie nie do końca radzę. Ale może ta aplikacja o tkórej mówisz pomoże. Kim jest bohater Dezmo? I gdzie tak aplikację można pobrac?
/7 miesięcy temu
@Zemia Dzień Dobry ,moczenie nocne jest powszechnym i złożonym problemem zdrowotnym także na podłożu psychologicznym. Konsultacja z lekarzem jest bardzo ważna. Zapraszam na stronę suchyporanek.pl która zawiera wszystkie niezbędne informacje na temat moczenia nocnego pogrupowane w sekcje: 1. Czym jest moczenie nocne? 2. Przyczyny występowania 3. Co można zrobić? 4. Wizyta u lekarza 5. Dalsze pytania Na stronie można znaleźć dzienniczek mikcji, który rodzice wraz z dziećmi powinni wypełniać, aby pomóc lekarzowi określić przyczyny choroby i pokonać dolegliwość. Dodatkowo na stronie jest aplikacja związana z dzienniczkiem - bohater Dezmo pozwoli dzieciom uporać się z problemem moczenia. Pozdrawiam Przedstawiciel serwisu suchyporanek.pl
POKAŻ KOMENTARZE (3)