Skąd dziecko zna brzydkie słowa?
Dziecko może nauczyć się brzydkich słów w wielu miejscach. Słyszy je w przedszkolu, podczas zabaw z rówieśnikami (często nieświadomymi, że wyrazy, których używają są np. wulgarne), może poznać je oglądając telewizję, słuchając rozmów na ulicy, podsłuchując dorosłych, często nieświadomych ich obecności.
Dlaczego dziecko używa brzydkich słów?
Dzieci często używają brzydkich słów nieświadomie. Powtarzają po prostu to, co zasłyszały bez intencji obrażenia kogokolwiek. Jeśli zdarzy nam się usłyszeć jedno takie słowo (nie tylko wulgaryzm, ale też np. określenia części ciała, przymiotniki, które mają kogoś lub coś obrazić, np. głupi) należy zwrócić dziecku uwagę.
Ważne jest, żeby wyraźnie i jednoznacznie oznajmić, że nie toleruje się takiego słownictwa, że używanie go sprawia przykrość temu, do kogo jest skierowane.
W pewnym wieku jednak bardzo często dzieci używają brzydkich słów znając ich znaczenie. Nie dotyczy to tylko wulgaryzmów, które zupełnie świadomie są używane dopiero przez dorastająca młodzież. Chodzi raczej o obraźliwe określenia np. kolegów czy rodzeństwa (ktokolwiek ma brata lub siostrę zna je doskonale).
Czasem kilkuletnie dzieci tworzą też swoje wulgarne słowa. Wyrażają w ten sposób dezaprobatę czy żal wobec rodziców lub opiekunów. Wykorzystują przy tym znane podstawy nazywające np. najczęściej czynności wstydliwe. I tak można usłyszeć obelgę pod swoim adresem jeśli zakaże się maluchowi zabawy zapałkami czy samotnej wędrówki tuż przy ruchliwej ulicy.
Najważniejsze to nie ignorować takich zachowań nawet, jeśli wydają się zabawne. Dziecko, przyzwyczajone do tego, że bezkarnie może obrażać rodziców, rodzeństwo lub inne osoby, łatwo przyzwyczaja się do takiego stanu.
Zobacz też: Savior-vivre kłótni
Co robić, gdy maluch używa brzydkich słów?
Przede wszystkim na początku zwracać uwagę.
Tłumaczyć, że niektóre słowa są wulgarne, obrażają kogoś i dziecko samo, jeśliby ktoś użył takiego słowa wobec niego, poczułoby się dotknięte. Nie sprawdza się jednak metoda „oko za oko”. Powtarzanie przez rodziców „brzydkich” słów przyzwyczaja dziecko do tego, że można się nimi posługiwać i obrażać w ten sposób innych ludzi.
Jeśli , mimo wyraźnego zakazu, dziecko nadal posługuje się brzydkimi słowami można powziąć inne środki. Takie nadużywanie obraźliwych wyrazów zdarza się częściej u dzieci, które spotkały się z brzydkimi słowami w przedszkolu.
Warto wtedy porozmawiać z wychowawcą i dowiedzieć się, czy jest to problem całej grupy. Czasem dziecko przez używanie brzydkich słów i obrażanie członków rodziny stara się zwrócić na siebie uwagę.
Nie wolno wtedy pokazywać, że takie działanie przynosi skutek. Po pierwsze więc warto zignorować wypowiedzi zawierające niepożądane słowa. Po drugie jednak zapewnić dziecku uwagę wtedy, kiedy postępuje dobrze.
Zobacz też: Jak sobie poradzić z małym buntownikiem?