POLECAMY

Jakie obowiązki ma mama a jakie tata?

Zbyt wiele czasu zajęło kobietom, przynajmniej w naszej kulturze, wywalczenie zasad współodpowiedzialności za dzieci i rodzinę, byś mogła zrezygnować z tych dobrodziejstw. Mężczyźni z kolei nadal walczą o swoje miejsce w rodzinie, docenienie roli ojca i uznanie ich umiejętności wychowawczych jako właściwych do samodzielnego opiekowania się dziećmi.
Jakie obowiązki ma mama a jakie tata?

Z tych chociażby względów, ale także z uwagi na klimat Waszego domu rodzinnego warto byście umiejętnie podzielili między siebie obowiązki związane z wychowywaniem dzieci.

Nowy domownik – nowe obowiązki - podzielcie je!

Wraz z narodzinami dziecka spadły na Was nowe obowiązki, trzeba dziecko nakarmić, przewinąć, wykąpać, utulić, pobawić się z nim i jeśli jest taka potrzeba – zabrać do lekarza. Przybyło zatem wiele nowych zadań, a starych wcale nie ubyło: nadal trzeba robić zakupy, sprzątać, prać i prasować, gotować i wyrzucać śmieci, chodzić do pracy.

Zarówno mama jak i tata mają prawo do odpoczynku, dlatego trzeba tak rozłożyć obowiązki domowe, by żadna z osób nie czuła się przygnieciona obowiązkami.

Pamiętajcie, że Wasze starsze dzieci też mogą wykonać drobne prace domowe – wynoszenie śmieci, starcie kurzy, porządkowanie własnego pokoju.

Co można zrobić

Spiszcie listę zadań do wykonania – niech się na niej znajdą zarówno czynności związane z opieką nad dzieckiem, jak i to wszystko co do tej pory określane było mianem „prowadzenie domu”. Zastanówcie się, które czynności możecie wykonywać równolegle.

Kiedy Ty karmisz dziecko – mąż sprząta zabawki. Ty przygotowujesz kolację – mąż kąpie dziecko. Mąż idzie na zakupy – ty zajmujesz się dzieckiem.

Życie towarzyskie

Póki dzidziuś jest malutki częściej będziecie zapraszać znajomych do siebie niż wychodzić z domu. Kiedy maluszek podrośnie i nabierze sił, pogoda będzie sprzyjająca zaczniecie cała rodziną odwiedzać znajomych. Nie zawsze będzie to możliwe. Dlatego proponuję takie rozwiązanie.

Polecamy: Czy mama to też kobieta

Wcześniej zaplanuj wyjście do koleżanek lub spotkanie z kolegami, tak by druga osoba mogła w tym czasie zająć się dzieckiem. Zarówno mama jak i tata nie powinni zaniedbywać kontaktów towarzyskich.

Czytaj także: Co może doradzić Ci dziecko

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)