Warto dołożyć starań, aby przyjęcie było zapięte na ostatni guzik. Choćby po to, by zobaczyć roześmiane i szczęśliwe buzie maluchów. Warto włączyć w przygotowania również innych rodziców, by o niczym nie zapomnieć. Nie zostawiaj wszystkiego na ostatnią chwilę i pomyśl o przyjęciu 2-3 tygodnie wcześniej.
Miejsce i czas
Na zabawę wybierz jeden z karnawałowych dni. Najlepiej wtedy, gdy z rodzicami macie najwięcej czasu. Ustalcie jaki dzień wam pasuje. Być może w któryś weekend? Pamiętaj, że przyjęcie nie powinno trwać zbyt długo. Dla maluchów spokojnie wystarczą 3-4 godziny. Zmęczone, pełne wrażeń dzieciaki i tak dłużej nie dałyby rady uczestniczyć w zabawie. Rozsądną godziną zakończenia imprezy będzie 18-19.
A co z miejscem? Urządzając bal karnawałowy wcale nie musisz wynajmować sali zabaw bądź kącika w restauracji, a co za tym idzie wydawać fortuny. Spokojnie możesz urządzić go w swoim mieszkaniu. Wystarczy, że przesuniesz meble do ściany, przygotujesz stół z poczęstunkiem i ozdobisz pokój. Salę karnawałową masz gotową!
Polecamy: Jak się bawić z maluchem w domu
Temat zabawy i przebrania
Zastanów się nad motywem przewodnim imprezy. Dzieciaki uwielbiają imprezy tematyczne. Dzięki nim przyjęcia stają się niezapomniane i pobudzają wyobraźnię milusińskich. „Dziki Zachód”, „Podwodny świat”, „Piraci” , pomysłów może być naprawdę wiele, ale pamiętaj, że tematyka przyjęcia musi być dostosowana do wieku uczestników zabawy. Postaraj się, aby motyw przewodni balu miał swoje odbicie w dekoracjach, karnawałowym menu i w przebraniach. Kiedy wybierzesz z dzieckiem temat zabawy, koniecznie zapytaj je o wymarzony strój. Przebranie możesz wypożyczyć w wypożyczalni strojów karnawałowych. Jeśli nie znajdziecie tam nic ciekawego, alternatywą mogą być sklepy internetowe, w których można zakupić ciekawe stroje za rozsądną cenę - ceny zaczynają się już od 40 złotych. Kilka propozycji przedstawiamy wam w galerii. Jeśli niechętnie kupujesz przez internet, odwiedź pobliski second hand. Być może tam znajdziesz gotowy strój karnawałowy dla dziecka, bądź inspiracje do jego uszycia. Czasami wystarczy przerobić bluzkę i spódniczkę, by wyczarować oryginalną suknię księżniczki. A co z koroną? Wytnij ją z papieru i udekoruj kupionymi w pasmanterii kolorowymi, ozdobnymi diamencikami.
Jak zorganizować bal karnawałowy dla dzieci?
Jak zorganizować bal karnawałowy dla dzieci?
Jak zorganizować bal karnawałowy dla dzieci?
Jak zorganizować bal karnawałowy dla dzieci?
Jak zorganizować bal karnawałowy dla dzieci?
Jak zorganizować bal karnawałowy dla dzieci?
Jak zorganizować bal karnawałowy dla dzieci?
Jak zorganizować bal karnawałowy dla dzieci?
Jak zorganizować bal karnawałowy dla dzieci?
Jak zorganizować bal karnawałowy dla dzieci?
Jak zorganizować bal karnawałowy dla dzieci?
Jak zorganizować bal karnawałowy dla dzieci?
Jak zorganizować bal karnawałowy dla dzieci?
Jak zorganizować bal karnawałowy dla dzieci?
Jak zorganizować bal karnawałowy dla dzieci?
Jak zorganizować bal karnawałowy dla dzieci?
Dekoracje i zaproszenia
Tuż przed rozpoczęciem balu pamiętaj o udekorowaniu sali balowej. Bez baloników, girland, serpentyn nie może odbyć się przyjęcie dla dzieci! Kolorowe dekoracje są dla nich bardzo ważne. Warto pomyśleć także o ozdobach, które odzwierciedlać będą tematykę przyjęcia. Jeśli zdecydowaliście z dzieckiem, że przyjęcie będzie nawiązywać do tematu dżungli, warto wcześniej przyozdobić pokój w egzotyczne kwiaty wykonane z kolorowej bibuły. Zadbaj także o piękny wystrój stołu. Przydadzą się kolorowe talerzyki, mieszadełka i kubeczki.
Chociaż zaproszenia na bal mogą ci się wydać zbędne, nie zapomnij o ich przygotowaniu. Jeśli rozdacie je odpowiednio wcześniej, będą przedsmakiem zabawy dla małych gości. Dzieci z pewnością nie będą mogły doczekać się przyjęcia. Karneciki nie muszą być standardowe, kupione w sklepie. Możesz wykonać je wspólnie ze swoją pociechą. Dobrze by było, gdyby nawiązywały do tematu przewodniego przyjęcia.
Poczęstunek
Organizując bal pomyśl także o poczęstunku. Zanim zaczniesz myśleć nad menu, warto zapytać rodziców co lubią ich pociechy, czy przypadkiem nie są na coś uczulone. W ten sposób unikniesz przykrych niespodzianek . Możesz także zasugerować, że na przyjęcie każde dziecko przyniesie ze sobą potrawę, którą najbardziej lubi. Jest to dobry sposób, aby choć trochę zminimalizować koszty balu.
Postaraj się wszystkie potrawy podawać atrakcyjnie, kolorowo, a co najważniejsze w małych porcjach. Dzięki temu małym smykom będzie wygodniej samodzielnie jeść. Sprawdzą się tu małe, kolorowe kanapeczki, a także pokrojone, wbite w wykałaczkę warzywa i owoce. Nie zapomnij o czymś ciepłym do jedzenia. Możesz wykonać domową, o wiele zdrowszą wersję ukochanych przez dzieciaki fast-foodów. Domowa pizza pokrojona w małe trójkąciki, czy mini burgery będą ogromną frajdą dla dzieci. Na stole powinny pojawić się także słodycze. Jednak nie powinnaś przesadzać z ich ilością. Dzieci, które uwielbiają słodkości, mogą rzucić się na nie bez opamiętania. Nie warto ryzykować zakończenie balu, bolącym brzuszkiem. Ogranicz się do dwóch, trzech rzeczy. Galaretki, sałatka owocowa, ciasteczka lub czekoladki w zupełności wystarczą. Do popicia przygotuj wodę, kompot i soki owocowe. Lepiej zrezygnować z niezdrowych, słodkich gazowanych napojów , które nie gaszą pragnienia.
Polecamy: Gotuj z dzieckiem!
Atrakcje
Najważniejsza podczas balu jest zabawa. Dzieci szybko się nudzą, dlatego też nie wystarczy poczęstować ich smakołykami i pozostawić samych sobie. Maluchy potrzebują dorosłego w roli animatora, który w odpowiedniej chwili zainicjuje zabawę bądź taniec. Nie masz pomysłu na ciekawą atrakcję? Przypomnij sobie stare sprawdzone gry z czasów swojego dzieciństwa, np. : „głuchy telefon”, „pomidor”, „ciuciubabka”, „stary niedźwiedź” itp. A może mali goście chcieliby w coś zagrać? Zaproponuj im grę „zgadnij co to”. Polega ona na opisaniu rzeczy, przedmiotu lub zwierzęcia (na przykład duże, łaciate, na łące i daje mleko), a dzieci muszą odgadnąć, co to takiego (krowa). Pamiętaj, aby dla zwycięzców balu przygotować drobne, symboliczne nagrody – lizak, jajko z niespodzianką, drobne naklejki. Dzięki temu maluch poczuje się wyróżniony. Jeśli chcesz uatrakcyjnić bal i masz możliwość, , zamów na imprezę iluzjonistę, klauna, czy aktora z kukiełkami, który z pewnością zachwyci maluchów.
Pamiętaj, aby pokazy nie trwały zbyt długo. Małe dzieci potrafią skupić swoją uwagę na 20-30 minut. Dłuższy występ mógłby być dla nich męczący i nużący.
Upominki na zakończenie balu
Powinny to być drobne upominki na pamiątkę. Wystarczy kolorowy balonik, słodki lizak czy kawałek ciasta. Będzie to miły akcent na pożegnanie gości. Podczas imprezy warto porobić zdjęcia dzieciom i po balu wręczyć uczestnikom fotografie z dedykacją. Mogą to być zwykłe podziękowania za wspólną zabawę. Będzie to doskonała pamiątka na wiele długich lat.
Pomimo natłoku codziennych zajęć, spróbuj znaleźć czas i zorganizuj swojemu smykowi wymarzony bal karnawałowy. Taka impreza jest tylko raz w roku, a wspomnienia z niej pozostaną w pamięci dziecka na całe życie.
Zobacz także: Zabawy specjalnie dla dziecka!