Najpierw podamy Ci kilka praktycznych wskazówek, jak dziecko powinno zachowywać się w kuchni. Ustal jasne zasady i pilnuj ich przestrzegania! Potem dowiesz się, jak uczyć matematyki podczas kuchennych zajęć! A na samym końcu znajdziesz ciekawy przepis na pyszny omlet z dzieckiem! Życzymy udanej zabawy!
Savoir-vivre w kuchni
Warto dbać o porządek i bezpieczeństwo w kuchni. Oto nasze wskazówki:
- Przed przystąpieniem do gotowania lub pieczenia myjemy ręce. Myjemy także wszystkie składniki - np. owoce, warzywa, jajka.
- W kuchni zachowujemy się spokojnie - nie biegamy z ostrymi narzędziami (nawet z widelcem), nie popychamy się.
- Dziecko nie podchodzi do kuchenki, na której coś się gotuje, nie dotyka gorących garnków, nie wyjmuje nic samo z piekarnika, ani nie wkłada do nagrzanego piekarnika blachy lub foremek.
- Zmywamy i sprzątamy po zakończonej pracy. Jeśli coś się rozlało - natychmiast to wycieramy.
- Trzymamy się wskazówek zawartych w przepisie - nie pozwalajmy dziecku dodawać czegoś "na oko".
- Nie pozwalaj dziecku wyjmować ostrych narzędzi z szuflad, ani wspinać się po szufladach lub stołkach!
Kuchenny przelicznik miar i wag
Zwykle w przepisach masz do czynienia z przelicznikiem na szklanki lub łyżki. Naucz dziecko ile mąki pomieści szklanka! To świetna lekcja matematyki dla malucha! Podajemy przykładowy kalkulator kuchennej wagi!
Płyny
- szklanka - 250 ml
- łyżka - 15 ml
- łyżeczka - 5 ml
Cukier
- szklanka - 200 g
- łyżka - 10 g
Płatki owsiane
- szklanka - 160 g
- łyżka - 9 g
Mąka (ziemniaczana)
- szklanka - 250 g
- łyżka - 16 g
Mąką (pszenna)
- szklanka - 170 g
- łyżka - 10 g
Zobacz też: Pomysły na wypieki z dzieckiem
Pomarańczowe szaleństwo
Co będzie Wam potrzebne:
- szklanka mąki
- szklanka mleka
- 3/4 kostki masła
- cukier waniliowy
- 2 pomarańcze
- 2 jajka
- 2 łyżki cukru
Jak przygotować?
Najpierw przygotuj masę na naleśniki - wsyp do miski mąkę, mleko, wbij jajka, dodaj cukier waniliowy a następnie dokładnie wymieszaj. Następnie stop na patelni pół kostki masła i ostudzone dolej do masy. Ciasto powinno mieć konsystencję śmietany. Skoro przygotowałaś poprawnie ciasto - usmaż naleśniki.
Teraz zajmij się sosem. Dokładnie umyj pomarańcze, obierz je ze skórki. Ale nie wyrzucaj jej jeszcze - będzie Ci potrzebna. Zmiksuj 3/4 jednej skórki z dwiema pomarańczami. Następnie roztop w rondelku 1/4 kostki masła, dosyp dwie łyżki cukru i dodaj zmiksowane pomarańcze. Całość podgrzewaj, aż zgęstnieje.
Naleśniki ułóż w naczyniu żaroodpornym i polej sosem. Zapiecz wszystko w piekarniku (piecz około 15 minut w temperaturze 180 stopni). Smakuje wybornie z lodami waniliowymi!
Co może zrobić dziecko?
Dziecko może przygotować masę na naleśniki. Maluch może także ułożyć naleśniki w naczyniu żaroodpornym, a następnie dodać do nałożonych naleśników dodać lody.
Pomysł na omlet z groszkiem
Co będzie Wam potrzebne:
- jajko
- łyżeczka mleka
- łyżeczka mąki
- 2 łyżki mrożonego groszku
- sól, pieprz, bazylia, suszone pomidory - przyprawy do smaku!
Jak przygotować?
Najpierw ugotuj groszek - wrzuć zmrożony groszek na wrzącą wodę i gotuj, aż będzie miękki. Następnie zmiksuj jajko z mąką i mlekiem - teraz czas na dodanie groszku. Lekko zamieszaj - masa jest już gotowa! Rozgrzej patelnię z niewielka ilością oleju, a następnie wylej ciasto. Smaż omlet na małym ogniu - około pięciu minut, ale upewnij się przed zdjęciem go z patelni, że dobrze się usmażył (możesz smażyć z obydwu stron!). Danie gotowe!
Co może robić dziecko?
Dziecku możesz pozwolić na dodanie mąki i mleka (jajko lepiej rozbij sama, żeby nie było żadnych skorupek w masie). Możesz także pozwolić mu miksować masę, dodać groszek oraz lekko mieszać.
Zobacz też: Co dziecko może upiec?