POLECAMY

Jak z dzieckiem wykonać pisanki?

Malowanie, ozdabiane jajek jest polską tradycją świąt Wielkiej Nocy. Warto pielęgnować ten piękny zwyczaj i przekazywać go naszym dzieciom. Czy wiesz, jak zrobić to w atrakcyjny sposób? Najlepiej wykonać z dzieckiem pisanki, a my podpowiadamy - jak!
Jak z dzieckiem wykonać pisanki?

Wspólne ozdabiane pisanek może być ciekawą propozycją na spędzenie wolnego czasu w gronie rodziny. Aby zabrać się do wykonywania pisanek zwróć uwagę przede wszystkim na wiek Twojej pociechy, bo z tym między innymi wiążą się jej umiejętności plastyczne.

Robienie pisanek małym dzieckiem

Dla dziecka 2-3 letniego ozdabiane jajek będzie trudnym wyzwaniem, ze względu na niewygodny do utrzymania w rączce kształt jajka. Dlatego można zastąpić prawdziwe jajko tym narysowanym na kartce. Wówczas dziecko może wykonać wydzierankę z kolorowego papieru, pomalować je farbami lub zrobić wyklejankę z plasteliny. Bardzo ładny efekt daje ozdobienie płaskiego jajka na kartce kółeczkami, które dziecko wykona dotykając paluszkiem farby i odbijając go na kartce. Pokażcie dziecku, by malowało jajko różnymi kolorami. Warto używać specjalnych farb do malowania rękami.

Malowanie pisanek dla starszaków

Dziecko 4-5 letnie może operować jajkami ugotowanymi na twardo lub specjalnymi styropianowymi jajkami.

Dzieci mogą powycinać z papieru kolorowego motywy wiosenne i poprzyklejać je na jajko. Trudniejszym zadaniem jest wykonanie samodzielnego rysunku za pomocą farb czy mazaków. 

Polecamy: Wielkanocne zabawy z dziećmi

Bardzo interesującym pomysłem dla dzieci jest wykonanie kurczaczków wielkanocnych z wydmuszek i kół z kolorowego papieru. Do wykonania tej pracy potrzebne są małe koła - około 50-60 sztuk. Najlepiej wyciąć koła w kolorze żółtym i pomarańczowym. Koła należy przyklejać w sposób dachówkowy na całej powierzchni, potem dokleić oczy i dzióbek.

Uczniowie także mogą wykonywać pisanki!

Dzieci starsze mogą ozdobić pisanki za pomocą modeliny. Z tego tworzywa zrobią, np. małe kwiatuszki, które następnie należy ugotować, by utwardzić materiał. Potem za pomocą specjalnego pistoletu płynnym klejem metodą na gorąco przykleić je do jajka. Oczywiście najpierw można za pomocą barwników pomalować wydmuszki.

Ciekawym pomysłem jest również oklejanie jajek za pomocą nitek czy wstążeczek. Najpierw dziecko musi posmarować wydmuszkę klejem, a potem według własnego uznania przyklejać paseczki.

Czytaj także: Wymaluj z dziećmi pisanki

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)