Jak zabraniać dziecku - 5 porad jak robić to skutecznie fot. Fotolia

Jak zabraniać dziecku - 5 porad jak robić to skutecznie

Mówienie „nie” to naprawdę trudna sztuka. W jaki sposób odmawiać i zakazywać, by malec potrafił zrozumieć, o co ci chodzi?
Agata Bernaciak / 26.11.2013 13:09
Jak zabraniać dziecku - 5 porad jak robić to skutecznie fot. Fotolia

1. Nie krzycz

To ci nie pomoże. Wręcz przeciwnie - sprawi, że maluch poczuje się kompletnie zagubiony. A dodatkowo w reakcji na twój krzyk sam również może zacząć podnosić głos. I będzie czuł się przy tym bezkarny. Krzyk naprawdę w niczym nie pomaga...

2. Mów spokojnie, ale stanowczo

Twoje „nie” nie może brzmieć jak „kochanie, lepiej nie”, „raczej chyba nie” albo „a może jednak tak”. Dzieci potrzebują jednoznacznych komunikatów i spójnego przekazu. Więc niech nie znaczy nie, a tak znaczy tak. Zawsze!

3. Powtarzaj

Maluchy mają krótką pamięć i dużo spraw na głowie. Dlatego już po kwadransie mogą nie pamiętać, że pralka nie służy do przechowywania klocków, a kot nie lubi pełnić funkcji jaśka. Z tego powodu - choćbyś miała się non stop powtarzać - rób to.

4. Pamiętaj o mowie ciała

Pokręć głową, jeśli trzeba, przytrzymaj rączkę dziecka, zrób poważną minę. Zdarza się, że nasze zachowanie przeczy słowom. Niby mówimy „nie”, ale się śmiejemy. Dla dziecka to sprzeczny komunikat, którego w żadnym wypadku nie bierze sobie do serca.

5. Bądź konsekwentna

Jeśli w poniedziałek nie wolno zaglądać do twojej torebki, tak samo powinno być we wtorek, środę i każdego innego dnia. Powtarzalność zachowań i oczekiwań porządkuje życie malca, więc nie pozwól na to pojawienie się w nim bałaganu.

napisane na podstawie artykułu opublikowanego w magazynie Twoje dziecko
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/07.11.2014 12:53
1. Krzyknij - dziecko bedzie wiedzialo, ze jest to istotna sprawa, w naturze krzyk oznacza ostrzezenie 2. Pokaz ze to jest wazne poprzez podniesiony glos - dziecko bedzie umialo odroznic to od rzeczy wypowiedzianych spokojnie 3. Nie badz jak zepsuta katarynka i nie powtarzaj sie - dziecko wyrobi w sobie wieksza uwage i bedzie wiedzialo ze rodzic nie bedzie sie produkowal dwa razy na darmo 4. Nie rob z siebie malpy i pajaca zachowuj sie tak jak sie zachowujesz, naturalnie, nic nie polepszy tego jesli i tak jestes pajacem, wymachiwanie rekami moze pomoc podniesc status sytuacji 5. tylko maszyny sa konsekwentne, ucz dziecka adaptacji do zmieniajacych sie sytuacji inaczej wyrosnie z niego zasadniczy i sztywny psychoapata