Jak wzbudzić u dziecka motywację do nauki?

Dziecko i nauka /fot. Fotolia
Nauka w szkole jest źródłem nie tylko pierwszych sukcesów, ale również trudnych chwil i przeżyć. Z biegiem czasu może się zdarzyć, że nauka przestanie być dla dziecka przyjemnością i zacznie kojarzyć się z przykrym obowiązkiem. Wzbudzenie na nowo u dziecka motywacji do spełniania obowiązków szkolnych zależy głównie od zainteresowania się rodziców tym, co dziecko robi w szkole. Jeśli rodzice będą pytać co ciekawego robiono w szkole, prosić aby przeczytało fragment, którego się nauczyło - a to wszystko będzie poparte pochwałami - wtedy dziecko będzie czuło satysfakcję z własnych osiągnięć i chętniej będzie pogłębiało wiedzę.
/ 22.01.2013 21:02
Dziecko i nauka /fot. Fotolia

Kiedy spada motywacja do nauki

Z biegiem czasu może się zdarzyć, że edukacja szkolna przestanie być dla dziecka przyjemnością. Co więcej, zacznie kojarzyć się z mozolną pracą i przykrym obowiązkiem. Mały uczeń nie chce przygotowywać się do klasówek, czytać lektur i odrabiać lekcji. Ma też problemy z koncentracją na zajęciach. Należy pamiętać, że od 9 do 12 roku życia stale obniża się motywacja do pogłębiania wiedzy.Po skończeniu 4 klasy zauważyłam, że u mojego Krzysia zapał do nauki zaczął słabnąć. Wraz z trudniejszym materiałem i pierwszymi słabymi ocenami przestał czerpać taką radość z chodzenia do szkoły jak wcześniej – zauważa Ewa. Dlatego tak bardzo istotne jest aby na tym etapie zaangażowanie rodziców było o wiele większe. Ma to ogromny wpływ na dalszy rozwój dziecka oraz na kształtowanie jego postaw oraz prawidłowej osobowości.

Motywacja jest złożonym zjawiskiem. Nadaje cel i kierunek zachowaniu. Pobudza do działania, wpływa na zaangażowanie oraz skuteczne osiągnięcie celu. Rodzice powinni mieć świadomość tego, że największy wpływ na kształtowanie nastawienia do nauki swoich dzieci mają oni sami. Uczeń o silnej motywacji będzie wkładał więcej wysiłku w osiągnięcie dobrych wyników w szkole. Kluczem do sukcesu jest obserwacja, która pozwala poznać oczekiwania dziecka. Dużo łatwiej jest sprawić, by edukacja stała się radosną przygodą, znając jego pasje i zainteresowania. – Razem ze swoim maluchem staram się codziennie odrabiać lekcje i pokazywać mu jak wiedza, którą nabywa, może mu się przydać w życiu codziennym – mówi Kamila, mama 9 letniej Julki.

Polecamy: Jak rozwijać zainteresowania dziecka?

Nauka może być zabawna

Każde dziecko przychodzi na świat z potencjałem różnorodnych zdolności. Tylko od rodziców zależy, w jakim stopniu pozwolą się tym umiejętnościom rozwinąć. - Maluchy będą miały więcej chęci do nauki, kiedy uświadomią sobie, jak wspaniałymi umiejętnościami dysponują. Bardzo ważna jest interakcja. Twórcze zajęcia, które umożliwiają poznanie świata oraz ich samych, pomogą nawiązać ze smykami głębszą więź emocjonalną - mówi Agnieszka Godlewska – Wawrzyniak, nauczyciel języka angielskiego w Centrum Helen Doron Early English - Urozmaicenie tradycyjnej metody nauki poprzez skojarzenia, wizualizacje, rysowanie, śpiewanie piosenek, czy recytowanie wierszyków sprawi, że dziecko będzie chętniej angażowało się w ćwiczenia proponowane przez nauczyciela. Ponadto dostarczą małym uczniom wielu pozytywnych wrażeń. Co więcej, poprzez interaktywne gry i zabawy w przyjaznej atmosferze, nasze pociechy przyswajają wiedzę w sposób naturalny, zwiększając tym samym swój potencjał umysłowy - dodaje Agnieszka Godlewska – Wawrzyniak. Oprócz tego, dzieci potrzebują również pochwał. Jeśli czują, że zostały docenione, wówczas są zmotywowane do tego, aby kontynuować naukę.

Nic na siłę

Niechęć dziecka do nauki nie zawsze wynika z jego lenistwa czy złej woli. Prowadzenie zajęć w sposób mało atrakcyjny, awersja do nauczyciela, zbyt trudny materiał, brak wiary w swoje możliwości, a także stres i przemęczenie, to jedne z podstawowych przyczyn generujących problemy edukacyjne naszych pociech.– Mały człowiek w środowisku społecznej edukacji codziennie narażony jest na stres. Zbyt duże napięcie może powodować zaburzenia emocjonalne, problemy z pamięcią oraz koncentracją. Ponadto wielu najmłodszym brakuje wiary w siebie i swoje możliwości. Dlatego na każdym etapie edukacji potrzebują psychicznego wsparcia oraz pomocy w rozwoju – mówi Agnieszka Godlewska – Wawrzyniak – Odpowiednie połączenie edukacji z zabawą nie tylko skutecznie zredukuje stres i napięcie emocjonalne, ale również usprawni proces kreatywnego myślenia – dodaje.

Polecamy: Jak efektywnie uczyć dzieci?

A po szkole..

Jednym ze sposobów na pobudzanie dziecka do działania i wzbudzanie w nim pozytywnego nastawienia do nauki są zajęcia pozalekcyjne. Prowadzone w interesujący sposób stają się nie tylko odskocznią od nauki w szkole, ale również bodźcem do pogłębiania wiedzy najmłodszych. – Pamiętajmy, że zajęcia poza szkołą nie powinny zabierać całego wolnego czasu dziecka. Ich głównym zadaniem jest wzbudzenie naturalnego zainteresowania dziecka do zdobywania wiedzy, jak i rozwijania swoich umiejętności – mówi Agnieszka Godlewska – Wawrzyniak. Pośród najpopularniejszych zajęć znajdziemy koła przedmiotowe, ćwiczenia artystyczne, sportowe czy naukę języków obcych. Dzięki nim maluch zdobędzie dodatkową wiedzę z danej dziedziny, rozwinie swoje umiejętności oraz wartościowo wypełni czas wolny, robiąc to, co go fascynuje. Nasze pociechy powinny uczęszczać na dodatkowe zajęcia z przyjemnością. Nadmiar obowiązków może doprowadzić do zmęczenia, przez co dziecko mniej efektywnie będzie przyswajało zdobytą wiedzę. Jeśli maluch nie będzie zmuszany do nauki, może pojąć bardzo wiele. Wówczas może okazać się, że wychowujemy małego geniusza.

Źródło: Materiały prasowe inplusPR/ (dr)

Zobacz także: Fakty i mitu na temat nauki języków obcych przez dzieci

Redakcja poleca

REKLAMA