POLECAMY

Jak rozszerzyć dietę niemowlęcia po czwartym miesiącu?

Rozszerzenie diety niemowlęcia zależy od tego czy jest karmione piersią, czy sztucznie mlekiem modyfikowanym. Nowe produkty można wprowadzać już od 4 skończonego miesiąca życia dziecka.
Jak rozszerzyć dietę niemowlęcia po czwartym miesiącu?

Czas wprowadzania nowych produktów do diety dziecka zależy od sposobu karmienia (mleko mamy czy sztuczne).

Dziecko, które jest karmione piersią nie potrzebuje podawania dodatkowych posiłków do 6 miesiąca życia. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca karmienie wyłącznie piersią właśnie do 6 skończonego miesiąca życia dziecka. Mleko mamy całkowicie pokrywa zapotrzebowanie kaloryczne, płynowe i jakościowe dziecka do tego czasu. Jedyną rzeczą jaką trzeba dodatkowo podać jest witamina D.

  • Czasami, gdy na dworze jest bardzo gorąco lub dziecko choruje i ma gorączkę, można podać przegotowaną letnią wodę.

Kiedy modyfikować dietę?

Wprowadzanie nowych produktów można zacząć od 4 skończonego miesiąca życia dziecka, jeśli dziecko jest karmione sztucznie. Na początek można podać 3-4 łyżeczki soku lub owoców, obserwując reakcję dziecka. Jeżeli nie wystąpią niepokojące objawy, stopniowo można zwiększać porcje, a w odstępie kilku dni ostrożnie wprowadzać kolejny nowy produkt.

Według obecnego schematu żywienia produkty zbożowe zawierające gluten można wprowadzać do diety dzieci karmionych piersią już po czwartym miesiącu życia. Jeśli dziecko jest karmione mlekiem sztucznym to gluten można podać po piątym skończonym miesiącu życia. Po każdorazowym podaniu dziecku posiłku można je przystawić do piersi, by samo uzupełniło braki w ilości czy jakości pokarmu. Jeśli podajemy zupki to dla maluszka najwygodniej byłoby je dostać z butelki. Jednak, żeby dziecko nie zrezygnowało z piersi warto karmić je łyżeczką.

  • Wieczorem zamiast mleka można podać kaszkę mleczną, która zapełni brzuszek i pozwoli dziecku dłużej spać.
  • Twarożek, naturalne jogurty, kefir i całe jajo można dołączyć do diety dziecka w 11 miesiącu jego życia.
  • Cytrusy, kakao, banany, soki owocowe z dodatkiem owoców tropikalnych mogą być wprowadzane do diety dopiero po 1 roku życia.

Polecamy: Jaka dieta dla dziecka ze skazą białkową?

Co z dziećmi karmionymi sztucznie?

Kobiety karmiące piersią przeważnie po zakończeniu urlopu macierzyńskiego wracają do pracy. Niektóre rezygnują z karmienia piersią. Zastępują je mlekiem sztucznym. Produkcja takiego mleka oparta jest na mleku krowim zmodyfikowanym tak by było jak najbardziej zbliżone swoim składem do mleka kobiecego. Dodatkowo są w nich umieszczane witaminy, tauryna, nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), L-karnityna, prebiotyki i/lub probiotyki. Wprowadzanie nowych posiłków powinno być rozpoczęte od soku jabłkowego, następnie soku marchwiowego.

Kolejnym nowym składnikiem w diecie powinna być zupka jarzynowa. Skończony 6 miesiąc życia dzidziusia oznacza mięso w diecie (indyk, kurczak, królik, cielęcina) i tłuszcz np. masło lub oliwa z oliwek. Miesiąc później do zupki można dodać żółtko jaja kurzego. Kleik ryżowy i kaszkę kukurydzianą można dosypać do zupki już po 5 miesiącu.

Czytaj też: Czy wiesz jak karmić piersią?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (5)
/8 miesięcy temu
Straszny artykuł. Jakie soczki? Gluten wprowadza sie z innymi produktami po skonczonym 6 miesiącu. Wogole dietę rozszerza sie po pol roku i nie ważne czy dziecko jest kp czy pije mm. Rady w tym artykule sa szkodliwe! Nie radze sie do nich stosować...
/3 lata temu
Oczywiście trzeba rozszerzyć i stosować się do zaleceń schematu żywienia niemowląt, unikniemy wtedy takich problemów między innymi jak alergia i zaparcia. Zaparcia nie dzięki środkowi dicopeg junior nie są już tak uciążliwe ale zdecydowanie lepiej zapobiegać niż leczyć.
/3 lata temu
Kobieto zdecyduj się, bo przeczysz sama sobie. Pisząc, że dziecko do ukończenia zaspokaja swoje potrzeby płynowe i jakościowe, a potem dodając, że trzeba pamiętać o podaniu witD, przeczysz sama sobie, że dziecko zaspokaja potrzeby jakościowe. Czasami podać wodę. Ekspertko czy ty nie wiesz. ze w mleku matki jest zawarta woda, która zaspokja potrzeby dziecka.Gdy dziecko gorączkuje przystawia się je do piersi częściej. Wprowadzenie glutenu to kolejne zaprzeczenie super ekspertow - dziecko nic NIE potrzebuje - ale wprowadz gluten. Ogarnijcie się EKSPERCI!!!
POKAŻ KOMENTARZE (2)