POLECAMY

Jak sobie radzić z roztargnionym dzieckiem

Łatwo się rozprasza, wciąż o czymś zapomina, zaczęte prace rzadko doprowadza do końca... Zastanawiasz się, jak postępować ze swoją roztrzepaną pociechą? Oto pomocne wskazówki.
Jak sobie radzić z roztargnionym dzieckiem
1. Ustal porządek dnia. To ważne, bo kiedy codzienne zajęcia, takie jak jedzenie, mycie się czy zabawa, mają stałe, określone pory, dziecko ich oczekuje i łatwiej się potem na nich skupia.


2. Przypominaj o wykonywaniu poleceń. Córka ma odłożyć lalki, bo pora szykować się do spania? Uprzedź ją o tym 5–10 minut wcześniej, by miała czas na dokończenie zabawy. Pociecha nie będzie wtedy czuła się zaskoczona i nie pogubi się w czekających ją za chwilę czynnościach (np. związanych ze słaniem łóżka czy kąpielą).


3. Mów zwięźle i precyzyjnie. Zamiast wydawać dziecku kilka poleceń równocześnie („Zdejmij buty, a potem włóż kurtkę do szafy i idź umyć ręce, bo zaraz będzie obiad”), zadania wyznaczaj kolejno („Zdejmij buty”. „Kurtka do szafy”. „Umyj ręce”.). To ułatwia roztrzepanym malcom skoncentrowanie się na każdym z tych zajęć.


4. Ograniczaj bodźce. Maluchowi, który często się rozprasza, lepiej jest nie dostarczać zbyt wielu wrażeń. Dlatego staraj się, by wasz dom był spokojny. Unikaj pośpiechu, głośnej muzyki i w żadnym razie nie pozwalaj dziecku na długie przesiadywanie przed telewizorem czy komputerem.


Upewniaj się zawsze, że dziecko słyszy polecenia, jakie do niego kierujesz („Powtórz, proszę, o co prosiłam”).

Pilnuj, by malec nie robił kilku rzeczy jednocześnie. A zatem: kiedy czyta – nie je. A odrabiając lekcje, nie zerka w telewizor. 


Jak sobie poradzić z roztargnioną pociechą? Pytaj i radź na mamacafe.pl
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)