POLECAMY

Jak sobie radzić z agresją dzieci?

Dlaczego dzieci bywają agresywne? Jakie sytuacje predestynują do złych zachowań u dzieci? O jakich sprawach związanych z wymierzaniem kar powinni pamiętać rodzice?
Jak sobie radzić z agresją dzieci?

Moja córka jest strasznie agresywna wobec koleżanek z klasy – ciągle tylko słyszymy, że jakąś podrapała, coś jej zabrała, zniszczyła… Nie wiemy jak sobie z tym poradzić – nie chcemy jej karać a rozmowa jest trudna – zwala winę na inne osoby. Nie potrafimy jej wytłumaczyć, że takie zachowanie jest złe!

Porada psychologa:

Zanim podejmiecie jakiekolwiek działania spróbujcie przeanalizować sytuacje w jakich Wasza córka jest agresywna. Jej zachowanie może być reakcją na to, że inne dziecko jej dokucza. Wówczas Wasza reakcja na zachowanie dziecka będzie niewystarczająca - trzeba będzie zaangażować w działania również rodziców drugiego dziecka. Może być jednak i tak, że Wasza córka dokucza innym dzieciom, bo nie postępują one tak jakby ona sobie tego życzyła. A może po prosty w pewnym momencie dnia zaczyna się nudzić i wtedy atakuje inne dzieci. Ważne jest by ustalić przyczynę takich zachowań agresywnych, bo od niej będzie uzależnione Wasze dalsze postępowanie.

Nie chcą Państwo karać córki za złe zachowanie, ale pamiętajcie o dwóch sprawach związanych z karaniem:

1. kara nie musi być klapsem, czy inną karą fizyczną;
2. kara uświadamia dziecku, jakie są granice, których nie można przekroczyć.

Pamiętając o tym nie bójcie się stosować kar. W czasie rozmowy z córką na temat jej złego zachowania ustalcie, że każde jej złe zachowanie spotka się z Waszym sprzeciwem i karą. Karą może być zabronienie oglądania telewizji, odmowa kupienia słodyczy, rezygnacja z wyjścia do kina. Dzięki zastosowaniu kar zauważycie również, czy Wasza córka potrafi przełknąć tę gorzką pigułkę, czy też reaguje agresywnie na zdecydowane działania z Waszej strony.

Pamiętajcie, że wychowując córkę musicie ją przygotować również na radzenie sobie z trudnościami codziennego życia, dlatego musi ona zrozumieć, że nie wszystko musi być tak jak ona tego chce.

Jeśli zauważycie, że agresja córki pojawia się wtedy, gdy coś nie idzie po jej myśli warto zainteresować się, czy w Waszym miejscu zamieszkania znajduje się poradnia psychologiczno - pedagogiczna, w której można skorzystać z Treningu Zastępowania Agresji (TZA). Jeśli jest taka możliwość warto zapisać córkę na te zajęcia - pozwalają one oswoić agresję i znaleźć sposób na jej rozładowanie bez krzywdzenia innych. 

Czytaj także: Gdy dziecko staje się nastolatkiem

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)