Jak przygotować dziecko do pierwszego dnia w przedszkolu?

Przedszkole/fot. Sxc.hu
Jak odpowiednio przygotować swoje dziecko do pójścia do przedszkola? Na czym polega samodzielność u przyszłego przedszkolaka? W czym pomaga wspólne odwiedzanie placówki? Dlaczego nie wolno straszyć dzieci przedszkolem? Czy w chwili kiedy dziecko ma problemy, opóźnienie jego pójścia do przedszkola jest słuszne?
/ 07.01.2013 15:16
Przedszkole/fot. Sxc.hu

Jak przygotować dziecko do zabaw w grupie?

Dla dziecka, które ma pójść do przedszkola i zostać tam z obcymi osobami, może się to okazać mocnym przeżyciem.

Z gotowością dziecka do pójścia do przedszkola wiąże się m.in. zdolność do nawiązywania kontaktów z innymi osobami i samodzielna załatwianie potrzeb fizjologicznych. Ok. 2 roku życia dziecko woli się bawić z innymi dziećmi niż z rodzicami, np. w piaskownicy. Nie zmienia to faktu, że dziecko czuje się najlepiej kiedy rodzic jest gdzieś niedaleko.

Przygotowując malucha do przedszkola, należy zachęcać go do zabawy z innymi dziećmi i pozostawania w ich grupie, co pomoże w rozwinięciu umiejętności dzielenia, współpracy i wspólnej zabawy. Dziecko powoli zaczyna oswajać się z sytuacją, w której nie ma w pobliżu mamy i chce dzięki temu nauczyć się samodzielności. Najlepiej by było, gdyby dziecko zdobyło swoje pierwsze samodzielne doświadczenia w grupie, z innymi dziećmi zanim pojawi się w przedszkolu.

Samodzielność = gotowość

Kiedy dziecko pozna i zrozumie zasady współżycia społecznego, jest chętne – o wiele bardziej niż na początku – aby pójść do przedszkola. Nie boi się pozostać samo na dłużej. Takie doświadczenia są bardzo przydatne, również kiedy chodzi o dołączenie do dużej, bo około 25 osobowej grupy przedszkolaków. Dziecko nie powinno się bać, ponieważ i tak dostatecznie dużym przeżyciem będzie dla niego nowe otoczenie.

Samodzielność w toalecie u dziecka, które idzie do przedszkola to podstawa. Maluch powinien posiąść umiejętność zgłaszania potrzeb fizjologicznych, zdejmowania i zakładania majteczek i pamiętać o myciu rączek po korzystaniu z toalety. Przydatne dla dziecka będzie również posługiwanie się łyżeczką i picie z kubeczka.

Odwiedzanie placówki

W procesie przygotowania dziecka do przedszkola ważną rolę odgrywają wspólne odwiedziny w wybranej placówce. Przedszkola coraz częściej pozwalają na obejrzenie i zapoznanie się, wspólne zabawy, pobyt w grupie, a nawet wspólne posiłki. Do odwiedzin szczególnie polecane są ciepłe miesiące kiedy dzieci bawią się na placu zabaw.

Tego typu wizyty bardzo korzystnie wpływają na  nastawienie dziecka i poczucie jego bezpieczeństwa. Poza tym pobudzi to u dziecka ciekawość. Pójście do przedszkola, powinno być zachwalane przez rodziców tak, aby dziecko było dumne ze swojego pierwszego etapu w osiąganiu dojrzałości.

Zobacz także: Jak wybrać idealne przedszkole?

Ogromna rola rodziców

Straszenie dzieci przedszkolem jest niedopuszczalne, przez takie zachowania dziecko będzie reagowało płaczem i histerią na myśl o przedszkolu. Rodzice są zobowiązani zachwalać przedszkole, aby dziecku łatwiej było tam chodzić.

Dzieci kompletnie nieprzygotowane do przedszkola, zmianę środowiska traktują jako dramat i szok. Codzienne rozstania z rodzicami są dla nich prawdziwą tragedią, płaczą one także wieczorem przed kolejnym dniem, który wiąże się z powrotem do placówki. W trakcie swojego pobytu w przedszkolu nie mają ochoty na nawiązywanie jakichkolwiek kontaktów z innymi dziećmi i przez cały dzień czekają tylko na rodziców. W takim przypadku akceptacja nowego otoczenia to dość długi proces.

Kiedy można odwlec pójście do przedszkola?

Późne oddanie dziecka do przedszkola powinno być usprawiedliwione faktem, iż dziecko miało ostatnio sporo stresów. Dużym stresem może być połączenie przykrych wydarzeń i strach przed pójściem do przedszkola.

Na przykre sytuacje mogą się złożyć np.: pobyt w szpitalu, długie rozstanie z rodzicami i złe doświadczenia z opiekunką. Tak samo wpływa na dziecko np.: rozwód lub odejście któregoś z rodziców. W takim wypadku pobyt w przedszkolu może tylko zwiększyć u dziecka poczucie zagrożenia. Opóźnienie pójścia dziecka do przedszkola z powodu konkretnej sytuacji jest dobrym wyjściem, do czasu aż dziecko się uspokoi.

Zobacz również: Jakie umiejętności są ważne w przedszkolu?

Redakcja poleca

REKLAMA