Jak pomóc dzieciom podczas rozwodu?

Konsekwencje błędów wychowawczych dziecko może odczuwać nawet całe życie.
Rozwód jest zawsze trudną sytuacją - zarówno dla dzieci, jak i dla rodziców. Ważne, aby odpowiednio pomóc dziecku przetrwać ten trudny czas, bez budowania w nim poczucia winy lub przekonywania do opowiedzenia się po stronie któregoś z rodziców.
/ 04.01.2011 09:47
Konsekwencje błędów wychowawczych dziecko może odczuwać nawet całe życie.

Rozwód

Każdy kryzys w małżeństwie bardzo niekorzystnie oddziałuje na dzieci. Jeśli są one świadkami konfliktów, to bardzo łatwo przyswajają wzorce zachowań rodziców i szybko zaczną rozwiązywać swoje problemy w ten właśnie sposób. Dlatego też tak ważne, aby dzieci możliwie jak najrzadziej uczestniczyły we wszystkich kłótniach, które odbywają się wśród małżonków.

Bardzo trudną do zaakceptowania przez dzieci jest sytuacja rozwodu między rodzicami. W dużej mierze zależy od wieku dziecka, w jaki sposób to przyjmie oraz jak sobie z tym poradzi na przyszłość. Również od świadomości i dojrzałości rodziców zależy, czy ułatwią się dziecku oswoić z zaistniałą sytuacją czy wręcz przeciwnie, będzie się ono buntować, co w efekcie może doprowadzić do wielu poważnych konsekwencji.

Unikaj konfliktów przy dziecku - pomożesz im oswoić się z nową sytuacją

W pierwszej kolejności dziecko nie powinno uczestniczyć w konfliktach między rodzicami, ponieważ czuje się ono zobowiązane do tego, aby opowiedzieć się po którejś ze stron. Według dziecka nie ma możliwości, aby kochać jednocześnie dwoje rodziców, kiedy oni sami wydaja się już nawet nie lubić – jeśli kocha się mamę, to należy nienawidzić ojca i odwrotnie. Dlatego też rodzice bardzo często wykorzystują tę sytuację, i traktują swoje pociechy jak karty przetargowe. Jeśli dziecko da się przekonać matce, że to ona ma rację, wówczas ojciec staje się wrogiem.

Taka postawa bardzo często się zdarza, nawet w rodzinach, które mają świadomość, że może to mieć dla dziecka bardzo niepożądane skutki. Dziecko wzrastając w przekonaniu, że ojciec skrzywdził matkę i to on był przyczyną rozpadu małżeństwa, może go winić za wszystkie niepowodzenia i przykre doświadczenia nie tylko w rodzinie, lecz przede wszystkim we własnym, nawet dorosłym, życiu. Rodzice, pomimo że nie chcą dopuszczać do takiej sytuacji i są na tyle dojrzali, że mają tego świadomość, jednak często popełniają te same błędy, jak w momencie, kiedy tej świadomości by nie mieli.

Dzieje się tak dlatego, że główną rolę w konflikcie biorą emocje i chęć zaznaczenia swojej pozycji kosztem innych osób. Dlatego też trudno jest wszystko racjonalnie dziecku wytłumaczyć i na chłodno zanalizować sytuację. 

Zobacz też : Rozwód - ale co z dzieckiem?

Dzieci często mają ogromne poczcie winy za to, co się dzieje w małżeństwie ich rodziców. Sądzą, ze wszystkie ich działania, które nie były odpowiednie są właśnie przyczyną kłótni w domu. Dzieje się tak dlatego, że dziecko pamięta, kiedy np. źle się zachowywało, było niegrzeczne – mama krzyczała lub płakała. Jeśli widzi mamę, która zachowuje się w ten sam sposób (kłócąc się z ojcem) sądzi, że to właśnie z tych samych powodów, co wcześniej czyli jest zła na dziecko.

Rozmawiaj z dzieckiem - wyjaśnij mu, że rozwód to nie jego wina!

Rodzice często – obwiniając siebie wzajemnie, rzucając oskarżenia itp. – zapominają o tym , aby porozmawiać o całej tej sytuacji z dzieckiem. Dlatego też jest ono zagubione i tak naprawdę zdane tylko i wyłącznie na siebie w domysłach na temat przyczyn całego tego zajścia.

Jeśli rodzice mają przede wszystkim na uwadze dobro dzieci, wówczas mają czas i ochotę, aby wyjaśnić im, że to co dzieje się między nimi, nie zmienia nic w kontaktach z dzieci, nadal je bardzo kochają i nadal są dla nich wparciem i mogą do nich zwrócić z każdym problemem.

Należy mieć świadomość, że dzieci tę sytuację przeżywają znacznie silniej, ponieważ nie są jeszcze w stanie zrozumieć wielu rzeczy czy ich się domyślić. Wydaje im się, że albo coś jest czarne albo białe i nie ma nic pomiędzy. Zatem rolą rodziców jest wytłumaczyć dziecku, że sytuacja jaka obecnie ma miejsce w domu jest trudna dla wszystkich, natomiast dzieci nie są jej przyczyną. Często niestety dzieci słyszą słowa: to nie jest twoja sprawa, to są sprawy dorosłych.

Pozwólmy dzieciom uczestniczyć w tym co się dzieje w rodzinie, pamiętając o tym, na jakim poziomie rozwoju emocjonalnego jest dziecko i w jaki sposób przekazywać mu te informacje.

Dzieci są ofiarami rozpadu małżeństwa ich rodziców i z pewnością jest to dla nich trudna sytuacja, która będzie rzutowała na funkcjonowanie w społeczeństwie, wśród rówieśników, a przede wszystkim w związkach partnerskich. Dlatego też należy w jak najlepszym stopniu zadbać o to, aby te zmiany w życiu dziecka były jak najmniej dotkliwe. Próba przeciągania na swoją stronę przez każdego z rodziców i angażowania we własne konflikty na pewno nie są do tego najlepszym sposobem.

Zobacz też : Rozwód - kto jest winny?

Redakcja poleca

REKLAMA