POLECAMY

Jak nauczyć dziecko samodzielności?

To łatwiejsze niż myślisz – wystarczy konsekwentnie stosować kilka sprawdzonych zasad!
Jak nauczyć dziecko samodzielności? fot. Fotolia

Zastanawiasz się, dlaczego niektóre dzieci już w wieku 2-3 lat potrafią samodzielnie ubrać się i zjeść, podczas gdy inne nawet w wieku 5 lat mają z tym problem? Psycholodzy twierdzą, że zależy to przede wszystkim od sposobu, w jaki są wychowywane. Pociechy nadopiekuńczych rodziców, którzy chcą ustrzec je przed najmniejszym trudem, są z reguły mniej zaradne od tych, którym opiekunowie od początku zapewniają więcej swobody.

Drugim największym wrogiem nauki samodzielnościjest brak czasu. Łatwiej bowiem ubrać i nakarmić dziecko, niż czekać cierpliwie, aż zrobi to samo. Problem w tym, że jeśli przeoczymy odpowiedni moment w rozwoju i pozbawimy dwu-, trzylatka inicjatywy w dążeniu do samodzielności, potem trudno będzie przezwyciężyć jego bierną postawę.  Jak nauczyć dziecko samodzielności?

Po pierwsze: stwarzaj możliwości

Wyjdź potrzebom dziecka naprzeciw i poszukaj sytuacji, w których malec mógłby sam sobie poradzić.
  • Karmisz dziecko kaszką? Włóż mu do ręki łyżkę, żeby samo wcelowało nią do buzi.
  • Na placu zabaw zachęcaj je do wchodzenia na drabinki. Obawiasz się, że spadnie? Mów, co ma robić, by zachować ostrożność i w razie potrzeby asekuruj.
  • Jeśli smyk zapomni, np. że po przyjściu do domu należy umyć ręce, zadaj zagadkę: "Kto wie, co trzeba zrobić po wejściu do mieszkania?". Gdy zgadnie, pochwal go i zachęć, by od razu poszedł do łazienki. Jeśli nie – zadawaj pytania pomocnicze, tak by jednak dotarł do celu.
  • Usuń przeszkody utrudniające naukę samodzielności. Obok umywalki umieść stołek, na który malec będzie mógł się wspiąć, by wyszorować dłonie, a w przedpokoju metr nad podłogą zamontuj wieszak na dziecięce ubrania.

Po drugie: nie przeszkadzaj

Maluch czuje się bezpiecznie, gdy w pobliżu jest mama. Ale z wiekiem warto zwiększać dystans, dając mu przestrzeń do rozwoju.
  • Pokazuj dziecku, jak wykonywać pewne czynności, jednak – gdy próbuje poradzić sobie samo – nie wtrącaj się.
  • Otwórz się na to, co tu i teraz. Dzieci rozwijają się błyskawicznie. Czynności, na które wczoraj były za małe, dziś mogą przychodzić im bez trudu, o ile rodzice pozwolą im się z nimi zmierzyć!
  • Bądź cierpliwa. Dziecko musi mieć czas na podejmowanie prób i popełnianie błędów. Nie gniewaj się, gdy przez 10 minut zapina suwak albo jedząc zupę rozleje ją na podłogę.
  • Wmacniaj w dziecku wiarę we własne możliwości. A gdy zauważysz, że się zniechęca, dodawaj mu otuchy i zachęcaj do pracy.

Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj:

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)