POLECAMY

Dziecko w czasie upałów - poznaj fakty i mity

Cóż... upały potrafią dać się we znaki i dużym i małym. Sprawdź, jak możesz pomóc dziecku w gorące dni - co robić, a czego lepiej nie.
Dziecko w czasie upałów - poznaj fakty i mity fot. Panthermedia

Podczas upałów nie powinno się wychodzić na dwór

FAŁSZ Gdyby tak było, mogłoby się zdarzyć, że nie wyjdziesz z dzieckiem przez np. dwa tygodnie. Gdy temperatura przekracza 28°C, przechadzkę po prostu przełóż na późne popołudnie, gdy zrobi się nieco chłodniej. Możesz także wychodzić z dzieckiem na spacer wcześnie rano.

Młodsze niemowlęta mogą przebywać wyłącznie w cieniu

PRAWDA Promienie słoneczne drażnią wrażliwą i delikatną skórę maleństwa, nawet jeśli została posmarowana kremem z wysokim filtrem. Dzieci od 4. do 12. miesiąca życia mogą przebywać tylko w półcieniu (np. pod drzewem). Dwu-, trzylatkowi zabawa w słońcu nie zaszkodzi, ale do trzeciego roku życia obowiązuje zakaz opalania (to pomaga zapobiegać nowotworom skóry).

Dziecku na dworze można zdjąć koszulkę i czapkę

FAŁSZ Ramiona dziecka muszą być zawsze zakryte, bo łatwo je poparzyć. Ubranko malca powinno być przewiewne, a czapeczka (obowiązkowa nawet w wodzie!) cienka. Świetnie sprawdzają się kapelusiki z szerokim rondem osłaniającym twarz i oczy. Starszemu maluchowi można założyć okulary przeciwsłoneczne. Niemowlę trzeba ubierać równie cienko jak siebie. Gdy jest bardzo gorąco i bezwietrznie, możesz rozebrać je do pieluchy (pamiętaj o cieniu, kremie i parasolce).

W czasie upałów lepiej sprawdza się spacerówka

PRAWDA Maluch ma w niej większy dostęp do świeżego powietrza. Jeśli bobas jeździ w gondoli, nie stawiaj w niej budki (dziecku będzie duszno), tylko osłoń go parasolką.

Gdy jest gorąco, lepiej nie nosić dziecka w nosidełku

PRAWDA Szkrabowi w nosidełku może być jeszcze goręcej niż w wózku. Maluszek rozgrzewa się bowiem nie tylko od grubego materiału, ale także od ciała osoby, która go niesie.

Dobrze jest smyka ochłodzić w kąpieli

PRAWDA Noworodka lub niemowlę kąp w normalnej, ciepłej wodzie. Między kąpielami możesz przecierać jego skórę zwilżoną szmatką. Dwulatkowi zaproponuj letni prysznic lub kąpiel. W baseniku stojącym w ogródku mogą się bawić (oczywiście pod nadzorem dorosłych!) dzieci, które mają minimum pół roku i potrafią już samodzielnie siedzieć. Woda dla niemowlęcia powinna mieć 28-30°C. Malec może w niej przebywać nie dłużej niż pół godziny. Musi być w kapelusiku, a basenik powinien stać pod parasolem (woda zwiększa ryzyko poparzenia słonecznego). Pamiętaj również o wysmarowaniu malca kremem z filtrem.

W mieszkaniu warto zrobić na chwilę przeciąg, a w aucie podkręcić klimatyzację

FAŁSZ Noworodki i niemowlęta nawet w upały nie powinny przebywać w przeciągu. To prosta droga do przeziębienia, zwłaszcza jeśli wcześniej maluch był spocony. Z klimatyzacji w samochodzie także lepiej korzystać z umiarem. Obniż temperaturę o 4-5°C, a nie 10. W aucie i tak będzie chłodniej, a rozgrzane dziecko nie zostanie narażone na gwałtowny spadek temperatury.

Nocą warto otworzyć w pokoju dziecinnym okno

PRAWDA Zawsze przed spaniem dokładnie wywietrz sypialnię dziecka. A w gorące noce nie zamykaj w niej okna. Dzięki temu maluch nie zgrzeje się i dobrze wyśpi.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)