Chłodzenie pokoju w upał fot. Adobe Stock

Jak ochłodzić pokój? Sposoby na upał w mieszkaniu

Jak ochłodzić pokój lub mieszkanie, gdy za oknem skwar? Tanie rozwiązanie to wentylator, kryjące rolety i zasłony, nieco droższe - folie przeciwsłoneczne. Istnieją też bardziej kosztowne metody na schłodzenie pokoju latem - klimatyzacja lub chłodzące panele sufitowe.
/ 25.05.2020 07:00
Chłodzenie pokoju w upał fot. Adobe Stock

Jeszcze zanim lato rozgości się na dobre, przejrzyj wady i zalety urządzeń i metod na to, jak ochłodzić pokój, mieszkanie, dom. Nie tylko wentylator i klimatyzacja ma wpływ na zmniejszanie temperatury w pomieszczeniu. Pamiętaj, że „produkcja chłodu” jest wyższa, niż produkcja ciepła i warto dbać o dobrą izolację przez cały rok. 

Jak ochłodzić pokój wentylatorem

Dla wielu wiatrak to urządzenie przynoszące tylko znikomą i pozorną ulgę w upał. W rzeczywistości trzeba wiedzieć, jak z niego korzystać i jaki wentylator kupić. Żaden sprzęt nie sprawdzi się przy błędnym jego umiejscowieniu i użytkowaniu. Wiatrak należy uruchamiać przy zamkniętych oknach. Wentylatory dzielimy na: stołowe, podłogowe, sufitowe oraz najrzadziej stosowane w gospodarstwie domowym - naścienne. 

Te najprostsze i najtańsze modele nie posiadają regulacji prędkości obrotowej, są osadzone na podstawie ze stalowego drutu, która nie zapewnia obrotów. Droższe egzemplarze posiadają zróżnicowaną regulację prędkości obrotowej wirnika oraz siły nadmuchu, w wersji luks są sterowane pilotem.

Zalety:

 • szybko i skutecznie przynosi ulgę, tworzy przyjemny orzeźwiający wiaterek,
 • cena - od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.

Wady: 

 • nie schładza powietrza,
 • może być niebezpieczny dla dzieci, więc trzeba stawiać go w miejscu niedostępnym dla maluchów.

Jak skutecznie ochłodzić pokój za pomocą klimatyzacji

Bezapelacyjnie najskuteczniejszy i najszybszy sposób schłodzenia każdego mieszkania. Możesz wybierać wśród klimatyzatorów przenośnych oraz tych stacjonarnych. Priorytetowym zadaniem klimatyzatorów jest pobieranie ciepła z pomieszczenia i usuwanie go na zewnątrz oraz szybkie ochładzanie powietrza wtłaczanego. Niektóre zawierają funkcje ogrzewania powietrza w chłodniejsze dni, a więc będą przydatne nie tylko w lato, ale również w trakcie pierwszych chłodów. 

Przy zakupie klimatyzatora warto pamiętać, że bardzo ważne jest zastosowanie w klimatyzatorze odpowiedniego systemu filtracji, który sprawnie usunie wszelkie zanieczyszczenia tj. kurz, pył, czy nieprzyjemne zapachy. W tanich klimatyzatorach są to popularne filtry mechaniczne, w droższych znajdziemy elektrostatyczne, katechinowe i fotokatalityczne. 

Szczególnie warte polecenia są klimatyzatory wyposażone w jonizatory, które wydzielają jony ujemne. Dzięki nim uzyskujemy czystsze i świeższe powietrze. Znajdujące się w pomieszczeniach jony dodatnie, które są masowo wytwarzane przez monitor komputera lub telewizor, wpływają negatywnie zarówno na samopoczucie człowieka, jak i na utrzymanie się cząstek kurzu w powietrza.

Zalety:

 • wysoka skuteczność ochładzania pokoju,
 • dobra jakość powietrza.

Wady:

 • cena (sensowne klimatyzatory to koszt od 3 500 zł)
 • kłopotliwość montażu (w bloku konieczna jest zgoda wspólnoty mieszkaniowej lub administratora),
 • konieczność konserwacji,
 • koszty zużycia energii.

Jak schłodzić mieszkanie folią przeciwsłoneczną

To wciąż mniej popularny sposób na ochładzanie pokoju - folie przeciwsłoneczne naklejane na okna od wewnątrz lub od zewnątrz to rozwiązanie stosowane w biurowcach czy dużych budynkach. Redukuje nagrzewanie salonu o kilka stopni oraz oślepiający blask słońca. Wymaga jednak delikatnej pielęgnacji. Montaż takiej folii najlepiej zlecić fachowcom. Jest to rozwiązanie na kilka lat, ale najpierw wypróbuj ekrany zgrzejnikowe - to tańsze rozwiązanie DIY. Zadaniem ekranów również jest odbijanie ciepła, są one w kolorze srebrnym. 

Zalety: 

 • ekologiczne rozwiązanie, 
 • nie przyciemnia szyby,
 • pasuje do większości szyb,
 • redukuje temperaturę o kilka stopni.

Wady:

 • cena zewnętrznych, bardziej skutecznych folii, to nawet kilkaset złotych za m kw.,
 • metaliczna warstwa folii może powodować zakłócenia telefoniczne.

Chłodzące panele sufitowe

To system chłodzenia składający się z drobnych rurek z zimną wodą ukrytych w panelach. Temperaturą wody steruje się za pomocą termostatu. Działanie chłodzenia sufitowego opiera się na zasadzie schładzania mas ciepłego powietrza, które wędrują w górę – do sufitu, a potem wystudzone płyną w dół. Następuje nieustanna cyrkulacja powietrza. Pojedynczy element montażowy ma grubość kilku centymetrów, więc zabiera stosunkowo niewiele przestrzeni, ale trzeba mieć to na uwadze, planując podwieszany strop.

Chłodzenie sufitowe daje odczuwalny, ale delikatny efekt, bowiem schłodzone powietrze rozkłada się na całej powierzchni, a nie działa jedynie punktowo. Wybrani producenci oferują systemy łączone – ogrzewanie i chłodzenie sufitowe.

Zalety:

 • jest ciche,
 • delikatnie i równomiernie schładza wnętrze,
 • estetyczny bo niewidoczny,
 • dobre dla alergików, bo nie podnosi powietrza z kurzem i pyłem.

Wady:

 • wymaga wykonania sufitu podwieszanego,
 • cena (od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych)
 • trudny w demontażu i kosztowny w przypadku konserwacji lib naprawy,
 • optycznie zmniejsza pomieszczenie.

Domowe i tanie sposoby na to, jak ochłodzić pokój

Każdy wie, że lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego w upały chroni się mieszkania przed słońcem przez zastosowanie rolet, zasłon. Podstawą są zasłonięte okna. 

Zaciemnianie pomieszczeń

Latem załóż zaciemniające rolety lub zasłony. Najskuteczniej ochłodzisz mieszkanie nocą. W nocy temperatura zwykle spada o kilka stopni, dlatego warto to wykorzystać. To także idealny moment na zrobienie małego przeciągu (o ile w mieszkaniu nie ma małych dzieci). Wystarczy otworzyć 2-3 okna na noc, aby mieszkanie w sposób naturalny solidnie się przewietrzyło. Z rana, okna warto pozamykać i zasłonić roletami. 

Zalety:

 • cena, 
 • akceptowalna skuteczność w spowalnianiu wzrostu temperatury w pokoju.

Nawilżanie powietrza

Wilgoć podczas upałów tworzy nieprzyjemny zaduch, więc szukamy odpowiedzi na pytanie, jak ochłodzić pokój, choć w rzeczywistości to nie temperatura jest naszym wrogiem. Wieczorem warto jest powietrze nieco odświeżyć, przewietrzyć pokój, postawić koło otwartego okna miskę z wodą skropioną olejkiem eukaliptusowym lub sokiem z cytryny.

Pamiętaj też, by wyłączać niepotrzebnie działające przedmioty, które emitują ciepło: często pozostawiona ładowarka do laptopa czy telefonu na noc, nieefektywne korzystanie z piekarnika czy wielokrotne nastawianie czajnika, nie sprzyja schładzaniu pomieszczenia. Odpuść smażenie i gotowanie potraw - postaw na lekkie sałatki

Zobacz też: Jak przetrwać upał - nasza instrukcjaJak dbać o psa podczas upałów5 sposobów na nieprzyjemny zapach w domu