Jak ochłodzić mieszkanie?

Za oknem skwar a w mieszkaniu duchota? Poznaj kilka sposobów, aby je szybko ochłodzić i skutecznie odświeżyć.
/ 20.06.2013 07:35

Za oknem skwar a w mieszkaniu duchota? Poznaj kilka sposobów, aby je szybko ochłodzić i skutecznie odświeżyć.

Jak ochłodzić mieszkanie?

Fot. Fotolia

Czytaj też: 5 zdrowych rad na upalne dni

Chyba każdy z nas miał " tę przyjemność" doświadczyć na własnej skórze efekt upałów w mieszkaniu. Im wyższe piętro, tym temperatura w czterech ścianach wzrasta. Otwieramy okna, robimy przeciągi, a w mieszkaniu wciąż duszno i gorąco. Najtrudniej znieść tę tropikalną aurę w nocy, gdy temperatura nie pozwala nam zmrużyć oka. Rano wstajemy zniechęceni, niewyspani i poddenerowani. Czas znaleźć na to własny złoty środek, który przyniesie nam ulgę i pozwoli cieszyć się z pełni lata! Jak ochłodzić mieszkanie? Zobaczcie!

Sposoby na ochłodzenie mieszkania:

 

Wentylator

Jak ochłodzić mieszkanie?

Fot. Depositphotos

Wiatrak to najpopularniejsze rozwiązanie na upały. Szybko i skutecznie przynosi ulgę, mimo że nie schładza powietrza, lecz tylko tworzy przyjemny orzeźwiający wiaterek.

Warto wiedzieć, że:

Wentylatory dzielimy na: stołowe, podłogowe, sufitowe oraz najrzadziej stosowane w gospodarstwie domowym - naścienne.

Uwaga: aby efekt chłodzenia wiatraka nie szedł na marne, nie otwierajmy okna, dzięki temu unikniemy mieszania się powietrza.

 • Te najprostsze i najtańsze modele nie posiadają regulacji prędkości obrotowej, są osadzone na podstawie ze stalowego drutu, która nie zapewnia obrotów.
 • Droższe modele posiadają zróżnicowaną regulację prędkości obrotowej wirnika oraz siły nadmuchu i w wersji luks są sterowane pilotem.
 • Jeśli cenimy sobie zarówno wygląd jak i skuteczność takiej wentylacji, polecamy wentylatory sufitowe połączone na stałe z oświetleniem.
 • Dodatkowym gadżetem dla osób pracujących dłuższy czas przy komputerze, zalecamy malutkie wiatraczki zasilane w gniazda USB, nie dają spektakularnego efektu, ale delikatnie orzeźwiają i dają delikatną ulgę.
 • Niestety, ze względu na fakt, iż towarzyszy nam praktycznie przez cały dzień, a w razie potrzeby również przez noc, wiatrak jest dość mało ekonomiczny, dlatego po dłuższym stosowaniu możemy dostrzec różnice w rachunku za prąd.
 

Klimatyzacja

Jak ochłodzić mieszkanie?

Fot. Depositphotos

Bezapelacyjnie najskuteczniejszy i najszybszy sposób schłodzenia każdego mieszkania. Możemy wybierać wśród klimatyzatorów przenośnych oraz tych stacjonarnych.

Warto wiedzieć, że:

 • Priorytetowym zadaniem klimatyzatorów jest pobieranie ciepła z pomieszczenia i usuwanie go na zewnątrz oraz szybkie ochładzanie powietrza wtłaczanego.
 • Niektóre zawierają funkcje ogrzewania powietrza w chłodniejsze dni, a więc będą przydatne nie tylko w lato, ale również w trakcie pierwszych chłodów. Przy zakupie klimatyzatora warto pamiętać, że bardzo ważne jest zastosowanie w klimatyzatorze odpowiedniego systemu filtracji, który sprawnie usunie wszelkie zanieczyszczenia tj. kurz, pył, czy nieprzyjemne zapachy. W tanich klimatyzatorach są to popularne filtry mechaniczne, w droższych znajdziemy elektrostatyczne, katechinowe i fotokatalityczne.
 • Szczególnie warte polecenia są klimatyzatory wyposażone w jonizatory, które wydzielają jony ujemne. Dzięki nim uzyskujemy czystsze i świeższe powietrze. Znajdujące się w pomieszczeniach jony dodatnie, które są masowo wytwarzane przez monitor komputera lub telewizor, wpływają negatywnie zarówno na samopoczucie człowieka, jak i na utrzymanie się cząstek kurzu w powietrzu.
 

Domowe triki ochłodzenie mieszkania

Jak ochłodzić mieszkanie?

Fot. Fotolia

Podstawą są zasłonięte okna. Latem załóż zaciemniające rolety lub zasłony!

Warto wiedzieć, że:

 • Najskuteczniej ochłodzisz mieszkanie nocą

W nocy temperatura zwykle spada o kilka stopni, dlatego warto to wykorzystać. To idealny moment na zrobienie małego przeciągu (o ile w mieszkaniu nie ma małych dzieci). Wystarczy otworzyć 2-3 okna na noc, aby mieszkanie w sposób naturalny, solidnie się przewietrzyło. Z rana, okna warto pozamykać i zasłonić roletami.

 • Konieczne będzie zaciemnienie

Jednym z najtańszych sposób ochłodzenia mieszkania jest jego zacienienie. Jeśli posiadamy rolety, wystarczy jeszcze przed południem je spuścić, aby ograniczyć nagrzanie mieszkania.  Bardzo dobrze sprawią się zaciemniające rolety w kolorach bieli, ecru oraz wszystkie jasne modele, ponieważ będą skutecznie odbijać słońce, nie zabierając przy tym światła w mieszkaniu.

 • Ważne jest osuszanie lub nawilżanie powietrza

W dzień upały lepiej znosimy, jeśli powietrze jest suche. Wilgość tworzy nieprzyjemny zaduch. Wieczorem dobrze jest natomiast powietrze nieco nawilżyć. Warto postawić koło otwartego okna miskę z wodą skropioną olejkiem eukaliptusowym lub sokiem z cytryny. Dzięki temu nieco odświeżymy mieszkanie i sprawimy, że powietrze stanie się rześkie.

Zobacz też: Jak przetrwać upał - nasza instrukcja

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (12)
/04.06.2018 15:26
Podstawą obniżenia temperatury w mieszkaniach, których okna wystawione są na słońce, są rolety, ale zewnętrzne + wysokiej jakości okna 3-komorowe... wewnętrzna roleta niewiele daje, jeśli mamy okna niskiej jakości, ponieważ szyba nagrzewa się i oddaje ciepło w mieszkaniu... druga kwestia to zamknięcie szczelne okien na cały dzień, tj. od godziny gdy temperatura przekracza 20C, zwykle w normalny letni dzień ma to miejsce między 7-8, w upalny nawet wcześniej, to późnego wieczora... otwieramy na oścież okna i robimy przeciągi gdy temperatura na zewnątrz spada poniżej 20C oraz w trakcie burzy i deszczu... powietrze w mieszkaniu musi być suche... nie stosujcie nawilżaczy, zrobi się sauna... zapomnijcie o gotowaniu i pieczeniu - nagrzejecie mieszkanie o 3-4 stopnie... używajcie wiatraków (można przed nimi postawić zamrożone butelki z wodą)... i tyle... jeśli możecie wracajcie do domów późno, korzystając z klimatyzowanych obiektów użyteczności publicznej... na szczęście lato w Polsce to suma summarum 1,5 miesiąca...
/19.02.2018 07:38
Klimatyzacja jak najbardziej jest dobrym urządzeniem. Może sporo kosztuje ale uważam, że będą to bardzo dobrze wydane pieniadze :) tymbardziej, że klimatyzator jest bardzo funkcjona ponieważ latem będzie nam chłodzić mieszkanie, a zimą może nam je ogrzać - i to wcale nie dużym nakładem prądu ( znalazłam nawet poradnik, gdzie możemy obliczyć miesięczny koszt zużycia energii - https://wentsystem.com/Klimatyzator-do-domu-i-biura-jak-dobrac-jaki-wybrac-blog-pol-1518090910.html ). I tak jak napisane jest w poradniku który pokazałam wam obok - warto dobrać odpowiednie urządzenie dzięki czemu "zaoszczędzimy" i nie weźmiemy droższego urządzenia które będzie i tak za mocne do naszego pomieszczenia :)
/31.05.2017 09:04
Ja mam u siebie klimatyzację i to naprawdę bardzo dużo daje, bez dwóch zdań. Planuję właśnie też założyć jakieś osłony okienne żeby słońce właśnie nie wdzierało się do pomieszczenia. Powiem szczerze, że mi tego po prostu brakuje.
POKAŻ KOMENTARZE (9)