POLECAMY

Jak rozpoznać i leczyć grypę u dziecka?

Atakuje błyskawicznie i dosłownie zwala z nóg. Nie wolno jej lekceważyć. Zobacz, jak ochronić maluszka przed tą chorobą!
Jak rozpoznać i leczyć grypę u dziecka? fot. Panthermedia

Czasem wydaje się, że grypa w parę godzin pokonuje układ obronny dorosłego mężczyzny. A co dopiero, gdy mowa o dziecku! Tak naprawdę jednak okres jej rozwoju trwa ok. 7 dni. Choroba roznosi się drogą kropelkową. Zła wiadomość jest taka, że można nią zarażać, zanim wystąpią pierwsze objawy i nawet do 14 dni później!

Objawy grypy u małych dzieci

Objawy grypy często lekceważy się sądząc, że to banalne przeziębienie. Tymczasem odróżnienie tych schorzeń jest szczególnie ważne u dzieci do 2. roku życia. To one są najbardziej narażone na powikłania. Najgorzej przechodzą chorobę niemowlęta. Może u nich wystąpić biegunka, drgawki, a nawet zapalenie krtani lub ucha środkowego. Dlatego zawsze, jeśli choruje na grypę małe dziecko, konieczna jest wizyta u lekarza.

Jak leczyć grypę u małych dzieci?

Problem z wszelkimi wirusami polega na tym, że kpią sobie z antybiotyków. Antybiotyki włącza się do leczenia dopiero wtedy, gdy do grypy dojdzie infekcja bakteryjna. A to już powikłanie, którego lepiej unikać. Jak zatem pomóc dziecku? Najlepsze są domowe sposoby i leżenie w łóżku.

Nawet gdy maluch poczuje się lepiej, nie pozwalaj mu opuszczać łóżka przez co najmniej tydzień. Przez cały czas choroby powinien przebywać w przewietrzonym pokoju i jak najwięcej pić, żeby nie doszło do odwodnienia. Idealny jest sok malinowy, może to także letnia woda, herbata z miodem i cytryną i – w przypadku niemowlaków – mleko mamy.

Jak zapobiegać grypie?

Kiedy przychodzi sezon zachorowań na grypę, nie zabieraj dziecka tam, gdzie jest dużo ludzi. Wprowadź zasadę, że po przyjściu do domu każdy musi zmienić ubranie, umyć ręce i twarz, zanim zacznie bawić się z dzieckiem. Można też wspólnie z lekarzem rozważyć, czy warto zaszczepić malucha.

Kiedy szczepienia nie są wskazane?

Z badań specjalistów wynika, że u dzieci do 2. roku życia szczepionka tylko nieznacznie zmniejsza ryzyko zachorowania. Co więcej, w pierwszym roku życia dziecko jest obowiązkowo szczepione przeciw wielu innym chorobom. Dlatego należy zastanowić się, czy warto dodatkowo obciążać jego organizm. Pamiętaj, że działanie ochronne szczepionki trwa zaledwie rok, bo wirusy grypy podlegają mutacjom.

Dowiedz się więcej o zdrowiu dziecka:

na podstawie tekstu z magazynu Twoje dziecko
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (13)
/2 lata temu
Herbatka z domowym sokiem z malin, obowiązkowo przy każdym przeziębieniu. Pyszna i skuteczna. Jak zaczęło się przeziębienie, to ostatnio dałam Zosi jeszcze febricold baby wspomagająco. Według mnie same domowe metody często nie wystarczają, dlatego daję jej dodatkowo ten syropek.
/2 lata temu
Moje dziecko dostaje syrop pelavo multi jak pojawią się oznaki przeziębienia. Różnie to bywa, czasami przyjdzie z katarkiem, czasami kaszel. ten syrop daje radę i dobrze likwiduję przeziębienie.
/2 lata temu
Z grypą to do lekarza, powikłania są bardzo groźne. Na szczęście moje dzieciaki jeszcze grypy nie miały, a przeziębienie również leczę u nich domowymi metodami i lekami bez recepty. Pelafen znam i polecam w wersji Baby, od 6 miesiąca życia. Nie znalazłam innych środków dla takich małych dzieci, kiedy moja córka się przeziębiła. No ale pelafen okazał się skuteczny.
POKAŻ KOMENTARZE (10)