Czy każdy dziecięcy katar wymaga leczenia?

Gdy smyk dostaje kataru, natychmiast próbujemy go leczyć. Czy słusznie? A jeśli tak, to jak to robić?
Czy każdy dziecięcy katar wymaga leczenia? fot. Fotolia
Dla większości mam dziecięcy katar jest pierwszym sygnałem przeziębienia. Gdy tylko się pojawi, natychmiast próbujemy go leczyć. Zastanawiamy się, po który syrop, jakie krople lub tabletki sięgnąć, by odetkać mały nosek i uniknąć rozwoju infekcji: zapaleniu gardła, uszu, zatok. Czy postępujemy słusznie? Czy z każdy dziecięcy katar wymaga leczenia?

Cóż, okazuje się, że nie do końca. Katar najczęściej towarzyszy infekcji wirusowej górnych dróg oddechowych i nie wymaga specjalnego leczenia. Nie ma naukowego uzasadnienia stosowania na niego leków przeciwalergicznych. Należy też być ostrożnym w przypadku leków obkurczających. Podawanie ich dłużej niż 3-4 dni powoduje nadmierne wysuszenie śluzówki nosa, w efekcie wytwarzanie wydzieliny się nasila!

Katar szczególnie nieprzyjemny bywa dla niemowląt, ponieważ utrudnia ssanie, powoduje kłopoty ze snem i odbiera apetyt. W takich sytuacjach pomaga nawilżanie śluzówki nosa wodą morską i smarowanie maścią majerankową skóry pod noskiem. Ulgę przynoszą też inhalacje z soli fizjologicznej i picie letnich płynów.

Jeśli dziecko nie gorączkuje, powinno wychodzić na dwór. Nie należy go przegrzewać, bo sprzyja to przedłużaniu się kataru i powstawaniu powikłań, np. zapalenia uszu. Także zbyt częste oczyszczanie nosa aspiratorami, powoduje nasilenie kataru.


Chcesz wiedzieć więcej na temat kataru u dziecka? Przeczytaj:


Autorka jest dziennikarką "Poradnika domowego".

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (4)
/rok temu
Czasami katarek u małych dzieci jest bardzo trudnym zadaniem! małe dziecko co ma zatkany nos ma też problemy z oddychaniem ale na szczęście sa fajne aspiratorki do nosków. My mamy: haxe.pl/strona-glowna/produkty/male-dziecko/oddychanie/product/2718-aspirator-do-nosa-elektryczny-bez-kupowania-dodatkowych-koncowek.html bardzo fajny jest!
/4 lata temu
nos-ucho-gardło, to w końcu jeden kompleks połączony ze sobą poprzez kanaliki, bagatelizowanie kataru u małych dzieci kończy się zapaleniem ucha, u nas tak było w zeszłym roku, teraz nie czekam podaję syrop ziołowy( zawiera werbenę oraz dziewannę wielkokwiatową) Sinos- działa na niedrożne zatoki przynosowe i nos oraz chroni ucho przed infekcjami.
/4 lata temu
U mojego synka katar był wynikiem alergii pokarmowej, na początku synek miał zmiany skórne na twarzy, pediatra twierdził że to nic groźnego. Następnie pojawił się katar i notoryczne pociąganie noskiem. Po wizycie u alergologa okazało się ze to alergia. Wykluczenie alergenu i podawanie latopicku pomogło, do tej pory, a to już ponad rok mamy spokój.
POKAŻ KOMENTARZE (1)