Gry i zabawy, które umilą dziecku długą podróż

Jak przygotować się do podróży z dzieckiem? Jak zadbać o bezpieczeństwo malca?/fot. Fotolia fot. Fotolia
Długa podróż z dzieckiem dla wielu rodziców jest prawdziwą udręką. Podczas jazdy zaproponuj swojemu maluchowi ciekawe gry i zabawy, które umilą mu czas. Dzięki temu podróż minie wam szybko na zabawie i śmiechu. Poniżej przedstawiamy wam ciekawe gry i zabawy, które sprawdzą się podczas długiej podróży.
/ 25.01.2012 10:43
Jak przygotować się do podróży z dzieckiem? Jak zadbać o bezpieczeństwo malca?/fot. Fotolia fot. Fotolia

Jadąc samochodem czy autobusem, obserwuj ze swoim dzieckiem świat za oknem. To doskonała inspiracja do ciekawych zabaw.

Rejestracje

Mijając po drodze kolejne samochody, zwróć z dzieckiem uwagę na rejestracje pojazdów.  Każda tabliczka ma zupełnie inny napis i cyfry. Spróbuj z maluchem odgadnąć, co też takiego kryje się pod danym szyfrem. Na przykład EL może oznaczać „Ekstra lalkę”, CB – „Coś biegnie”, a  GCT 20GO   - „ Gryzę cukierki truskawkowe albo 20 gum owocowych”. Taka zabawa to doskonałe ćwiczenie wyobraźni.
A  jeśli maluch znudzi się odgadywaniem skrótów, warto zaproponować mu inną grę.

Odkrywcy

Zabawa ta wymaga od twoje dziecka niezwykłej spostrzegawczości. Zaproponuj, aby maluch postarał się wypatrzyć za oknem jak najwięcej określonych rzeczy. Mogą to być przedmioty tylko w kolorze białym, czerwonym lub szklane czy drewniane. Każdy uczestnik gry wymienia głośno, co zauważył za oknem. Tak naprawdę zasady gry ustalacie sami, ale wygrywa ta osoba, która pod koniec podróży dostrzeże jak najwięcej danych przedmiotów.

Polecamy: Proste zabawy dla dziecka idealne na każdą porę i miejsce!

Stwórzcie swoje własne opowiadanie

To kolejna propozycja ciekawej rozrywki. Wciągająca  zabawa, której finał może zaskoczyć każdego gracza.  Do zabawy wystarczy dwóch uczestników, ale im więcej graczy tym rozgrywka jest ciekawsza.
Jak zacząć? Zasady są proste! Pierwsza osoba, która rozpoczyna grę, wymyśla pierwsze, dowolne zdanie. Może być to na przykład : „Agata, poszła do cyrku…”, druga osoba dopowiada: „… i bardzo jej się podobało, ponieważ…”, trzecia osoba dodaje: „zobaczyła słonia, który…” W ten sposób z pojedynczych zdań powstaje ciekawe i oryginalne opowiadanie.

Gra w słówka

Jest to jedna z najpopularniejszych zabaw na świecie. Choć po kilkunastu minutach może zacząć nużyć, to warto w nią zagrać, bo rozwija i powiększa zasób słów dziecka. Zasady rozgrywki są naprawdę bardzo proste. Osoba, która zaczyna zabawę mówi wymyślone przez siebie słowo. Następny gracz dodaje wyraz  zaczynający się na literę, na którą skończyło się słowo poprzedniego gracza. Trzeci gracz układa wyraz na literę, jaką zakończyło się słowo drugiego gracza, itd.

Zagadki

Zasady gry w zagadki są bardzo proste, a sama gra uczy dziecko opisywania i wzbogaca jego słownictwo. Pierwszy uczestnik rozgrywki wymyśla sobie dowolną rzecz albo osobę. Może to być wazon, piłka, drabina,  członek rodziny czy postać z ulubionej przez dziecko bajki. Zadaniem pozostałych uczestników jest odgadnięcie zagadki, ale w określony sposób. Pytania powinny dotyczyć cech danego przedmiotu, a wskazówką mogą być tylko odpowiedzi przeczące lub twierdzące – tak lub nie.

A może pobawicie się w zgadywanie tytułów filmów lub książek? Niech jedna osoba przypomni sobie wspólnie obejrzany  przez was film lub przeczytaną książkę, a następnie opowie treść danego dzieła. Ważne jest, aby nie zdradzić tytułu. Wygrywa osoba, która zgadnie dokładny tytuł opowiadanej historii.

Literowanie

Ta zabawa polega na literowaniu wyrazów. Choć może to się wydawać proste, wcale takie nie jest! Jeden z uczestników zabawy wymyśla wyraz, a druga osoba ma za zadanie przeliterować to słowo głośno i wyraźnie. Zacznijcie od prostych, krótkich wyrazów, a w miarę czasu trwania rozgrywki wydłużajcie słowa. Gra w literowanie to doskonała rozrywka, a dodatkowo przydatna i przyjemna lekcja ortografii.

Zazwyczaj dzieci bardzo szybko się nudzą. Warto urozmaicić czas najmłodszym, proponując różnorodne gry i zabawy.  Aby rozrywka  nie stała się nużąca, możesz spróbować wprowadzić swoje wersje podanych przez nas gier. Życzymy udanej zabawy i szczęśliwej, bezpiecznej  drogi!

Zobacz także: Co możesz zrobić, by poprawić pamięć malca?





Redakcja poleca

REKLAMA