Kiedy dziecko wymiotuje czujesz się bezradna i szukasz przyczyny, a może ich być naprawdę wiele - od zatrucia, przez infekcje, rotawirusy aż po zapalenie płuc czy nawet zapalenie wyrostka robaczkowego.
Dziecko wymiotuje - przyczyny i postępowanie
- Incydentalne, jednorazowe lub kilkakrotne wymioty po jedzeniu - dziecko zjadło zbyt dużo lub coś mu zaszkodziło - podawaj mu często wodę niegazowaną w małych ilościach,
- Oprócz wymiotów pojawia się biegunka, utrata apetytu, ból brzucha oraz gorączka - może to być infekcja bakteryjna lub wirusowa, czyli grypa żołądkowa. Wymioty ustępują zwykle w ciągu 12-24 godzin. W przeciwnym razie zgłoś się do lekarza. Nie karm dziecka na siłę.
- Regularne, częste wymioty po posiłku u małych dzieci to często refluks żołądkowo-przełykowy. Wart skonsultować z pediatrą sposób jego łagodzenia.
- Oprócz wymiotów dziecko ma zatkany nos, kaszel - może to być infekcja dróg oddechowych, infekcja ucha lub alergia. Jeśli nie wymioty nie będą słabnąć i nie miną w ciągu doby - zgłoś się do lekarza.
- Jeśli oprócz wymiotów u dziecka występuje wysoka gorączka, dreszcze, dziecko jest apatyczne, bliskie omdlenia i kaszle - może to być zapalenie płuc, zapalenie opon mózgowych, zapalenie wyrostka robaczkowego, a także z zespołem Reye'a. Koniecznie zgłoś się do szpitala.
- Gdy dziecko wymiotuje i pojawia się krew lub wymiociny wyglądają podejrzanie - możliwe, że dziecko coś połknęło, np. substancję toksyczną, która podrażniła ściany żołądka. Jedź do szpitala.
- Jeśli dziecko się zanosi, płacze bardzo długo (np. ma kolki), to wymioty mogą być efektem tego długotrwałego płaczu.
Dziecko wymiotuje - co mu podać i kiedy
Dziecku można podawać mu roztwór elektrolitowy od momentu, w którym dziecko jest w stanie utrzymać płyny i ich nie zwraca. Saszetkę do rozpuszczenia w wodzie kupisz w aptece. Nie stosuj domowych metod i nie eksperymentuj, ale jeśli zauważysz oznaki odwodnienia - zgłoś się do szpitala.
Nie należy zmuszać dziecka do picia roztworu, gdy jeszcze wymiotuje i ewidentnie nie ma apetytu i chęci wzięcia czegokolwiek do ust. Warto spróbować na początku podawać małe porcje wody niegazowanej i obserwować reakcje dziecka. Elektrolity i probiotyki nie leczą wymiotów - na 1. miejscu jest pojenie wodą.
- soków,
- ciepłych/letnich herbatek,
- gazowanych płynów,
- miętowej herbatki.
- Odczekaj ok. 30 minut od ostatnich wymiotów.
- Pół łyżeczki płynu podawaj co 10 minut przez kilka godzin.
- Zwiększ ilość płynu do 2 łyżeczek, jeśli dziecko nie wymiotuje.
Dziecko wymiotuje - kiedy udać do lekarza?
-
wymiotuje po urazie, np. gdy dziecko spadło z łóżka,
-
dziecko ma problemy z oddychaniem,
-
dziecko ma światłowstręt i ból brzucha uniemożliwia chodzenie,
-
dziecko skarży się na silny ból głowy - może to być migrena, ale może też zapalenie opon mózgowych,
-
dziecko wymiotuje zawsze rano, poza tym skarży się na bóle głowy,
-
dziecko od kilkunastu godzin dziecko odmawia przyjęcia płynów.
Koniecznie przeczytaj: Biegunka u niemowlaka - co oznaczaZielona kupa u dziecka: jakie są jej przyczynyObjawy wyrostka robaczkowego u dziecka