POLECAMY

Hit! 10 sposobów na niejadka!

Chciałabyś, by twoje dziecko z apetytem zjadło obiad? To możliwe. Kilka prostych trików sprawi, że odczarujesz największego niejadka!
Hit! 10 sposobów na niejadka! fot. Fotolia

1. Nakładaj małe porcje

Góra ziemniaków, kotlet, porcja surówki i polecenie: „zjedz wszystko” odbiera apetyt. Zamiast powielać taki błąd, nałóż dziecku małą porcję, aby mogło się z nią szybko uporać, a jeśli jest jeszcze  głodne, poprosi o dokładkę. Rodzice nie wierzą, że dzieci wiedzą, ile powinny zjeść i tak samo jak dorośli czują głód. Żołądek małego dziecka ma wielkość jego piąstki. Czy porcja, którą nakładasz, na pewno się w nim zmieści?

2. Pozwól jeść we własnym tempie

Wyobraź sobie, że masz przed sobą pyszny obiad, a ktoś każe ci go szybko zjeść i nad tobą stoi. Czujesz, jak ściska ci się żołądek i danie przestaje smakować? Dzieci odczuwają podobnie. Są nieporadne, jedzenie zabiera im więcej czasu. Wyścig z tatą, kto pierwszy zje zupę, może przynieść sukces, ale tylko raz.

3. Podawaj posiłki według zegara

Karmisz dziecko, bo wydaje ci się głodne, albo dlatego że właśnie znalazłaś czas? Przy stole powinien siedzieć maluch, który chce jeść. Dlatego po rozszerzeniu diety pilnuj godzin śniadań (pierwszego i drugiego), obiadu, podwieczorku i kolacji. Brak apetytu może być informacją, że obiad jest za wcześnie, bo dziecko nie jest głodne.

4. Nie zwracaj uwagi na pusty talerzyk

Pokusa, by pochwalić dziecko, które zjadło wszystko do końca, jest wielka. Maluch od początku powinien jednak wiedzieć, że je po to, by zaspokoić głód, a nie przypodobać się mamie. Traktuj apetyt dziecka normalnie. Staraj się nie nazywać go niejadkiem. Jeśli dziecko stale słyszy, że słabo je, dopasuje się do twoich opinii.

5. Nie zatrzymuj przy stole

Ani się obejrzysz, a już minął kwadrans. Ale dla malucha czas płynie wolniej. Po 20 minutach od rozpoczęcia jedzenia z żołądka do mózgu trafia informacja, że głód jest już zaspokojony. Jeśli widzisz, że od pół godziny dziecko dłubie widelcem w talerzu, na pewno robi to, by zadowolić ciebie. Zaproponuj, by wstało od stołu.

6. Ogranicz przekąski na spacerze

Opinię niejadka często dostają maluszki, które unikają jedzenia obiadu. Najważniejszy posiłek w ciągu dnia zwykle poprzedza spacer i różne przekąski. Dziecko, które na dworze zjadło ogrom jedzenia, w ciągu 2 najbliższych godzin może mieć problem ze zjedzeniem zupy i drugiego dania. Maluch powinien jadać 5 razy dziennie, jeśli jednak odmawia zjedzenia obiadu lub kolacji, być może za dużo je na drugie śniadanie i podwieczorek.

7. Pozwól brudzić i jeść rączkami

Dotykając jedzenia, dziecko może je lepiej poznać. Dzięki temu posiłek staje się ciekawym doświadczeniem, a nie tylko nudnym przełykaniem.

8. Zadbaj o ładną oprawę

Możesz ułożyć bałwanka z twarożku, zrobić oczy z ogórka na kanapce. Obiad ugotowany tylko z zielonych składników czy piknik, który urządzisz na balkonie też będzie zdecydowanie bardziej smakować. Pomyśl o kolorach talerzyków i serwetek – czerwony, żółty i pomarańczowy pobudzają apetyt. Nie bez znaczenia jest też nazwa potrawy. Danie Pirata (szaszłyk z warzyw i mięsa) czy Rolowane Dywany (naleśniki) brzmią zdecydowanie lepiej.

Zobacz nasze propozycje kolorowych i pomysłowych kanapek dla dzieci!

9. Pokaż, że jedzenie to przyjemność

Dobrze wiesz, jak miło jest siąść przy stole ze znajomymi, zjeść coś dobrego, porozmawiać. Dziecko też powinno się nauczyć, że jedzenie to nie tylko sposób na zaspokojenie głodu, ale okazja do porozmawiania z bliskimi o czymś przyjemnym. Nie licz nerwowo kolejnych dziecięcych kęsów, nie omawiaj wartości odżywczych jedzenia. Drażliwe tematy skutecznie odbierają apetyt.

10. Zaproś malucha do kuchni

Wspólne przyrządzanie posiłków to przecież fajna zabawa. Zamiast martwić się, co dziecko robi, gdy ty gotujesz obiad, możesz mieć je cały czas na oku. Dla małego pomocnika zawsze znajdzie się jakieś zadanie – obrywanie z gałązki listków pietruszki, przesypywanie kaszy na sitko, a potem płukanie czy przyprawianie.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/rok temu
Proszę o pomoc ! Mam roczna córke i problem z jedzeniem w nocy . Mała w ciągu dnia zjada 3-4 razy butle po 40 ml plus zupki ,owoce ogl wszystko już je , ale problem w tym że w nocy zjada mi tylko 50 ml butli i na tym koniec nie wiem co zrobić ,bo z tego co wiem powinna już zjadać cała butle a nie jeść jak 5 miesięczne dziecko po 50 ml . Co zrobić by zaczęła jeść jak bóg przykazał .. błagam pomóżcie mi
/rok temu
Mój kolega podsunał mi bardzo dobry pomysł dojscia do mojego dzeicka , powiedział mi ze musimy wspólnie gotować posiłki, - a poza tym II sposób! mam specjalny długopis którym zdobię potrawy mojemu dziekcu: cinnibird.pl/cinnibird-white.html ; nawet razem malujemy postacie z bajek na różnych potarwach Dzięki temu moje dziecko zajada z apetytem desery i potrawy .