Jak podaje Polskie Towarzystwo Dysleksji, 15 - 40% osób z dysleksją rozwojową przejawia zachowania charakterystyczne dla ADHD, a 25 - 40% osób z ADHD ma również symptomy dysleksji.
Rozpoznanie ADHD wymaga stwierdzenia występowania trzech podstawowych objawów:
- zaburzeń koncentracji uwagi,
- nadruchliwości,
- nadmiernej impulsywności,
w co najmniej dwóch środowiskach, w których funkcjonuje dziecko.
Polecamy: Radzenie sobie z ADHD w rodzinie
W przypadku podejrzenia u dziecka ADHD, w pierwszej kolejności najlepiej zgłosić się do Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, gdzie uzyska się pomoc specjalistów dotyczącą dalszego postępowania.
Dzieci z ADHD zwykle są nieuważne, impulsywne i nadmiernie ruchliwe. Taki wzór zachowania, w zależności od tolerancji otoczenia, mniej lub bardziej przeszkadza i utrudnia życie im samym, a także bliskim im ludziom. W wielu przypadkach pomocne okazują się być rady specjalistów skreślone w 10 punktach.
Dekalog rodzica nadpobudliwego dziecka
- Zaakceptuj objawy nadpobudliwości u dziecka, a czasem może i u siebie.
- Trudne sytuacje, jakie się zdarzają, zazwyczaj nie są winą ani Twojego dziecka, ani Twoją.
- Rodzice są jednością, prezentują jednakowy system zasad i konsekwencji. Decyzja jednego z rodziców jest wspierana przez drugiego.
- Rodzic jest adwokatem swojego nadpobudliwego dziecka – nie prokuratorem. Broni go na zewnątrz w sytuacjach społecznych, w szkole, na przyjęciu.
- Chroń siebie. Ważne, abyś stawiał sobie realne wymagania, był dostępny dla dziecka, ale nie zapominał o czasie i przyjemnościach dla siebie.
- Zapomnij o perfekcji. Dom rzadko będzie nieskazitelny i idealny, dlatego nie warto się tym martwić.
- Naucz się upraszczać na wielu rożnych poziomach. Komunikaty kierowane do dziecka muszą być proste i jasne. Bezpiecznie jest zrezygnować ze szczegółów.
- Kiedy potrzeba, daj wsparcie i pomoc dziecku, w sposób adekwatny do jego potrzeb, nie nazbyt opiekuńczy, ani nie nazbyt szorstki. Pozwól dziecku wykonać coś samodzielnie, choć sam zrobiłbyś to dużo szybciej.
- W trudnych chwilach szukaj wsparcia u osób, które Cię wysłuchają (w rodzinie, wśród znajomych, u rodziców dzieci z ADHD, czy w Internecie).
- Nie narzekaj, zawsze szukaj dobrych stron sytuacji, dostrzegaj zalety i pozytywne zachowania dziecka oraz swoje sukcesy.
Więcej informacji w poradniku profesor Marty Bogdanowicz i Renaty Czabaj „Jestem rodzicem dziecka z dysleksją”, powstałym z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Dysleksji.
Źródło: M. Bogdanowicz, R. Czabaj „Jestem rodzicem dziecka z dysleksją”.
Zobacz także: Jak rozmawiać z nadpobudliwym dzieckiem