Drugie śniadanie – dlaczego dziecko musi je jeść

Drugie śniadanie fot. Fotolia
Drugie śniadanie daje dziecku siłę do nauki i dobrze wpływa na koncentrację. Co może się stać, jeśli go zabraknie?
/ 29.01.2016 09:42
Drugie śniadanie fot. Fotolia

Zastanawiasz się, dlaczego dziecko musi jeść drugie śniadanie? Cóż, uczeń, zjadając podczas przerwy w szkole kanapkę z pełnego ziarna z wędliną i warzywami lub jogurt z płatkami utrzymuje poziom glukoz w organizmie na wyrównanym poziomie. Rezygnując z tego, naraża się natomiast na wilczy głód i pochłonięcie dużej ilości kalorii podczas obiadu i kolacji. Badania potwierdzają także, że dzieci, które nie jedzą drugiego śniadania w szkole, gorzej funkcjonują podczas lekcji. Mogą pojawić się również u nich:

Trudności z koncentracjąi pamięcią

Mózg będzie dobrze pracował tylko wtedy, gdy zapewnimy mu stały dopływ energii. Najlepszym jej źródłem są węglowodany złożone (pieczywo pełno ziarniste, muesli). Duży wpływ na poprawę pamięci ma również żelazo (orzechy), które uczestniczy w transporcie tlenu do mózgu, a dotleniony działa sprawniej. Problemy mogą być też wynikiem odwodnienia, dlatego dziecko powinno mieć w szkolnym plecaku wodę mineralną lub sok.

Zmęczenie i rozdrażnienie

To efekt spadku poziomu cukru we krwi. Zapobiegnie temu zdrowa przekąska w postaci owoców (jabłka, gruszki) czy garść orzechów i migdałów, ale nie słodki batonik czy pączek. Słodycze spowodują gwałtowny skok glukozy i szybki jej spadek, a tym samym powrót zmęczenia i apatii.

Problemy z nadwagą

Dziecko, aby zaspokoić głód, sięga najchętniej po słodycze. A one, choć dają uczucie sytości natychmiast, to tylko na chwilę. I uczeń ponownie po nie sięga. To prowadzi do zaburzenia metabolizmu i odkładania się tkanki tłuszczowej.

Tekst napisany na podstawie artykułu Alicji Daszkiewicz opublikowanego w dwutygodniku "Przyjaciółka"

Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj:

Co dać dziecku na drugie śniadanie do szkoły?
Co przygotować dziecku na drugie śniadanie do szkoły?
Smakowite pomysły na drugie śniadanie do szkoły i pracy

Redakcja poleca

REKLAMA