Na początku pochowajmy wszelkie środki chemiczne ( proszki, płyny czyszczące , wybielacze itp.) najlepiej do zamykanej na klucz szafki, której dziecko nie potrafi otworzyć. Również wszelkie kosmetyki, które też mogą wywołać zatrucia lub alergie, poukładajmy na półkach niedostępnych dla dzieci.
Kiedy zadbamy o bezpieczeństwo dziecka w łazience, obejrzyjmy dokładnie naszą kuchnię . Również tutaj zabezpieczmy przed maluchem wszelkie środki chemiczne oraz spożywcze, nienadające się do bezpośredniego spożycia (np.proszek do pieczenia itp). Zabezpieczmy również kubeł na śmieci – najlepiej postawmy go w zamykanej szafce lub kupmy z pokrywą dobrze zamykany, aby nasze dziecko nie mogło nić z niego wyciągnąć.
Doskonałym sposobem nauczenia dziecka smaków jest zabawa. Należy przygotować dla malucha różne produkty: plasterki marchewki,kawałek czekolady, ciasta, jabłka, banana, chrupki kukurydziane. Połóżmy również na stole łyżeczkę, zabawkę, serwetkę itp. Podajmy dziecku posmakować przygotowane próbki jedzenia, a później zgromadzone przedmioty.
Polecamy:
Starajmy się wyjaśnić dziecku, że przedmioty nie są do jedzenia i nie należy je wkładać do buzi. Smaczne są tylko produkty spożywcze. Pokazując różnice, uczymy. Dziecko skojarzy z czasem funkcję rzeczy i oduczy się je brać do buzi.
Możemy również zabierać ze sobą różne przekąski, kiedy idziemy na spacer lub plac zabaw. Mogą to być ciastka, kanapka , chrupki kukurydziane itp. Jeśli dziecko zajmie się jedzeniem z pewnością nie włoży nic innego do buzi .
Kiedy zauważymy, że dziecko próbuje wziąć coś do buzi, odwróćmy na chwilę jego uwagę , a następnie powoli zabierzmy przedmiot z jego rączek. Być może zajęta przez nas pociecha nawet nie zauważyć, że odebraliśmy jej niepożądaną rzecz. Zadbajmy o ciekawe wspólne zabawy. Absorbujące zajęcia, odwrócą dziecko od brania przypadkowych przedmiotów do buzi.
Zobacz także: Czy wiesz jak oduczyć dziecko ssania kciuka?