Bezpieczne dziecko nad wodą

Mama i dziecko na basenie fot. fot. Fotolia
Woda, także ta w basenie to obcy, niebezpieczny żywioł. Dlatego też powinniśmy traktować ją z respektem. Podpowiadamy jak dbać o bezpieczeństwo dziecka nad wodą , gdy wybieramy się do aquaparku, nad jezioro lub nad morze.
/ 01.07.2012 18:04
Mama i dziecko na basenie fot. fot. Fotolia

Przestrzegając poniższych zaleceń, każda wyprawa nad wodę będzie jedynie niezapomnianą, bezpieczną przygodą.

Nie odwracaj wzroku od dziecka

Będąc w pobliżu akwenu wodnego nigdy nie spuszczaj ze swojego dziecka oka. Do wielu nieszczęśliwych wypadków dochodzi podczas sytuacji, gdy rodzice są zajęci opalaniem, a maluch biega samotnie przy brzegu. Gdy pilnujesz dziecka, bądź przy nim cały czas w wodzie, a nie w pobliżu, na przykład na brzegu. Dzięki temu jeśli twoje dziecko opije się wody, będziesz mogła od razu udzielić mu pomocy. Pamiętaj, że dziecko nie zdaje sobie sprawy z niebezpieczeństwa, dlatego ty jako rodzic musisz myśleć i za siebie, i za niego.

Polecamy: Z dzieckiem na plaży - niezbędne akcesoria

Strzeżone kąpieliska

Wybierając się nad wodę z rodziną, unikajcie stawów, rzek i miejsc w których obowiązuje zakaz kąpieli. Twoje dziecko powinno kąpać się tam, gdzie może liczyć na ewentualną pomoc ratowników.

Polecamy: Jak oswoić dziecko z wodą?

Zapomnij o alkoholu

Niestety widok rodziców sączących zimne piwo, gdy ich dzieci samotnie biegają po plaży jest bardzo częsty. Pamiętaj jednak, że nawet niewielka dawka alkoholu osłabia twoją czujność. Dlatego lepiej zrezygnować z  orzeźwiającego  drinka podczas pobytu nad wodą.

Jeśli podczas kąpieli twoje dziecko zaczęło się topić, koniecznie jedź z nim do szpitala, nawet jeśli nie skarży się na żadne dolegliwości. Pamiętaj, że zaburzenia oddychania mogą pojawić się kilka godzin po wypadku.

Słuchaj się ratowników

Będąc nad wodą nie lekceważ poleceń ratowników, a także czerwonej flagi, która oznacza całkowity zakaz kąpieli. Najczęściej zawieszana jest z powodu temperatury wody, niebezpiecznej wysokości fali, silnych prądów wstecznych, które mogłyby wciągnąć w głąb morza osoby przebywające w wodzie.

Polecamy: Zabawki do wody - galeria

Nauka zasad bezpieczeństwa

Nigdy nie jest za wcześnie na naukę bezpiecznego zachowania się nad wodą. Nawet jeśli twój smyk jest malutki wytłumacz mu, że nie wolno wchodzić do wody samodzielnie, a także to, że kąpiel po zjedzeniu posiłku może być niebezpieczna. Musi także wiedzieć, że podczas zabaw w wodzie powinien uważać na inne osoby i  zachowywać się mądrze (nie wolno chlapać na innych, popychać, a także  dla zabawy wciągać pod wodę i spychać z materaca do wody).

Pamiętaj o kamizelce ratunkowej

Wybierając się na kajak, łódkę lub ponton, twoje dziecko musi mieć na sobie kapok z certyfikatem bezpieczeństwa, zakupiony w sklepie żeglarskim. Ważne jest, aby kapok był dobrany do wieku i wagi malucha.
Dmuchane kółka, rękawki, niby – kamizelki ratunkowe zakupione w sklepie z zabawkami zostawcie na zabawy jedynie w  płytkiej wodzie. Niestety jest to ekwipunek, który umila jedynie zabawę w wodzie, ale nie spełnia żadnej roli asekuracyjnej. Pamiętaj o tym!

Przed wyjazdem na wakacje warto zapisać sobie na kartce numer WOPR 601 100 100. Zapisaną kartkę noś zawsze przy sobie.

Szacunek do wody

Niezależnie od tego czy pływacie, czy tylko chlapiecie się przy brzegu, musisz nauczyć dziecko, że woda nie jest naszym naturalnym środowiskiem. To obcy i  niebezpieczny nam żywioł, dlatego należy zawsze traktować go z respektem.

Życzymy wam bezpiecznego pobytu nad wodą!

Zobacz także: Warmia i Mazury - wymarzone miejsce na rodzinny wypoczynek

Redakcja poleca

REKLAMA