Magnez bierze udział w ponad połowie procesów biochemicznych na 600, jakie w każdej chwili przebiegają w naszym organizmie. Gdy go zbraknie, wtedy upośledzeniu ulega któraś funkcja.
Objawami niedoboru magnezu mogą być skurcze mięśni, a kiedy dotknie to mięśni macicy, dochodzi do poronień i wcześniejszych porodów.
Nawet nadmierne picie kawy, która wypłukuje z organizmu magnez, może być przyczyną niedoborów tego pierwiastka.
Rola magnezu w rozwoju płodu
Magnez uczestniczy bardzo aktywnie w budowie kory mózgowej w okresie rozwoju płodu i jego niedostatek przekłada się na ułomności umysłu przyszłego dziecka. Według prof. dr hab. Alfredy Graczyk z Polskiego Towarzystwa Magnezologicznego im. prof. J. Aleksandrowicza, dzięki odpowiedniej suplementacji magnezem obu rodziców, dziecko po urodzeniu nie cierpi na brak apetytu, dobrze śpi, nie jest płaczliwe, a niedobór magnezu u noworodka może być przyczyną syndromu tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej.
Przeczytaj: Jakie są przyczyny poronień?
Zapotrzebowanie na magnez
Dziennie potrzeba nam przeciętnie około 300 mg magnezu. U kobiet w okresie ciąży zapotrzebowanie zwiększa się o co najmniej 50 proc. - do 450 mg.
Dlatego kobiety w ciąży powinny sięgać po wodę mineralną, która zawiera magnez, pierwiastek zwany „królem życia”. Szukaj takiej wody, która ma jak najwięcej magnezu, gdyż z wodą nie można go przedawkować. Ważne jest przy tym to, że (jak podaje w książce, Magnez w praktyce klinicznej francuski badacz magnezu prof. Jean Durlach) magnez zawarty w wodzie jest wchłaniany przez człowieka szybciej i szerzej niż reszta magnezu znajdującego się w pożywieniu.
Zobacz też: Pijemy coraz więcej... wody
Fragment artykułu: „Jakie wody powinny pić kobiety w ciąży i matki karmiące”
Autor: Tadeusz Wojtaszek - Członek Prezydium ZG PTMag