POLECAMY

Woda – źródło magnezu w diecie kobiet w ciąży i karmiących piersią

Woda mineralna spełnia niezwykle ważną rolę w utrzymaniu prawidłowego poziomu niektórych składników mineralnych w organizmach kobiet w ciąży i karmiących piersią. Dlaczego magnez jest tak ważny dla płodu i dziecka. Dlaczego właśnie woda powinna być źródłem magnezu?
Woda – źródło magnezu w diecie kobiet w ciąży i karmiących piersią

Magnez bierze udział w ponad połowie procesów biochemicznych na 600, jakie w każdej chwili przebiegają w naszym organizmie. Gdy go zbraknie, wtedy upośledzeniu ulega któraś funkcja.

Objawami niedoboru magnezu mogą być skurcze mięśni, a kiedy dotknie to mięśni macicy, dochodzi do poronień i wcześniejszych porodów.
Nawet nadmierne picie kawy, która wypłukuje z organizmu magnez, może być przyczyną niedoborów tego pierwiastka.

Rola magnezu w rozwoju płodu

Magnez uczestniczy bardzo aktywnie w budowie kory mózgowej w okresie rozwoju płodu i jego niedostatek przekłada się na ułomności umysłu przyszłego dziecka. Według prof. dr hab. Alfredy Graczyk z Polskiego Towarzystwa Magnezologicznego im. prof. J. Aleksandrowicza, dzięki odpowiedniej suplementacji magnezem obu rodziców, dziecko po urodzeniu nie cierpi na brak apetytu, dobrze śpi, nie jest płaczliwe, a niedobór magnezu u noworodka może być przyczyną syndromu tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej.

Przeczytaj: Jakie są przyczyny poronień?

Zapotrzebowanie na magnez

Dziennie potrzeba nam przeciętnie około 300 mg magnezu. U kobiet w okresie ciąży zapotrzebowanie zwiększa się o co najmniej 50 proc. - do 450 mg.
Dlatego kobiety w ciąży powinny sięgać po wodę mineralną, która zawiera magnez, pierwiastek zwany „królem życia”. Szukaj takiej wody, która ma jak najwięcej magnezu, gdyż z wodą nie można go przedawkować. Ważne jest przy tym to, że (jak podaje w książce, Magnez w praktyce klinicznej francuski badacz magnezu prof. Jean Durlach) magnez zawarty w wodzie jest wchłaniany przez człowieka szybciej i szerzej niż reszta magnezu znajdującego się w pożywieniu.

Zobacz też: Pijemy coraz więcej... wody

Fragment artykułu: „Jakie wody powinny pić kobiety w ciąży i matki karmiące”
Autor: Tadeusz Wojtaszek - Członek Prezydium ZG PTMag

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/5 lat temu
Bardzo ciekawy artykuł. Mam 25 lat i jestem w ciąży. Od dziecka miałam problemy z odżywianiem, mało piłam. Lekarka, która prowadzi moją ciąże po moich ostatnich wynikach badań stwierdziła, że mam niedobór magnezu. Zaleciła mi bym piła dużo wody, a najlepiej z magnezem. Nie za bardzo mi się spodobała jej sugestia, bo najczęściej pije soki, czy jakieś herbatki. Lekarka poleciła mi Ustroniankę z magnezem i przyznam, że jest całkiem smaczna. Jeżeli to ma pomóc mnie i mojemu dziecku to grzecznie będę piła ustroniankę :)