POLECAMY

7 faktów i mitów o włosach w ciąży

Ciąża sprawia, że wszystko w naszym ciele zmienia się. A jak to jest z włosami? Odkrywamy całą prawdę!
7 faktów i mitów o włosach w ciąży fot. Fotolia

Słyszałaś, że gdy kobieta w ciąży zafarbuje włosy, jej dziecko urodzi się rude? Albo że kolor farby, którego używałaś od lat, może nagle okazać się zupełnie inny? Dowiedz się, które z tych plotek są najprawdziwszą prawdą, a którymi nie powinnaś zaprzątać sobie głowy!

1. Ciąża sprawia, że włosów jest więcej

PRAWDA/NIEPRAWDA Myślisz, że ciąża działa jak środek na porost włosów? Bujniejszej fryzury raczej nie można tłumaczyć w ten sposób. W organizmie utrzymuje się wyższy poziom estrogenu - hormonu, który wpływa na pracę cebulek, z których wyrastają włosy i hamuje ich wypadanie. Ponieważ włosy mniej wypadają masz wrażenie, że jest ich więcej.

2. O łamliwych włosach trzeba powiedzieć lekarzowi

PRAWDA Warto to zrobić, bo suche i kruche włosy mogą świadczyć o braku witamin, a nawet o anemii. Czasem do ich gorszej kondycji przyczynia się przemęczanie i stres. Korzystny wpływ na stan włosów ma zdrowa dieta i stosowanie preparatów witaminowo-mineralnych, które przepisze lekarz.

3. Włosy rosną w nowych miejscach

PRAWDA Mogą rosnąć na brzuchu, brodzie lub nad górną wargą. Na szczęście nie ma się czym martwić – gdy po porodzie ustanie działanie hormonów ciążowych, wszystkie zbędne włoski wypadną. Zanim to nastąpi, możesz je wydepilować.

4. Włosy w ciąży należy rzadziej myć

NIEPRAWDA Włosy możesz myć tak często, jak tylko chcesz. Dziecku nie szkodzą szampony i odżywki. Jeśli masz wrażliwą skórę, możesz używać delikatniejszych kosmetyków hipoalergicznych.

5. Układanie włosów w ciąży jest prostsze

NIEPRAWDA Ciążowe hormony mogą zmieniać strukturę włosa. Niektórym przyszłym mamom włosy kręcą się bardziej, inne mają problem ze stylizacją. Dzieje się tak w pierwszej połowie ciąży, gdy zmiany hormonalne są najsilniejsze. Problem pomoże rozwiązać używanie delikatniejszego szamponu, który nie wysusza włosów i odżywki.

6. Włosy w ciąży mogą bardziej się przetłuszczać

PRAWDA Ciąża może sprawiać, że głowa zacznie wymagać częstszego mycia, szczególnie w pierwszych tygodniach. Hormony sprawiają, że skóra produkuje więcej sebum. Najbardziej jest to widoczne u przyszłych mam, które znają ten problem jeszcze sprzed ciąży.

7. Farbowanie lepiej odłożyć na później

NIEPRAWDA Jeśli to konieczne, możesz zlikwidować odrosty także w pierwszych tygodniach ciąży. Warto jednak powstrzymać się przed radykalną zmianą koloru – hormony ciążowe mogą sprawić, że efekt końcowy odbiegnie od spodziewanego. Jeśli idziesz na koloryzację w zaawansowanej ciąży, poproś o przerwy podczas farbowania – nie powinnaś siedzieć długo bez ruchu.

Dowiedz się więcej o urodzie w ciąży:


napisane na podstawie tekstu Małgorzaty Mazurek-Wódź/Twoje dziecko
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)