Jak zmienia się ciało w ciąży - opis trymestr po trymestrze fot. Fotolia

Jak zmienia się ciało w ciąży - opis trymestr po trymestrze

Dowiedz się, na co musisz być przygotowana i jak możesz tym zmianom przeciwdziałać!
Agata Bernaciak / 04.09.2014 06:42
Jak zmienia się ciało w ciąży - opis trymestr po trymestrze fot. Fotolia

Hormony ciążowe mają potężną moc: przestrajają twój organizm tak, by dziecko miało jak najlepsze warunki rozwoju. Zmiany, jakie możesz zauważyć w swoim w wyglądzie, są efektem ubocznym ich działania. Możesz je zaakceptować lub im przeciwdziałać!

Zmiany w ciele w trakcie ciąży: pierwszy trymestr

Jakie niespodzianki cię teraz czekają?

 1. Pełniejsze piersi Zaczynają się przeobrażać jako pierwsze: stają się pełniejsze, bardziej wrażliwe, wręcz obrzmiałe.
 2. Ciemniejsze brodawki Obwódki wokół brodawek stają się większe i ciemniejsze. Mogą się na nich pojawić małe grudki, tzw. gruczoły Montgomery’ego.
 3. Błękitne żyłki na piersiach Na skutek zwiększonego stężenia hormonu – estradiolu – przez skórę na biuście i dekolcie zaczynają przeświecać niebieskie żyłki. Mogą się pojawić także na brzuchu. Im jaśniejszą masz karnację, tym bardziej będą widoczne.
 4. Promienna buzia Twoja twarz promienieje, a cera nabiera blasku – to także zasługa hormonów. Jednak uwaga: niektóre kobiety mają podczas ciąży kłopoty z przetłuszczaniem się skóry.
 5. Nie całkiem płaski brzuszek Choć nikt jeszcze nie ustępuje ci miejsca w tramwaju, dżinsy stają się jakby przyciasne. Pod koniec pierwszego trymestru ciąży jesteś cięższa o 1–3 kg. Może się jednak zdarzyć i tak, że na początku ciąży stracisz nieco na wadze – to skutek porannych mdłości.

Co możesz dla siebie zrobić?

 1. Śpij tyle, ile potrzebujesz Twój organizm potrzebuje teraz znacznie więcej wypoczynku niż przed ciążą.
 2. Jedz z sensem Unikaj pustych kalorii i staraj się, by wszystko, co ląduje na twoim talerzu, było wartościowe.
 3. Pamiętaj o dobrym biustonoszu Najlepiej przeznaczonym dla kobiet w ciąży, czyli takim, który „rośnie” wraz z piersiami.
 4. Ruszaj się Jeśli nie ma przeciwwskazań, możesz ćwiczyć przez całą ciążę. Najkorzystniejsze są: pływanie, gimnastyka dla kobiet w ciąży, joga i spacery.
 5. Kontroluj wagę W pierwszym trymestrze powinnaś przybrać zaledwie 1–3 kg.
Dowiedz się, jak zmienia się ciało w drugim trymestrze ciąży!

Dowiedz się więcej o ciąży:


Zmiany w ciele w trakcie ciąży: drugi trymestr

Jakie niespodzianki cię teraz czekają?

 1. Piękna cera Twoja cera jest nawilżona i gładka. Większa ilość krwi krążącej w twoim organizmie sprawia, że jest również lekko zaróżowiona. Możesz wyglądać tak, jakbyś się lekko rumieniła.
 2. Włosy gęste jak nigdy wcześniej Hormony ciążowe sprawiają, że wypada ich znacznie mniej.
 3. Coraz większe piersi... Rosną nadal (i nie zamierzają na tym poprzestać), jednak na szczęście nie są już tak wrażliwe na dotyk, jak w pierwszym trymestrze.
 4. Ciemna linia na brzuchu Biegnie od pępka do spojenia łonowego. To linea nigra (z łaciny: czarna linia), która powstaje wskutek zwiększonego wytwarzania melatoniny. Po porodzie linia znika (choć nie każda mama musi ją mieć w ciąży).
 5. Wystający pępek W połowie trymestru pępek zaczyna być wypychany przez rosnącą macicę.
 6. Zwiększona waga W drugim trymestrze przybywa już kilka kilogramów i zmienia się twój środek ciężkości. Możesz stać się nieco niezręczna.

Co możesz dla siebie zrobić?

 1. Noś wygodne buty na płaskim obcasie Będzie ci łatwiej zachować równowagę.
 2. Zaopatrz się w ciążowe ciuszki W podkreślającej brzuszek sukience będziesz czuła się o niebo lepiej niż w T-shircie męża.
 3. Chroń skórę przed słońcem... Ostudy (plamy barwnikowe), które mogą się pojawić w drugim trymestrze, silnie ciemnieją pod wpływem ciepłych promieni.
 4. ...i skrajnymi temperaturami Nadmiar ciepła albo zimna może spowodować pojawienie się „pajączków”.
Dowiedz się, jak zmienia się ciało w trzecim trymestrze ciąży!

Dowiedz się więcej o ciąży:


Zmiany w ciele w trakcie ciąży: trzeci trymestr

Jakie niespodzianki cię teraz czekają?

 1. Naprawdę spory brzuch Jest na tyle duży, że trudno ci się poruszać z wdziękiem gazeli i znaleźć wygodną pozycję. Skóra na nim robi się napięta, może być przesuszona i swędzieć.
 2. Większa pupa... Biodra poszerzają się w ciąży pod wpływem relaksyny – hormonu, który rozluźnia mięśnie i więzadła, by w ten sposób przygotować ciało do porodu. W twoim organizmie przybyło też wody i tkanki tłuszczowej.
 3. Większe stopy Na wielkość i kształt stóp mają wpływ ciążowe obrzęki, ale też wspomniana już relaksyna. Uwaga, nie lekceważ dużej opuchlizny, ponieważ jej pojawienie się może (choć nie musi) świadczyć o ciążowych komplikacjach. Także obrzęk twarzy lub rąk powinien skłonić cię do wizyty u lekarza.
 4. Mokre plamy na bluzce Pod koniec ciąży z twoich piersi może (ale nie musi) zacząć wyciekać rzadka żółtawa wydzielina – siara. To znak, że organizm jest gotowy do karmienia. Używaj wkładek laktacyjnych.

Co możesz dla siebie zrobić?

 • Zwolnij obroty Potrzebujesz więcej odpoczynku.
 • Ulżyj stopom Noś wygodne buty. Może się okazać, że będziesz potrzebować o numer większych.
 • Zapobiegaj żylakom Noś skarpety z luźnym ściągaczem, leż z nogami uniesionymi ponad poziom tułowia i broń się przed męczącym upałem.
 • Chroń się przed słońcem Dzięki temu unikniesz przebarwień.
 • Chuchaj i dmuchaj na skórę Nawilżaj oraz natłuszczaj skórę brzucha, bioder, pośladków i piersi jeszcze intensywniej niż dotąd. Jeśli skóra na brzuchu swędzi, ulgę przyniosą ci silnie nawilżające kosmetyki i balsamy łagodzące podrażnienia.

Dowiedz się więcej o ciąży:


na podstawie tekstu Beaty Turskiej/Mamo to ja
Tagi: ciąża