fot. Fotolia
Możemy mówić o renesansie imienia, które powstało w starożytnym Rzymie, było przydomkiem Juliuszów (ród patrycjuszowski), to żeńska forma „Juliusza”. Znaczenie ma bardzo kobiece: piękny kwiat, róża.
Historia wspomina kilku świętych i błogosławionych o tym imieniu, najwięcej szczegółów znamy z życia trzech Julii:
Święta Julia z Kartaginy
Julia z Kartaginy, zwana Julią Męczenniczką. Uznana za świętą kościoła katolickiego i prawosławnego. Żyła w 5 wieku, została jako dziecko sprzedana do niewoli syryjskiemu kupcowi - Euzebiuszowi. Jej nowy pan próbował odwieźć dziewczynę od wyznawanej wiary, ale widząc jej zdecydowanie i radykalizm… nabrał do niepokornej niewolnicy wiele szacunku. Podczas jednej z podróży Julia zajechała ze swoim panem na Korsykę, gdzie zagrożono jej śmiercią. Jedynym dla niej ratunkiem miało być oddanie czci bóstwom pogańskim. Julia odmówiła, co spowodowało szereg tortur, łącznie z odcięciem piersi, wyrwaniem włosów… Ostatecznie została ukrzyżowana. Wedle tradycji Euzebiusz próbował uratować swoją poddaną, ale podstępnie spojony alkoholem nie był w stanie nic zrobić.
Święta jest patronką Korsyki i miast: Brescii, Bergamo i Livorno, wspominamy ją 22 maja. Artyści malarze przedstawiają Świętą Julię jako dziewicę z palmą i krzyżem, często jako kobietę ukrzyżowaną, o jasnobrązowych włosach, ubraną w jasnoczerwony strój.
Julia Billiart
Julia Billiart żyła na przełomie 18 i 19 wieku we Francji. Do 16 roku życia pomagała rodzicom na roli. Doznała paraliżu na skutek silnego stresu, po tym, jak ktoś usiłował zamordować jej ojca. Pomimo choroby nie odwróciła się od Boga, przyjmowała okolicznych mieszkańców, opowiadała im życiorysy świętych, udzielała cennych, życiowych porad. Podczas rewolucji francuskiej ukrywała księży, za co otrzymała wyrok spalenia na stosie. Uratowano ją, została w konspiracji wywieziona w stogu siana w bezpieczne miejsce. Gdy ucichły prześladowania rewolucyjne, osiadła w Amiens, gdzie założyła sierociniec oraz instytut dla dziewcząt, który dał początek zgromadzeniu zakonnemu sióstr pod wezwaniem Matki Bożej. Po 22 latach choroby, stał się cud. Podczas odmawiania nowenny do Najświętszego Serca Pana Jezusa została uleczona! Zmarła w Namur, jej wspomnienie przypada 8 kwietnia.
Przeczytaj też: Św. Amelia - poznaj historię imienia
Święta Julia Kim
Julia Kim to koreańska święta żyjąca na przełomie 17 i 18 wieku. Chciała poświęcić się Bogu, zdecydowanie odmówiła wyjścia za mąż… aby pokazać swoją determinację, obcięła włosy, co w jej kulturze oznaczało kobietę zamężną. W 1801 roku wybuchły prześladowania, rodzina Julii przeniosła się na wieś, ona zaś została służącą na dworze królewskim. Zrezygnowała, chcąc móc praktykować wiarę, zatrudniła się w domu katolickim. Trudniła się też tkactwem, a za zaoszczędzone pieniądze kupiła sobie niewielki domek. Długo nie mogła się cieszyć nowym nabytkiem, została aresztowana i torturowana, wieloma sposobami próbowano ją zmusić do porzucenia wiary. Bezskutecznie! Julia została ścięta. Wspominamy ją 20 września wraz z 102 innymi koreańskimi męczennikami.
Najsłynniejsza Julia
Najsłynniejszą Julią w historii jest na pewno panna Capuletti z tragedii Shakespeara. Solistka zespołu „Wanda i Banda” śpiewała, że nie chce być jak ona, tak wierną na balkonie, że to jej nie pasuje…
Julia nie tylko wystaje godzinami na balkonie czekając na swojego Romea. To imię nosiły chociażby wszystkie najważniejsze kobiety w życiu cesarza Augusta: matka, córka oraz wnuczka.
Polecamy: Sprawdź kim był św. Wiktor?
A inne znane kobiety o tym imieniu to chociażby:
- pisarki: Duszyńska, Navarro, poetki: Hartwig, Szychowiak,
- polityk: Gillard (Australia), Tymoszenko, Pitera,
- aktorki: Kamińska – nasza polska „Brzydula”, Siles, czy Julia Roberts – kobieta o największym uśmiechu,
- słynne piosenkarki reprezentuje Julia Wołkowa – z zespołu T.a.t.u.
To imię brzmi poważnie, można zaryzykować stwierdzenie, że wręcz dostojne. Na całe szczęście, słyszy się też całą gamę zdrobnień i kreatywnych mutacji imienia.
Które wam najbardziej się podoba, może macie własne pomysły na pieszczotliwe nazwanie waszej Julii?
Ulisia, Jula, Julcia, Julisia, Julka, Juliana, Julianna, Julitta, Julietta, Julula…