Urszula była brytyjską księżniczką żyjącą w średniowieczu. Jej ojciec, król Donat z Kornwalii, polecił, aby udała się do swojego przyszłego męża. Z późniejszych utworów hagiograficznych dowiadujemy się, że Urszula nie chciała poślubić człowieka wyznaczonego jej na męża, ponieważ był poganinem. Wiedziała jednak, że jeśli nie zostanie jego żoną, potężny sąsiad może zagrozić jej krajowi.
Kiedy zastanawiała się, jaką podjąć decyzję, przyszedł jej z pomocą anioł. Powiedział, aby poprosiła o trzyletnią zwłokę. Po uzyskaniu zgody od ojca wyruszyła w towarzystwie swoich służek w podróż statkiem. Obiecała bowiem Bogu, że przed ślubem uda się na pielgrzymkę. Jednak, gdy zbliżał się termin ślubu, pojawił się tajemniczy huragan i statek, którym płynęła Urszula został porwany przez wiatr. Tak dotarła do Kolonii, gdzie pod murami miasta zastała Hunów. Najeźdźcy zamordowali nie tylko ją, ale i jej towarzyszki. Podobno dzięki ich poświęceniu i męczeńskiej śmierci ocalało miasto.
Na cześć Urszuli Krzysztof Kolumb nazwał odkryte przez siebie wyspy Archipelagiem Świętej Urszuli i Jedenastu Tysięcy Dziewic (Wyspami Dziewiczymi). Z inicjatywy Anieli Merici – włoskiej świętej – w XVI w. powstał zakon urszulanek.