Skracająca się szyjka macicy niesie za sobą spore ryzyko urodzenia dziecka przed czasem. Najczęściej kobiety muszą być pod ścisłą kontrolą lekarza i wypoczywać w pozycji leżącej od początku III trymestru ciąży. Proces skracania się szyjki można spowolnić poprzez założenie tzw. krążka.
Przyczyny i objawy skróconej szyjki macicy
Obniżenie szyjki macicy w ciąży warunkuje wiele czynników i nie wynika to z zaniedbań matki. Najczęściej skrócona szyjka macicy wiąże się z zaburzeniami anatomicznymi szyjki, urazami, przebytym leczeniem, zabiegami czy stresem. Niekiedy ciąża mnoga lub fakt, że dziecko jest spore i napiera na szyjkę, może mieć wpływ na jej skracanie.
Co to znaczy, że szyjka jest skrócona? Optymalna długość szyjki macicy w ciąży to w początkowym etapie 3-5 cm. Do późnego etapu III trymestru szyjka powinna być dość twarda, nieelastyczna, zasklepiona czopem śluzowym. U części kobiet skraca się szybciej niż powinna, właśnie z wymienionych wyżej powodów. Czy da się rozpoznać objawy skróconej szyjki macicy?
Objawy skróconej szyjki macicy mogą być niemal niezauważalne. Przyszła mama często dowiaduje się o anatomicznych niedoskonałościach szyjki dopiero podczas badania ginekologicznego. Ponadto mogą wystąpić objawy takie jak:
- skurcze w podbrzuszu,
- krwawienie lub plamienie,
- uczucie rozpierania w dole,
- obfite upławy.
Objawy krótkiej szyjki są mało specyficzne i występują dość sporadycznie, dlatego skracającą się szyjkę macicy najczęściej diagnozuje się podczas badania u ginekologa - ważne, aby regularnie i systematycznie podchodzić do badań prenatalnych i przesiewowych oraz wizyt u lekarza. Nie bagatelizuj wizyt na fotelu ginekologicznym nawet wtedy, gdy czujesz się w ciąży wyśmienicie.
Skrócona szyjka macicy - historia naszej czytelniczki
- Mam 21 lat i jestem w 30. tygodniu ciąży. Trafiłam do szpitala w 29. tygodniu z bólem brzucha, przechodzącym do pachwiny. Jak się okazało po pierwszym badaniu ginekologicznym w szpitalu, miałam w 50%skróconą szyjkę macicy, na szczęście kanał mam zamknięty. Wszystko może byłoby ok gdyby nie to, że 3. tygodnie wcześniej badała mnie moja lekarka prowadząca i nic nie wykryła, bo wszystko było w porządku.
W szpitalu spędziłam przeszło tydzień, dostawałam leki i kroplówki, jednak po 3 dniach pobytu w szpitalu dostałam kolejnego ataku bólu, po którym lekarz poinformował mnie, że szyjka cofnęła się już o 60%. Jestem przerażona, bo jak mnie uświadomił, jest bardzo duże ryzyko wcześniejszego porodu.
Od wczoraj jestem już w domu z zaleceniem ciągłego leżenia, ograniczenia wysiłku fizycznego do minimum, braniem leków i z świadomością, że muszę utrzymać moje maleństwo do co najmniej 33. tygodnia. Trzeba żyć nadzieją, że będzie ważyć co najmniej 2 kg (na chwile obecną to 1,2 kg), żeby wszystko było dobrze.
- Czy te wszystkie zalecenia wystarczą? A co się stanie, jeśli szyjka mimo moich starań i przestrzegania zaleceń, znów się skróci? I co gorsza, jeśli otworzy mi się kanał rodny? Co stanie się z dzieckiem? Przecież to jeszcze kruszynka. Jakie mogą być dla niej konsekwencje wcześniejszego urodzenia się?
Skracająca się szyjka macicy - porada lekarza
Skracająca się szyjka macicy świadczy o zagrożeniu porodem przedwczesnym - tak jak poinformował Panią lekarz. Jedyne co może Pani zrobić, to zastosować się do zaleceń lekarskich. Po prostu leżenie, leżenie i jeszcze raz leżenie.
Powinna Pani wstawać praktycznie tylko do toalety. Teraz każdy dzień, który przemija, jest bardzo cenny. Nie można odpowiedzieć na Pani pytanie - czy to wystarczy? Ale należy mieć nadzieję, że tak. W położnictwie wiele może się zmienić w ciągu jednej godziny. Ale trzeba być dobrej myśli.
Jeśliby miałoby dojść do porodu przedwczesnego, stosuje się stymulację dojrzewania płuc płodu poprzez podanie leków u kobiety ciężarnej. Stan noworodka urodzonego przedwcześnie, zależy od wielu czynników - czasu trwania ciąży, wagi noworodka, itd.
Dziecko urodzone przedwcześnie trafia do inkubatora, w którym można stworzyć odpowiednie warunki do monitorowania oraz podtrzymywania jego funkcji życiowych. Wiadomo, że im dłużej trwa ciąża, tym lepsze są rokowania dla maluszka. Wcześniaki mają obniżoną odporność. Mogą mieć problemy z układem oddechowym, ze słuchem, wzrokiem. O wielu konsekwencjach nie napiszę, bowiem Pani ma stosować się do zaleceń lekarskich, by jak najdłużej utrzymać ciążę.
Skracanie szyjki macicy można spowolnić
W zależności od porady lekarza prowadzącego ciążę, istnieje kilka metod spowolnienia tego nieodwracalnego procesu, jakim jest skracająca się szyjka macicy. Lekarz podejrzewając, że przyszła mama ma niewydolność cieśniowo-szyjkową, wykona posiew z pochwy w celu eliminacji infekcji - jej brak daje zielone światło do założenia szwu okrężnego (tzw. szew McDonalda) lub pessaru. Oba usuwa się przed terminem porodu lub po 37. tygodniu ciąży.
Artykuł pierwotnie opublikowany 22.11.2007.
10 produktów zalecanych w ciąży
5 zabiegów kosmetycznych, które możesz robić w ciąży