Na co wpływa kwas foliowy?
Kwas foliowy nazywany także folacyną. A jak wpływa na nasz organizm? Folacyna warunkuje procesy wzrostu i rozmnażania się komórek, które szczególnie intensywnie zachodzą u rozwijającego się w brzuszku mamy dziecka. Folacyna odpowiada także za procesy krwiotwórcze i dojrzewanie krwinek czerwonych - erytrocytów. W przypadku jej niedoborów, prawidłowa funkcja szpiku jest utrudniona. Często obserwuje się także anemię megaloblastyczną - pod mikroskopem widoczne są nieprawidłowej wielkości erytrocyty. Niestety na niedobór tego składnika szczególnie wrażliwy jest płód.
Jeśli matka nie dostarcza odpowiednich ilości folacyny wraz z dietą i suplementami (stosowanymi zawsze pod nadzorem lekarza), układ nerwowy u płodu może nie wykształcić się prawidłowo. Dużo większe jest wtedy prawdopodobieństwo wad cewy nerwowej (WCN), co w efekcie może doprowadzić do: przepukliny mózgu, rdzenia kręgowego, bezmózgowia czy rozszczepu kręgosłupa. Niestety wady cewy nerwowej w Polsce są nadal dużym problemem. Co więcej, kobiety często przez kilka pierwszych miesięcy nie są świadome zajścia w ciążę, a po takim okresie suplementacja diety i włączenie do niej większych ilości folacyny, nie mają już dużego znaczenia w prewencji WCN, gdyż mózg i rdzeń kręgowy u płodu są już wtedy ukształtowane. Warto więc zapobiegać niedoborom tego składnika, zwłaszcza wtedy, gdy istnieje ryzyko zajścia w ciążę (gdy kobieta jest aktywna seksualnie).
Polecamy: Jak zaplanować ciążę, jeśli jestem chora na cukrzycę?
Kto jest szczególnie narażony?
Niedobory folacyny bardzo często obserwuje się u pań nadużywających napojów alkoholowych. „Na celowniku” powinny być także kobiety przyjmujące leki przeciwpadaczkowe oraz doustne tabletki antykoncepcyjne.
Gdzie szukać kwasu foliowego?
Bardzo dobrym źródłem kwasu foliowego jest: wątróbka, otręby pszenne, zielone warzywa (szpinak, brukselka, szparagi, brokuły, kapusta, natka pietruszki), drożdże, nasiona roślin strączkowych, jaja, owoce cytrusowe, banany. Jeśli podstawę naszych kanapek stanowi chleb – wybierzmy pełnoziarnisty.
Aby zmniejszyć straty kwasu foliowego, należy zadbać aby produkty będącego jego źródłem przechowywać w miejscu zaciemnionym i o umiarkowanej temperaturze. Jeśli gotujemy, starajmy się aby proces obróbki kulinarnej był jak najkrótszy. Folacyna jest wrażliwa na działanie promieni słonecznych oraz wysokich temperatur.
Przeczytaj również: Czy żelazo może uchronić przed anemią?