Kosma - święty patron lekarzy i farmaceutów

święty Kosma fot. Fotolia
Poznaj historię świętego Kosmy. Dowiedz się, jak potoczyła się jego historia, kiedy obchodzimy święto Kosmy i co oznacza jego imię.
/ 01.07.2016 20:38
święty Kosma fot. Fotolia

Krótka historia świętego Kosmy

Żył w III wieku w Cyrze na terenie Syrii. Wychowany był w chrześcijańskim domu, z którego wyniósł silną wiarę i miłość do Boga i bliźnich. Był lekarzem, cieszącym się wielką sławą. Leczył wszystkich, a biednych ze szczególna troską i oddaniem. Wyleczeni przez niego poganie często nawracali się na chrześcijaństwo.

Podobnie jak wielu innych męczenników z pierwszych wieków chrześcijaństwa, Kosma zginął śmiercią męczeńską za panowania cesarza Dioklecjana, który wsławił się szczególnie okrutnymi prześladowaniami chrześcijan. Na podstawie obrazów można przyjąć, że Kosma został ukamienowany i ścięty mieczem. Liczni pielgrzymi przybywali na grób Kosmy w Cyrze, wierząc, że skoro był on tak dobrym lekarzem za życia, to i zza grobu na pewno niesie pomoc potrzebującym.

Fot. Fotolia

Co oznacza imię Kosma?

Imię Kosma pochodzi od greckiego słowa kosméo – porządkować, urządzać, można je więc tłumaczyć jako „ten, kto porządkuje życie”.

Czyim patronem jest święty Kosma?

Święty Kosma jest patronem Florencji, a także lekarzy, aptekarzy, farmaceutów, chirurgów, dentystów, fizyków, cyrulików, cukierników i wydziałów medycznych.

Dzień św. Kosmy – 26 września.

 

Redakcja poleca

REKLAMA