POLECAMY

Co wiemy o świętym Klaudiuszu?

Jak wyglądało życie Klaudiusza żyjącego w XVII wieku, który został świętym? Co oznacza jego imię i kiedy obchodzimy jego święto?
Co wiemy o świętym Klaudiuszu? fot. Fotolia

Krótka historia świętego Klaudiusza

Urodził się na początku XVII wieku. Jako młody człowiek wstąpił do zakonu jezuitów. Już jako zakonnik studiował w Lyonie, Awinionie i Paryżu. Zasłynął jako mówca i wychowawca. Był spowiednikiem zakonnic z klasztoru wizytek. Poznał tu siostrę Małgorzatę Marię Alacoque (późniejszą świętą), głoszącą kult Najświętszego Serca Jezusowego. Od tej pory Klaudiusz upowszechnia ten kult słowem i piórem.

W 1676 roku Klaudiusz został kapelanem księżnej Yorku, późniejszej królowej Anglii. Księżna była katoliczką, pod wpływem Klaudiusza katolikami zostali liczni anglikanie z jej otoczenia a także książę Yorku.  W związku z tym dwór księżnej inwigilowany był przez anglikańskie władze. W końcu Klaudiusz został wtrącony do lochu. Wypuszczono go po kilku tygodniach i wydalono z kraju. Podczas pobytu w więzieniu Klaudiusz zapadł na nieuleczalną chorobę  i kilka miesięcy po opuszczeniu Anglii umarł w wieku 41 lat.

Fot. Fotolia

Skąd pochodzi i mię Klaudiusz?

Imię Klaudiusz oznacza kogoś pochodzącego z rzymskiego rodu Klaudiuszów.

Komu patronuje święty Klaudiusz?

Święty Klaudiusz jest patronem wytwórców zabawek i tokarzy.

Dzień św. Klaudiusza – 15 lutego.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)