Krótka historia świętego Klemensa
Dzięki uporowi i ludzkiej pomocy święty Klemens ukończył studia uniwersyteckie w Wiedniu. Znalazł się w Rzymie, gdzie spotkał redemptorystów, do których wkrótce przystąpił. Po otrzymaniu święceń kapłańskich powrócił do Wiednia, a stąd został wysłany na Pomorze. Po drodze na jakiś czas zatrzymał się w Warszawie. Postój, który miał być tylko chwilowy, trwał 21 lat.
Klemens i jego dwaj towarzysze założyli szkołę rzemieślniczą i ochronkę dla sierot. Czasami sytuacja materialna zmuszała go do żebrania. Kiedyś zaszedł do szynku i poprosił grających w karty o datek. Jeden z graczy uderzył go w twarz, na co Klemens miał powiedzieć: To dla mnie, a co dla moich sierot? Karciarze zawstydzili się i w akcie skruchy oddali Klemensowi wszystkie pieniądze, jakie były w grze.
Fot. Fotolia
Klemens w swojej działalności charytatywnej nie ograniczał się tylko do udzielania potrzebującym pomocy materialnej. Uruchomił na przykład wydawnictwo i drukarnię, gdzie wiele osób znalazło pracę przy wydawaniu dzieł o tematyce religijnej. W roku 1808 wydano dekret o kasacji zakonu redemptorystów i Klemens ze swoimi współbraćmi został zmuszony do opuszczenia Polski. Udał się do Wiednia, gdzie prowadził ożywioną działalność duszpasterską, zwłaszcza wśród młodej inteligencji. Jego gorliwość w tej pracy budziła niechęć miejscowych władz. Klemens zmarł w 1820 roku.
Co oznacza imię Klemens?
Imię Klemens pochodzi od łacińskiego słowa clemens – łagodny, spokojny, cichy, pobłażliwy.
Czyim patronem jest święty Klemens?
Święty Klemens jest patronem Warszawy, kelnerów i piekarzy.
Dzień św. Klemensa – 15 marca.